Reklama

Wiadomości

Studenci za postem w piątek

[ TEMATY ]

studenci

ryby

GRAZIAKO

„Zamiast kiełbasy jedz wodne frykasy!” – w ten sposób wrocławscy studenci przypominają o zachowaniu piątkowej wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. 17 maja już po raz trzeci odbędzie się akcja „Jedzą Rybę”. – Przez akcję „Jedzą Rybę” chcemy przeciwdziałać kultowi weekendu. Chcemy pokazać, że czwarte przykazanie kościelne jest obowiązujące i że można się spotkać w piątkowy wieczór ze znajomymi, wspólnie grillować, ale w całkowicie inny sposób – mówi Patrycja Palarz z Duszpasterstwa Akademickiego „Redemptor”.

Duszpasterstwo mieści się przy osiedlu studenckim Politechniki Wrocławskiej „Wittigowo” (tzw. Teki). Jego członkowie w 2011 roku zauważyli, że coraz mniej studentów zachowuje w piątek wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych – grillują i urządzają imprezy suto zakrapiane alkoholem. – Akcję organizujemy zawsze w okresie największego grillowania, a więc w maju. Chcielibyśmy, by na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń środowiska akademickiego Wrocławia, a kto wie, może kiedyś całej Polski? – mówią studenci.

We Wrocławiu akcję „Jedzą Rybę” rozpocznie Msza św. o 19.30. Po Eucharystii studenci razem z duszpasterzem o. Mariuszem Simoniczem CSsR udadzą się na Teki, obok akademika T19. Wezmą ze sobą ryby, warzywa i owoce, która nadają się na grilla. – Reakcje są skrajnie różne. Doświadczamy złośliwych komentarzy, ale niektórzy dołączają do nas, podchodzą i zadają pytania. Często wywiązują się z tego bardzo ciekawe rozmowy. Po to zostaliśmy posłani, by wchodzić w dialog – zapowiadają wrocławscy studenci.

W tym roku akcja jest organizowana po raz trzeci. Wcześniejsze miały wymiar lokalny, wzięło w nich udział kilkadziesiąt osób, głównie z wrocławskiego duszpasterstwa. Studenci zainspirowani listem apostolskim Benedykta XVI „Porta fidei” postanowili rozszerzyć swoją akcję. – Rozesłaliśmy informację do odpowiedzialnych za duszpasterstwa akademickie w całej Polsce. Zachęcaliśmy do tego, by w swoich wspólnotach zorganizować „Jedzą Rybę”, najlepiej w miejscach gdzie w piątkowe ciepłe wieczory studenci spotykają się właśnie na grilla – opowiada Patrycja Palarz.

Reklama

Oprócz wrocławskich środowisk akademickich do akcji włączą się także studenci z Krakowa, Lublina, Zduńskiej Woli i Zakopanego.

DA „Redemptor” jest jednym z wrocławskich duszpasterstw akademickich. W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku zainicjowali je redemptoryści, gdy przy ul. Wittiga zaczęły powstawać akademiki Politechniki Wrocławskiej.

2013-05-17 07:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polskie ryby wyruszają do Rzymu i Watykanu

W czwartek 17. grudnia br. w Ambasadzie RP w Rzymie odbędzie się spotkanie wigilijne dla Polonii włoskiej połączone z degustacją polskich ryb. Dzień później nasze ryby będą ozdobą stołów m.in. w Papieskiej Akademii Dyplomatycznej. Towarzystwo Promocji Ryb „Pan Karp” zawiezie tam nie tylko karpie ze stawów, ale też śledzie, dorsze i flądry z Bałtyku.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Roraty nie tylko dla dzieci

2022-12-02 14:48

Krzysztof Szewczyk

Wierni oświetleni blaskiem świec

Wierni oświetleni blaskiem świec

Adwent jest czasem oczekiwania, ale także przygotowania na święta Narodzenia Pańskiego. To dobra okazja, aby spędzić ten czas na modlitwie oraz pogłębieniu swojej wiary. Z myślą o wiernych duszpasterze organizują liturgie, czy nabożeństwa.

Wśród nich jest parafia Opatrzności Bożej we Wrocławiu - Nowym Dworze, która zaprasza młodzież i dorosłych na czwartkowe Msze św. roratnie, a także uwielbienie przez Najświętszym Sakramentem. Inauguracja tych wieczorów modlitewnych miała miejsce w pierwszy czwartek Adwentu. - Pierwsze nasze nabożeństwo zgromadziło prawie 200 osób. To dla nas jasny sygnał, że z tego czasu adwentowego chcą korzystać także ludzie młodzi i starsi. Zazwyczaj roraty organizowane są dla dzieci, a przecież musimy pamiętać o wszystkich - zaznaczają duszpasterze z nowodworskiej parafii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję