Reklama

Wiara

Rektor KUL: Człowiek w centrum posługi Kościoła

Św. Szczepan został wybrany do opieki nad wdowami i ubogimi, czyli nad potrzebującymi i pozbawionymi środków do życia, by służyć im w zwykłej codzienności. Kościół od początku dziejów w centrum swej posługi stawiał człowieka, którego udziałem jest wielkość, chwała, ale i ograniczenia oraz słabości - napisał ks. prof. Antoni Dębiński w tegorocznym liście Rektora KUL z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Tradycyjnie, podczas drugiego dnia świąt jest on odczytywany w polskich kościołach w liturgiczne wspomnienie św. Szczepana, diakona i męczennika.

[ TEMATY ]

list

Boże Narodzenie

Bartkiewicz/Episkopat.pl

Prof. Antoni Dębiński

Prof. Antoni Dębiński

Zdaniem Rektora KUL, przez przyjście na świat Jezusa, Bóg najpełniej wyraził miłość i miłosierdzie wobec każdego z nas. - Ewangeliści relacjonują, że Jezus troszczył się nie tylko o zbawienie, ale nie pozostawał również obojętny wobec trudności i problemów napotkanych ludzi. Obchodząc Galileę, głosił Dobrą Nowinę o Królestwie oraz leczył różne choroby i słabości. (...) Tą samą drogą podąża Kościół od swego zarania. Naśladując swojego Mistrza, głosi Dobrą Nowinę o zbawieniu, ale nie pozostaje obojętny wobec doczesnych potrzeb człowieka – czytamy w liście.

Odwołując się do patrona drugiego dnia świąt, św. Szczepana, rektor KUL zauważa, że był on jednym z pierwszych diakonów powołanych do pełnienia dzieł miłosierdzia w pierwszym Kościele. - Podążając śladami św. Szczepana, ale nade wszystko śladami Boskiego i ludzkiego Syna, Kościół od początku dziejów w centrum swej posługi stawiał człowieka, którego udziałem jest wielkość, chwała, ale i ograniczenia oraz słabości – napisał rektor lubelskiej uczelni.

Podziel się cytatem

Ks. prof. Dębiński zauważa, że pomimo rozwoju gospodarczego i polityki socjalnej rządzących, także wielu inicjatyw kościelnych, jedną z najbardziej pokrzywdzonych grup pozostają seniorzy. - Wielu z nas, zwłaszcza starszych, musi zmagać się z problemami finansowymi czy niewystarczającym dostępem do opieki zdrowotnej. (...) Będzie zaś o nią coraz trudniej wobec stopniowego zanikania rodzin wielopokoleniowych, które w sposób naturalny przez wieki ułatwiały troskę o najmłodszych, najstarszych i o chorych – przewiduje rektor KUL.

Próbą odpowiedzi na rosnące potrzeby seniorów ma być otworzenie w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II nowego kierunku studiów poświęconego pielęgniarstwu. - Staramy się uczulić młodego człowieka, że na wykonywaną pracę trzeba patrzeć w kontekście powołania do służby bliźniemu. Studenci pielęgniarstwa zdobędą więc nie tylko fachową wiedzę, ale także klarowny system wartości, tak istotny w tej szczególnej służbie, jaką jest troska o chorego, dbałość o cierpiącego, obolałego i nieszczęśliwego. Pamiętając o niezbywalnej godności każdego człowieka, Uczelnia nasza – odpowiednio do wezwania papieża Franciszka – będzie „edukować intelekt, serca i dłonie”.

Studia pielęgniarskie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim będą prowadzone na Wydziale Nauk Ścisłych i Nauk o Zdrowiu KUL w ramach I i II stopnia. Zajęcia będą odbywać się w uniwersyteckim kampusie „Poczekajka” na lubelskim Węglinie. Pierwszy nabór potrwa do 30 stycznia 2020 r., a naukę studenci rozpoczną już w lutym 2020 r.

2019-12-26 13:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polscy biskupi: nie możemy patrzeć obojętnie na prześladowanie chrześcijan

[ TEMATY ]

list

Pomoc Kościołowi w Potrzebie/www.pkwp.org

Ocena trudnej sytuacji chrześcijan na świecie i apel o pomoc potrzebującym i prześladowanym wyznawcom Chrystusa, to główne zagadnienia listu biskupów polskich, który zostanie odczytany w parafiach w najbliższą niedzielę. 8 listopada br. na świecie obchodzony jest VII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym.

"Prześladowanie chrześcijan jest dzisiaj faktem niezaprzeczalnym" - piszą biskupi w liście, który zostanie odczytany w polskich kościołach w najbliższą niedzielę. Zdaniem episkopatu przybiera ono różne formy, począwszy od ośmieszania, przez marginalizację i usunięcia z przestrzeni publicznej, aż do odbierania życia. Równocześnie wskazują, że przemoc jest konsekwencją negacji godności człowieka i narzucania mu określonych zachowań, czy systemów.

CZYTAJ DALEJ

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była „ważna”?

Pytanie czytelnika:
Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była „ważna” i by móc przyjąć Komunię św.?

CZYTAJ DALEJ

Nowi bracia kurkowi

2023-01-26 22:38

Archiwum MFS

Nowi bracia kurkowi w katedrze na Wawelu

Nowi bracia kurkowi w katedrze na Wawelu

    We wspomnienia św. Sebastiana męczennika, patrona krakowskiego Bractwa Kurkowego w katedrze na Wawelu została odprawiona Msza św. w ich intencji.

    Wspólnej modlitwie przewodniczył i homilię wygłosił ks. inf. Dariusz Raś – archiprezbiter kościoła Mariackiego, kapelan Towarzystwa Strzeleckiego „Bractwo Kurkowe”. Podczas Mszy św. pasowano ośmiu nowych braci kurkowych. Aktu pasowania dokonał obecnie panujący król kurkowy – Jan Grzegorz Pacut.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję