Reklama

35 lat Zespołu Szkół nr 1 w Bielsku Podlaskim

Wstań, Polsko moja!

Niedziela podlaska 2/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obchody Święta Niepodległości w Bielsku Podlaskim rozpoczęły się już 10 listopada w święto Zespołu Szkół nr 1 im. Marszałka Józefa Klemensa Piłsudskiego. W akademii z okazji 35-lecia istnienia szkoły i poświęcenia nowego sztandaru uczestniczyli m.in.: Jarosław Zieliński - podlaski kurator oświaty, ks. inf. Eugeniusz Borowski, ks. Ludwik Olszewski - dziekan bielski, ks. Wojciech Wasak - proboszcz parafii Matki Bożej z Góry Karmel, ks. Marian Wyszkowski - proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego, ks. Jan Barszczewski - proboszcz parafii prawosławnej pw. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny, Marek Antoni Łukaszewicz - starosta bielski, Ryszard Anusiewicz - wicestarosta bielski, ppłk Mirosław Kluczyński, przedstawiciele samorządów wojewódzkich i lokalnych, dyrektorzy szkół bielskich, wójtowie, grono pedagogiczne, emerytowani nauczyciele, młodzież. 35-lecie działalności szkoły uwiecznił odsłonięty obelisk ufundowany przez Radę Rodziców z przekazaną przez Kazimierza Leszczyńskiego historyczną tablicą poświęconą Marszałkowi Piłsudskiemu.

11 czerwca Rada Powiatu podjęła uchwałę zmieniającą nazwę szkoły. Decyzja ta łączy się z wycofaniem dotychczasowego sztandaru. W jego miejsce Zarząd i Rada Powiatu oraz liczni sponsorzy ufundowali nowy sztandar.

Jubileusz szkoły rozpoczął się odśpiewaniem, przy akompaniamencie orkiestry dętej pod kierunkiem Józefa Deniziaka, hymnu państwowego. Licznie przybyłych gości przywitał Leszek Mateusz Karbowski, dyrektor Zespołu Szkół nr 1. Historię szkoły opracowaną na jubileusz w postaci folderu przedstawił nauczyciel Józef Halicki. Choć głównym fundatorem sztandaru jest Starostwo Powiatowe i Rada Powiatu, to w gronie darczyńców jest także wiele instytucji i osób. Dlatego też 14 osobom przypadł w udziale zaszczyt wbijania gwoździ w drzewiec sztandaru. Tę czynność rozpoczął starosta bielski M. Łukaszewicz i przewodnicząca Rady Powiatu bielskiego Bożena Grotowicz, a kontynuowali ją m.in.: Andrzej Szmurło - dyrektor PKS, Tadeusz Romańczuk - prezes Spółdzielni Mleczarskiej " Bielmlek", Władysław Grabowski - dyrektor przedsiębiorstwa "Ekoinsbud" .

Poświęcenia nowego sztandaru dokonał ks. inf. E. Borowski, wikariusz generalny diecezji drohiczyńkiej w asyście ks. Jan Barszczewskiego. Aktem jednoczącym uczestników uroczystości było odśpiewanie Modlitwy Pańskiej. Poświęcony sztandar został ucałowany przez Księdza Infułata, Dyrektora szkoły i reprezentację pocztu sztandarowego, która go przejęła. Następnie Dyrektor szkoły zaprezentował sztandar społeczności, po czym przekazał go młodzieży.

Przedstawiciele szkoły złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły: Ja, uczeń ZS nr 1 im. Marszałka Józefa Klemensa Piłsudskiego ślubuję Tobie, Polsko - Ojczyzno moja w całym swoim postępowaniu strzec godności i honoru ucznia, bronić Sztandaru Szkoły i munduru polskiego, umacniać dobre imię szkoły, okazywać należyty szacunek swoim nauczycielom i wychowawcom, przestrzegać ściśle statutu Szkoły, wcielać w życie zasady koleżeńskiego współżycia. Ślubuję z pełnym poczuciem odpowiedzialności, rzetelną pracą i służbą Szkole i Ojczyźnie osiągać jak najlepsze wyniki w nauce dla dobra mojej Ojczyzny Rzeczpospolitej Polskiej. Tak mi dopomóż Bóg!

W odpowiedzi na słowa przysięgi orkiestra dęta odegrała Rotę. Następnie Dyrektor podziękował Staroście, wszystkim fundatorom sztandaru i wyraził przekonanie i nadzieję, że ta uroczystość pozostawi przede wszystkim wśród młodzieży trwały ślad w pamięci, dotyczący walki o wolną i niepodległą Polskę. Podkreślił, że na obecny kształt szkoły pracowali wszyscy w niej pracujący oraz ci, którzy ze szkołą współpracowali. Podziękował za pracę i współpracę dla dobra szkoły. Przypomniał postać zmarłej przed dwoma laty profesor Haliny Zaremby nauczyciela języka polskiego.

Dyrektor szkoły nagrodził nauczycieli, dyrektorów i wicedyrektorów, kierowników warsztatów, którzy swoją ofiarną i rzetelną pracą dydaktyczno-wychowawczą kształtowali młode pokolenie i przyczynili się do rozwoju i promocji szkoły. Całe swoje życie zawodowe przepracował w szkole, emerytowany przed kilkoma miesiącami, Ryszard Baranowski. Wśród dyrektorów nagrodził m.in.: Mariana Jonkajtysa i Mirosława Gołębiowskiego.

Starosta M. Łukaszewicz w swoim wystąpieniu podkreślił, że wychowywał się w tym czasie, kiedy przez okres 50 lat nie można było głośno mówić, kim był Marszałek. Wyraził przekonanie, że dziś z pewnością tak nie jest, bo dla każdego Polaka ta postać powinna być szczególnie droga i bliska. Niech ta postać będzie wielką inspiracją dla Rady Pedagogicznej i dyrekcji szkoły w kształtowaniu młodego pokolenia. Przekazując nagrodę Dyrektorowi stwierdził, że na podziękowanie zasługują wszyscy.

Niezwykle wzruszającymi refleksjami podzielił się Marian Jonkajtys, pierwszy dyrektor szkoły. Jako dziecko wraz z rodziną został wywieziony do Kazachstanu. Tam spędził 6 lat, więcej jak Marszałek. Chodził do szkoły, której patronem był J. Piłsudski. Do dziś pamięta wierszyk recytowany w szkole podczas uroczystości 11 Listopada. Organizował tę szkołę, pracował przez 15 lat. Miał też sposobność spotkać się z córkami Marszałka. Apelując do młodzieży o rzetelną naukę, kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich, umiłowanie Ojczyzny przypomniał, że jego ojca wydał własny uczeń. Jeszcze przed rozstrzelaniem musiał on na oczach oprawców wykopać dół.

Jarosław Zieliński, kurator oświaty podkreślił, że tak szkoła jak i jej wychowankowie głęboko wrośli w podlaski krajobraz i jego historię. Dlatego dzisiejsza uroczystość jest świętem całej społeczności lokalnej.

Pierwszą część uroczystości zakończył montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów, przygotowany pod kierunkiem Elżbiety Prorok, Doroty Margańskiej, Aliny Parfieniuk i Marzeny Pogorzelskiej-Ciołek.

Dyrektor podziękował wszystkim przybyłym na święto jubileuszu szkoły i zaprosił na bezpośrednie zainicjowanie obchodów Święta Niepodległości Polski, które wyrażą się w odsłonięciu tablicy poświęconej Marszałkowi, umieszczonej na obelisku znajdującym się na placu szkolnym.

Odsłonięcie i poświęcenie tablicy i obelisku przez ks. inf. E. Borowskiego i ks. J. Barszczewskiego poprzedziło wciągniecie przez poczet flagowy flagi państwowej i odegranie hymnu. Zbigniew Rzepniewski przypomniał historię tablicy pamiątkowej. Andrzej Szmurło, dyrektor PKS odczytał akt przekazania pobranej osobiście ziemi z pochówku Matki Marszałka i serca jej Syna na cmentarzu na Rossie w Wilnie, którą to ziemię w obelisk wmurowali Jan Radkiewicz, Członek Zarządu Krajowego Zwiazku Piłsudczyków, Andrzej Szmurło, Jan Łagoda i Stanisław Nieścior, przedstawiciel Rady Rodziców. Odsłonięcia tablicy dokonali: Marek Łukaszewicz, Leszek Karbowski i Kazimierz Leszczyński.

W tym miejscu należy się społeczeństwu przedstawienie historii przechowywania tablicy poświęconej Marszałkowi. Kazimierz Leszczyński odczytał Akt przekazania, w którym stwierdza, że jest właścicielem historycznej tablicy pamiątkowej wykonanej z brązu, poświęconej wielkiej postaci Marszałka Józefa Piłsudskiego, którą to tablicę otrzymał do swojej prywatnej dyspozycji, będąc burmistrzem miasta, od rodziny pani Hanusz, z rąk jej zięcia Włodzimierza Górskiego w sierpniu 1990 r. "Przekazuję ową tablicę w dniu 14 sierpnia 2001 r. zgodnie ze swoim przekonaniem co do jej właściwego wykorzystania we właściwym i honorowym miejscu, do rąk Leszka M. Karbowskiego - dyrektora ZS nr 1 im. Marszałka J. K. Piłsudskiego w Bielsku Podlaskim. Niniejszy Akt kończy długoletni okres historii dziejów tablicy, od chwili jej umieszczenia przed II wojną światową w 1936 r. w budynku dworca kolejowego w Bielsku Podlaskim, jej zdjęcia oraz przechowywania przez okres okupacji sowieckiej, a następnie niemieckiej oraz długich lat powojennej władzy komunistycznej przez osoby, które narażając się były przekonane o potrzebie takich zachowań. Opisanie dziejów i opracowanie właściwej dokumentacji zostawiamy historykom i ewentualnym badaczom historii naszego miasta".

Uroczystości zakończyły się podziękowaniem Dyrektora, akcentującym rangę dokonanych wydarzeń, złożeniem kwiatów i wiązanek przy obelisku oraz refleksyjnym spotkaniem przy kawie i herbacie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Milewski: nie możemy ustawać w głoszeniu Ewangelii

2024-04-25 19:23

[ TEMATY ]

Ewangelia

bp Mirosław Milewski

Karol Porwich/Niedziela

Wielu powie, że głoszenie Ewangelii to niemożliwe zadanie. Trzeba nam jednak ją głosić i się nie zniechęcać, choć przeszkód i problemów tak dużo - uważał bp Mirosław Milewski w Nasielsku w diecezji płockiej, w święto św. Marka Ewangelisty. Zachęcił także wiernych, aby „pozostawali wierni sobie i wierni Bogu”.

W święto św. Marka Ewangelisty, ucznia Pana Jezusa, towarzysza św. Piotra i św. Pawła, apostoła - misjonarza, bp Milewski stwierdził, że dzięki jego Ewangelii poznajemy czyny miłości Boga wobec ludzkości. Naoczny świadek życia Jezusa swoją księgę zaadresował do ludzi do środowiska chrześcijan, którzy nie urodzili się Żydami. Symbolem ewangelisty stał się skrzydlaty lew, zwierzę symbolizujące potęgę i działanie, moc i odwagę, siłę ducha.

CZYTAJ DALEJ

Mokrsko. Maryja przywitana wierszem

2024-04-25 15:27

[ TEMATY ]

peregrynacja

parafia św. Stanisława BM

Mokrsko

Maciej Orman/Niedziela

Kolejnym etapem peregrynacji kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej była parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Mokrsku.

W imieniu wspólnoty Maryję w kopii jasnogórskiego wizerunku powitał proboszcz ks. Zbigniew Bigaj. Duszpasterz jest poetą, wydał cztery tomiki ze swoimi utworami: „Po życia drogach”; „Aniele, przy mnie stój”; „Po drogach wspomnień” i „Mojej Mamie”. Do Matki Bożej zwrócił się słowami wiersza pt. „Mama”.

CZYTAJ DALEJ

Najpierw wołanie, później powołanie

2024-04-25 23:30

ks. Łukasz Romańczuk

Konferencja do młodzieży bpa Jacka Kicińskiego CMF

Konferencja do młodzieży bpa Jacka Kicińskiego CMF

Egzamin dojrzałości i ósmoklasisty coraz bliżej. O dary Ducha Świętego i pomyślność na czas pisania matur modlili się uczniowie szkół średnich i ci, kończący “podstawówkę”. Była to także okazja do wysłuchania konferencji o. bpa Jacka Kicińskiego CMF.

Z racji tego, że modlitwa ta odbywała się w czasie Tygodnia Modlitw o powołania kapłańskie i zakonne, konferencja dotyczyła rozeznawania powołania i swojej drogi życiowej. Przede wszystkim bp Jacek wskazał młodym, że w rozeznawaniu ważne jest słuchanie głosu Pana Boga.- Powołanie dzieje się w wołaniu. Najpierw słyszymy wołanie, a potem dokonuje się powołanie. Jezus woła każdego z nas po imieniu - mówił biskup, dodając, że to od człowieka zależy, czy ten Boży głos będzie słyszalny. Ta słyszalność dokonuje się w momencie, kiedy otworzy się uszy swojego serca. - Uczniowie przechodzili szkołę wiary. Mieli momenty zwątpienia. Na początku były wokół Niego tłumy, ale z czasem grupa ta zaczęła topnieć, bo zaczął wymagać. I zapytał Piotra: „Czy i wy chcecie odejść?”. Wszystko zaczyna się od słowa i w tym słowie się wzrasta - przekonywał bp Jacek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję