Reklama

„Troszczył się o to, by żyć w świetle”

Niedziela płocka 8/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Tomasz Opaliński: - 27 lutego mija 20. rocznica śmierci sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Jak go Pani poznała?

Zuzanna Podlewska: - Ks. Franciszka Blachnickiego poznałam przez przypadek w domu mojej licealnej koleżanki w Tychach. Ks. Blachnicki przebywał wówczas w Niepokalanowie. Od czasu do czasu przyjeżdżał do Tychów - gdzie wcześniej był wikariuszem - i zwykle wtedy odwiedzał też rodzinę mojej koleżanki. Zrobił na mnie - wówczas kilkunastoletniej licealistce - wrażenie człowieka, dla którego bardzo ważna jest osoba. Poczułam się potraktowana bardzo poważnie. Interesowało go, kim jestem, skąd pochodzę, jakie mam plany po maturze. Szczególne znaczenie miało dla mnie wyjaśnienie znaczenia mojego imienia z krótkim komentarzem. Było w tym spotkaniu coś dziwnego… Do dziś mam w pamięci swoisty koloryt tego spotkania. Jakże mogłam wówczas przypuszczać, że Pan Bóg tak szybko i tak istotnie połączy nasze drogi?

- Należy Pani do „pierwszej piątki” pań, które podjęły dzieło ks. Blachnickiego, angażując się przy tworzonym przez niego Ośrodku Katechetycznym w Katowicach. Czym Panie zachwycił ks. Blachnicki?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Fakt poznania Księdza Franciszka i znalezienie się w gronie jego pierwszych bliskich współpracowników jest dla mnie po prostu darem. Ojciec Franciszek był człowiekiem bardzo prostym i trochę jakby tajemniczym. Za wypowiadanymi przez niego słowami wyczuwało się jeszcze coś więcej. Dziś mogę powiedzieć, że było to autentyczne życie wiary, które robiło wrażenie. Zachwycił nas pasją, z jaką mówił o budowaniu Królestwa Bożego, o wartości poświęcenia życia dla tej sprawy. Zarysowywał perspektywę, która wciągała. Cechowała go również niezwykła umiejętność przekonywania do angażowania się w konkretne prace i zadania. To wszystko sprawiło, że bardzo szybko podjęłyśmy decyzję bliskiej współpracy najpierw w Ośrodku Katechetycznym, potem w Centrali Krucjaty Wstrzemięźliwości. Byłyśmy młode - nie przerażały nas ani trudne warunki, ani niewygody. Był jasny cel i to wystarczało. I tak, jakby niepostrzeżenie, zaczęła się nasza wspólna historia, która objęła kolejne etapy życia i działania - w oazach i w Ruchu Światło-Życie.

- Z ks. Blachnickim współpracowała Pani od początku przy organizacji oaz, które przekształciły się w Ruch Światło-Życie. Jaką rolę odgrywał Ruch w Kościele wtedy, kiedy powstawał? Jak Pani widzi jego rolę w Kościele dziś, 20 lat po śmierci Założyciela?

- Patrząc z perspektywy czasu, odkrywam ze zdumieniem, jakie dziwne są Boże zamysły. Inicjatywa duszpasterska podjęta przez ks. Blachnickiego z myślą o ministrantach, którymi się zajmował w pierwszej swojej parafii św. Marii Magdaleny w Tychach (1950), nazwana Oazą Dzieci Bożych, przekształciła się z czasem w Ruch Światło-Życie. U podstaw koncepcji oazy była próba stworzenia dla ministrantów takiego środowiska - właśnie oazy, w którym na co dzień (nie tylko od święta) mogliby doświadczyć prawdziwego życia dzieci Bożych. Pozytywne doświadczenie pierwszych oaz ministranckich utwierdziło ks. Blachnickiego w przekonaniu, że nie należy się lękać stawiania wysokich ewangelicznych wymagań. Ewangeliczny sposób życia wyzwala radość, entuzjazm i jest czymś zaraźliwym. To doświadczenie okazało się później także bardzo skuteczne w innych grupach wiekowych. I tak powoli powstawały oazy młodzieżowe, oazy dorosłych, rodzin. Tworzył się Ruch Światło-Życie.
Doświadczenie oaz miało według mnie ogromne znaczenie dla Kościoła w Polsce. W warunkach totalitarnego państwa, które ograniczało działalność Kościoła do murów kościelnych, oazy otwarły możliwość organizowania spotkań poza kościołem, tworzyły jakąś przestrzeń wolności. Dla uczestników były wezwaniem do odwagi wiary i do świadectwa. Ojciec Franciszek uczył, że zawsze należy robić to, co wynika z wewnętrznej logiki wiary, jeśli się chce poważnie traktować Ewangelię i realizować chrześcijańskie powołanie. Znana jest jego maksyma: nigdy nie należy pytać czy wolno, ale czy trzeba.
Ruch odegrał też ważną rolę w upowszechnieniu myśli II Soboru Watykańskiego. Kard. Wojtyła, ówczesny metropolita krakowski, powiedział o Ruchu, że jest to „eklezjologia Vaticanum II zamieniona na język pewnego ruchu i działania”. Wiele tysięcy ludzi w Polsce uczestniczyło w Ruchu, wchodząc na drogę wpisaną w znak fos-dzoe. Poprzez formację ukierunkowaną na dojrzałość chrześcijańską Ruch wychowywał do świadectwa wiary, do wolności i służby, aby Kościół jako wspólnota wierzących mógł swoim światłem przenikać wszystkie dziedziny życia.
To, co stanowi istotę charyzmatu Ruchu Światło-Życie, ma charakter ponadczasowy. W każdym czasie historii stoi przed nami wezwanie do wcielania światła Bożego Słowa w życie jednostkowe i społeczne. Ważne jest, aby czynić to z wielką pasją i determinacją, dostosowując środki i metody do aktualnych potrzeb, i aby nie zapominać, że najpierw trzeba „być”, a potem „działać” („agere sequitur esse”). Ojciec Franciszek zdziałał tak wiele, bo bardzo troszczył się o to, by żyć w ŚWIETLE. To chyba najważniejsze jego przesłanie dla nas.

Reklama

- Była Pani przez 46 lat odpowiedzialną Wspólnoty (obecnie Instytutu) Niepokalanej Matki Kościoła. Czym jest obecnie Instytut i jakie są jego relacje do Ruchu Światło-Życie?

- Instytut Niepokalanej Matki Kościoła i Ruch Światło-Życie to dwie rzeczywistości, które paralelnie się rozwijały i w jakimś sensie wzajemnie się przenikały. Charyzmat Ruchu Światło-Życie dojrzewał wśród określonych historycznych uwarunkowań w Kościele i w świecie. Podobnie było z naszym Instytutem, o czym świadczy także pewne precyzowanie jego nazwy. W 1996 r. został on zatwierdzony jako instytut świecki na prawie diecezjalnym. Przyjęcie takiej właśnie formy kanonicznej (zresztą od początku była ona zamysłem Sługi Bożego) pozwala uwydatnić związek naszej świeckiej konsekracji z Ruchem Światło-Życie, który - według Ojca Franciszka - jest zasadniczo ruchem świeckich w Kościele. Naszym podstawowym zadaniem apostolskim jest szeroko pojęta służba na rzecz charyzmatu Ruchu Światło-Życie. W tym znaczeniu jesteśmy diakonią stałą tego Ruchu.
W ramach Ruchu Światło-Życie istnieją obecnie jeszcze inne podmioty prawne, których celem jest także posługa na rzecz charyzmatu Światło-Życie. Naszą wspólną troską musi być rozeznawanie, w jaki sposób dziś Ruch ma służyć swoim charyzmatem.

- O Wspólnocie Niepokalanej Matki Kościoła jej Założyciel napisał, iż w jej ręce składa testament swojego życia. Jak - w kontekście toczącego się procesu beatyfikacyjnego - Instytut dba o zachowanie i przekazywanie tego testamentu?

- Wyznanie Sługi Bożego o roli Wspólnoty w jego życiu świadczy przede wszystkim o jego wielkości. Do takiej oceny innych ludzi zdolni są tylko święci. Pan tak sprawił, że towarzyszyłyśmy Ojcu Franciszkowi na różnych etapach jego życia i uczestniczyłyśmy w jego doświadczeniach wielkich i radosnych, a także trudnych i bolesnych. Mamy jednak świadomość, że nie zawsze byłyśmy dla niego wsparciem. Niejednokrotnie byłyśmy powodem troski i bólu, zwłaszcza kiedy po prostu nie nadążałyśmy za nim w wizjach i działaniu.
Możliwość bycia blisko takiego człowieka i uczestniczenia w procesie tworzenia wraz z nim dzieła zleconego mu przez Pana było przede wszystkim dla nas łaską. Mogłyśmy się od niego uczyć chodzenia drogą wiary i „wydawania siebie” dla spraw Bożego Królestwa.
W swoim testamencie Ojciec napisał: „Gdyby Pan pozwolił mi jeszcze żyć i działać - jednego bym pragnął, abym mógł skuteczniej i owocniej ukazywać w pośrodku współczesnego świata piękno i wielkość Tajemnicy Kościoła - sakramentu, czyli znaku i narzędzia jedności wszystkich ludzi”. Chciałybyśmy - jako spadkobierczynie testamentu - podjąć właśnie to jego pragnienie zarówno poprzez naszą konsekrację „pośrodku świata”, jak również poprzez realizację charyzmatu Ruchu Światło-Życie, odczytując - jak Sługa Boży - stale nowe wezwania Kościoła i świata.

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Organy katedralne do remontu!

2024-04-29 08:42

mat. pras

Zapraszamy do obejrzenia specjalnego odcinka "Organistów po godzinach" poświęcony długo wyczekiwanemu remontowi największych organów w Polsce, które znajdują się w Archikatedrze Wrocławskiej!

Zapraszamy do obejrzenia specjalnego odcinka "Organistów po godzinach" poświęcony długo wyczekiwanemu remontowi największych organów w Polsce, które znajdują się w Archikatedrze Wrocławskiej! W najnowszym podcaście organach katedralnych w rozmowie z Krzysztofem Bagińskim i Krzysztofem Garczarkiem opowiada Ks. kanonik Paweł Cembrowicz - proboszcz Katedry pw. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu oraz można posłuchać i zobaczyć ostatnie, historyczne wręcz dźwięki utrwalające brzmienie przed demontażem instrumentu zaprezentowali organiści - Wojciech Mazur i Mateusz Żegleń.

CZYTAJ DALEJ

29 kwietnia – Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego

[ TEMATY ]

Dachau

Kl. Kamil Gregorczyk

Kościół katolicki w Polsce obchodzi Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego. W czasie drugiej wojny światowej z rąk okupantów – niemieckiego i sowieckiego, zginęło blisko trzy tysiące polskich duchownych, co stanowiło 20 proc. przedwojennego duchowieństwa. Ponad połowa z duchownych diecezjalnych i zakonnych poddana została represjom. Spośród 1034 zamęczonych w Dachu duchownych było aż 799 Polaków – kapłanów, kleryków i braci zakonnych.

Polska Golgota w Dachau

CZYTAJ DALEJ

To praca jest dla człowieka

2024-04-29 15:37

Magdalena Lewandowska

Do parafii na Nowym Dworze przybyły liczne poczty sztandarowe i przedstawiciele Dolnośląskiej Solidarności.

Do parafii na Nowym Dworze przybyły liczne poczty sztandarowe i przedstawiciele Dolnośląskiej Solidarności.

W parafii Opatrzności Bożej na Nowym Dworze we Wrocławiu modlono się w intencji ofiar wypadków przy pracy.

Eucharystii, na którą licznie przybyły poczty sztandarowe i członkowie Solidarności, przewodniczył o. bp Jacek Kiciński. – Dzisiaj obchodzimy Światowy dzień bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w pracy oraz Dzień pamięci ofiar wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Cieszę się, że modlimy się razem z bp. Jackiem Kicińskim i przedstawicielami Dolnośląskiej Solidarności – mówił na początku Eucharystii ks. Krzysztof Hajdun, proboszcz parafii i diecezjalny duszpasterz ludzi pracy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję