Reklama

W Bożewie żyją po Bożemu

27 listopada biskup płocki prof. Stanisław Wielgus wizytował jedną z najstarszych wspólnot parafialnych w diecezji - parafię pw. św. Jakuba w Bożewie. Jej powstanie datuje się na 1453 r. - erygował ją 5 kwietnia tegoż roku bp Piotr Giżycki z fundacji Andrzeja Bożewskiego, starosty płońskiego i stolnika płockiego. Obecny, murowany gotycki kościół parafialny powstał w II połowie XV wieku.

Niedziela płocka 6/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. św. Jakuba Apostoła w Bożewie

Patron parafii: św. Jakub
Kościół parafialny: pw. św. Andrzeja
Dekanat: tłuchowski
Terytorium: Bendorzyn, Biki, Borki, Bożewo Nowe, Bożewo Stare, Cieślin, Grodnia, Karwosieki Cholewice, Kotarczyn, Lisice, Łukoszyn
Proboszcz: ks. dr Andrzej Feliks Świderski
Katechetka: Alicja Szelągowska
Organista: Stanisław Giepard
Posługa w zakrystii: Barbara i Henryk Deręgowscy
W parafii działają: parafialna rada duszpastersko-gospodarcza, ministranci, lektorzy, Koła Żywego Różańca, asysta procesyjna, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, poradnictwo rodzinne, chór, grupa troszcząca się o wygląd świątyni
Współpracuje z parafią: Ochotnicza Straż Pożarna i orkiestra strażacka
Msze św. w niedzielę: 8, 10, 11.30

Parafialne wczoraj i dziś

Parafia położona jest między dwoma miastami: Płockiem i Sierpcem, w których wielu parafian znajduje pracę, a młodzież wykształcenie. Jak mówi duszpasterz wspólnoty ks. dr Andrzej Świderski, zdecydowana większość parafian w Bogu i Kościele szuka wsparcia i duchowej pomocy. Od kilku lat wzrosła liczba osób uczestniczących w niedzielnej i świątecznej Eucharystii: średnio uczestniczy w nich ok. 35% parafian. Wzrosła i to znacznie liczba osób, proszących o odprawienie Mszy św. za żyjących i za zmarłych. Parafianie często przystępują do sakramentu pojednania i Eucharystii. Owoce przynosi utrwalony zwyczaj obchodzenia pierwszych piątków miesiąca, w których uczestniczą dorośli, dzieci i młodzież. Jak mówi ksiądz proboszcz, wyjątkowo liczna grupa parafian uczestniczy w nabożeństwach majowym, czerwcowym i różańcowym, a w okresie Wielkiego Postu w nabożeństwie Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żalach. W maju wierni z poszczególnych wiosek modlą się przy przydrożnych figurach. W sierpniu bardzo liczna grupa parafian bierze udział w duchowej pielgrzymce z Płocka na Jasną Górę.
Katechizacją w Szkole Podstawowej w Bożewie objętych jest 210 dzieci. Dzieci licznie biorą udział w pieszej pielgrzymce z Bożewa do Skępego. Od kilku lat w niedziele i święta w duszpasterstwie wspiera księdza proboszcza pracujący w Caritas ks. Janusz Wilkowski.

Grupy parafialne

W parafii może się wiele dokonać dzięki zaangażowaniu parafian w życie wspólnoty. Siłę do działania dają parafii ruchy i stowarzyszenia, których troska o dobry rozwój wspólnoty parafialnej wyraża się w działaniu oraz modlitwie. Grupy i wspólnoty działające w Bożewie przedstawiła Agnieszka Herudzińska, która przybliżyła istotę każdej z nich.
Wszelką pomocą we wszystkich przedsięwzięciach duszpasterskich natury duchowej, materialnej i religijnej wspiera proboszcza parafialna rada duszpastersko-gospodarcza. Członków tej rady tworzą sołtysi z poszczególnych wiosek parafii.
Posługę przy ołtarzu pełnią ministranci, którzy dbają o godny przebieg liturgii. Poprzez czytanie Słowa Bożego w każdą niedzielę i święta lektorzy oddają cześć Bogu. Sprawy Kościoła i parafii modlitwą otaczają Koła Żywego Różańca, które w każdą pierwszą (adoracyjną) i drugą (różańcową) niedzielę miesiąca swoją modlitwą wspierają wszystkie parafialne działania. Asysta procesyjna stara się o odpowiednią oprawę liturgiczną uroczystości. Członkowie asysty od wielu lat zabiegają o bardzo uroczyste publiczne wyznawanie wiary.
W parafii działa również Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, którego członkowie od kilku lat w porozumieniu z władzami miejscowej szkoły i księdzem proboszczem zakupują dla dzieci i młodzieży parafii paczki świąteczne. Organizują również festyny, a także zajmują się zbieraniem środków czystości i przyborów szkolnych dla dzieci z Państwowego Domu Dziecka w Płocku. W parafii od 2000 r. prowadzone jest także profesjonalnie poradnictwo rodzinne. Podczas organizowanych spotkań udział biorą oprócz bożewskich parafian również mieszkańcy całego dekanatu.
Upiększenie liturgii Mszy św. i nabożeństw leży w gestii chóru i organisty. Ponadto istnieje grupa, która systematycznie i bezinteresownie czuwa nad utrzymaniem porządku w świątyni i wokół niej. Ważną rolę spełniają także strażacy z OSP z Bożewa, Bendorzyna, Cieślina oraz orkiestra strażacka pod batutą Władysława Adamczyka. Strażacy biorą udział w uroczystościach i świętach kościelnych, m.in. w odprawianych na ulicach Bożewa nabożeństwach Drogi Krzyżowej (już od 6 lat), w pieszej pielgrzymce z Bożewa do Skępego. Pomagają także w prowadzonych przy parafii pracach społecznych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dokonania materialne

Od ostatniej wizyty pasterskiej w bożewskiej wspólnocie nieustannie trwają prace mające na celu usunięcie skutków wilgoci z zabytkowej świątyni oraz jej zabezpieczenie przed działaniem wody gruntowej i deszczowej. W tym celu dokonano rekonstrukcji kamiennego cokołu wokół kościoła. Przeprowadzono również częściową konserwację i rekonstrukcję ceglanego muru świątyni. Wymieniono podłoże wokół kościoła, zastępując go żwirem i tzw. pospółką. Została także zakupiona i położona kostka granitowa na tzw. drodze procesyjnej. Dokonano częściowej rekonstrukcji kamiennego ogrodzenia świątyni oraz rozpoczęto budowę nowego. W 2006 r. zostały również położone tynki renowacyjne na przykościelnej kaplicy.
„Wszystkie te materialne przedsięwzięcia były żmudne i mało spektakularne, natomiast bardzo kosztowne - podkreślał ks. Świderski. - Część finansowego wsparcia na wymienione cele parafia otrzymała z Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie. Pozostała część środków pochodzi ze składek i ofiarności parafian bożewskich”.
W plebanii zakupiono i założono nowe drzwi w części piwnicznej, wykonano posadzki i położono płytki w kuchni. Została również pomalowana część pomieszczeń mieszkalnych. Zakupiono ponadto dziesięć elementów ogrodzenia stalowego cmentarza grzebalnego. „Sprawy, o których wspomniałem, te wielkie i te małe, tworzą jedną całość, pewien obraz parafii. Czy jest on idealny? Nie, ponieważ tworzą go ludzie. Ale w tych ludziach ukryty jest ogromny potencjał dobra, których troska o świątynię przejawia się w licznych ofiarach, dzięki którym mogłem tak wiele dokonać” - mówił ksiądz proboszcz, dziękując jednocześnie parafianom za ich zaufanie i nieustającą pomoc.

Przebieg wizytacji

Wizyta pasterska rozpoczęła się o godz. 15 spotkaniem z członkami grup parafialnych. Księdza Biskupa w murach świątyni powitał proboszcz parafii ks. dr Andrzej Świderski, działalność grup przedstawiła zaś prowadząca w parafii poradnictwo rodzinne Agnieszka Herudzińska. „To sprawozdanie przedstawia obraz waszej pracy - szczególnie na niwie duchowej, ale nie tylko na niej - waszej parafii w ostatnim okresie. Pięć lat temu byłem w waszej parafii z wizytacją. Z ogromną radością mogę odnotować w niej wielkie zmiany ku dobremu. Ogromnie dużo dobrego zrobiliście w tym czasie - zarówno w wymiarze materialnym, jak również w wymiarze duchowym” - mówił do członków grup parafialnych Ksiądz Biskup.
Po spotkaniu z członkami ruchów i stowarzyszeń Biskup Płocki modlił się za zmarłych na cmentarzu parafialnym. Wizytę zakończyła uroczysta Msza św. ingresowa, przed którą ksiądz proboszcz złożył sprawozdanie z życia duchowego i dokonań materialnych parafii w czasie, jaki upłynął od ostatniej wizytacji.
W wygłoszonej homilii Biskup Płocki powiedział m.in.: „Ze sprawozdań, których słuchałem, maluje mi się obraz waszej społeczności parafialnej jako społeczności żyjącej po Bożemu. Cieszę się ogromnie z waszego życia duchowego, z tego, że uczęszczacie na Mszę św. niedzielną, przystępujecie do sakramentów świętych, bierzecie udział w procesji, w pielgrzymkach, że staracie się żyć po Bożemu. Dziękuję także za to wszystko, czego dokonaliście w sferze materialnej waszego parafialnego kościoła. Dokonane zostało bardzo wiele dzieł. Nie rzucają się one w oczy, ale były bardzo kosztowne i od ich realizacji zależało przyszłe istnienie waszej prastarej świątyni, do której jesteście tak bardzo przywiązani, w której modlili się wasi przodkowie, w której i wy się modlicie”. Podczas Mszy św. ingresowej Biskup Stanisław udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

2007-12-31 00:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Adwokatka dzieciństwa”

Niedziela Ogólnopolska 23/2012, str. 26

[ TEMATY ]

Pierwsza Komunia św.

święci

pl.wikipedia.org

Imelda Lambertini

Imelda Lambertini

Dwunastoletnia dziewczynka żyjąca w XIV wieku w Italii - bł. Imelda Lambertini jest patronką dzieci pierwszokomunijnych, a także patronką wszystkich dzieci i młodzieży. Dawne modlitwy nie bez powodu nadają jej miano „adwokatki dzieciństwa”. Jej proste życie, związane z Eucharystią, ale nie tylko, niesie ogromnie ważne przesłanie dla świata XXI wieku.

Historia Imeldy

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

2024-05-10 13:22

[ TEMATY ]

Raymond Nader

Karol Porwich/Niedziela

Raymond Nader pokazuje ślad, który zostawił mu na ręce św. Szarbel

Raymond Nader pokazuje ślad, który zostawił mu na ręce św. Szarbel

W Duszpasterstwie Akademickim Emaus w Częstochowie miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Raymond Nader, który przeżył niezwykłe doświadczenie mistyczne w pustelni, w której ostatnie lata spędził św. Szarbel, podzielił się swoim świadectwem.

Raymond Nader jest chrześcijaninem maronitą, ojcem trójki dzieci, który doświadczył widzeń św. Szarbela. Na początku spotkania Raymond Nader podzielił się historią swojego życia. – Przed rozpoczęciem studiów byłem żołnierzem, walczyłem na wojnie. Zdecydowałem o rozpoczęciu studiów, by tam zrozumieć istotę istnienia świata. Uzyskałem dyplom z inżynierii elektromechanicznej. Po studiach wyjechałem z Libanu do Wielkiej Brytanii, by tam specjalizować się w fizyce jądrowej – tak zaczął swoją opowieść Libańczyk.

CZYTAJ DALEJ

Katolicy na parkiecie

2024-05-12 17:18

Tomasz Lewandowski

140 osób bawiło się razem podczas 4. Karmelitańskiego Balu dla Singli

140 osób bawiło się razem podczas 4. Karmelitańskiego Balu dla Singli

140 osób na 4. Karmelitańskim balu dla singli i około 250 na Kato-party – młodzi „z wartościami” chcą się razem bawić.

– Okazuje się, że jest duże zapotrzebowanie na tego typu imprezy. Sporo osób przyjechało spoza Wrocławia, aby razem się bawić i poznać osoby żyjące tymi samymi wartościami. Wielu nie chce chodzić do klubów czy dyskotek i zastanawiać się, czy spotyka kogoś stanu wolnego, czy ta osoba myśli podobnie, czy żyje w podobnym stylu. Na takim balu nie muszą się martwić, czy ktoś jest już w poważnej relacji, czy wiara jest dla niego ważna. Tu można się przełamać – tłumaczy Maciej Romaniszyn, DJ i organizator Karmelitańskiego balu dla singli. I dodaje: – Mało jest wydarzeń o charakterze balu, w których możemy wziąć udział. Mamy sylwestra, może karnawał lub wesela, gdzie można pięknie się ubrać w strój wieczory i w konwencji balowej pobawić. My dajemy taką możliwość.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję