Inicjatorem powstania nowej szkoły jest dyrektor Zespołu Szkół Elektronicznych w Bolesławcu Andrzej Rudziński. Jak sam stwierdza, pomysł narodził się już kilka lat temu, a dojrzewał w ciągu ostatnich 3 lat. Szczególnie mając na uwadze ostatnie roczniki młodzieży przychodzące do szkoły średniej, trzeba stwierdzić, że wielu uczniom brakuje dobrego wychowania, ogłady, szacunku do nauczycieli, ale też i innych osób dorosłych, a nawet do siebie nawzajem. Stąd starania, jak również uzyskanie stosownych pozwoleń i aprobaty biskupa legnickiego zaowocowały decyzją o powołaniu szkoły do istnienia. - Dlaczego gimnazjum katolickie? Czy ma to związek z jakimś szczególnym wychowywaniem młodych ludzi? - pytamy p. Rudzińskiego. „Sam szyld już zobowiązuje, a zarazem wyznacza nam kierunek. Uzyskanie pozwolenia na taką szkołę nie jest procesem łatwym. Wymaga dobrania odpowiedniej kadry, która będzie miała na co dzień styczność z młodzieżą. Szkoła jest taka, jacy nauczyciele. Oni swoim zachowaniem, ciepłem, ale i konsekwencją będą oddziaływać na młodzież. Jest moim marzeniem, aby stworzyć szkołę elitarną, która będzie przedłużeniem dobrej atmosfery rodzinnej, żeby rodzice nie musieli się bać posłać dziecka do takiej szkoły, ale by w niej był kontynuowany proces wychowawczy, który zapoczątkowali w domu. Dlatego zakładamy ścisłą współpracę z rodzicami” - mówi dyrektor. „Chcemy stworzyć taką atmosferę, aby dzieci czuły wokół siebie przyjaciół, ale też i one będą musiały tej wspólnocie coś z siebie ofiarować”.
Obok przedmiotów przewidzianych w programie nauczania w zakresie gimnazjum zaplanowano rozszerzoną naukę języka angielskiego i włoskiego, a także w ramach zajęć wychowania fizycznego godzinę tańca towarzyskiego. Szkoła ma już wiele, dobrych doświadczeń w tej dziedzinie. Naukę tańca wprowadzono już w ramach zajęć w szkole średniej. Czy jest to potrzebne? „To widać na studniówkach - odpowiada na to pytanie z uśmiechem dyrektor Rudziński - okazuje się, że wielu naszych absolwentów, idąc nawet na studia, czy podejmując pracę, nie zrywa z tańcem, lecz nawet występuje w zespołach artystycznych. To coś, co daje korzyść na całe życie”.
Szkoła już przyjmuje zgłoszenia. Wymagane dokumenty to: świadectwo ukończenia V klasy, wykaz ocen za I półrocze kl. VI (z oceną z zachowania), opinia katechety, oświadczenie rodziców (do pobrania w sekretariacie szkoły), 2 zdjęcia i podanie (również dostępne w sekretariacie). Bliższych informacji udziela sekretariat ZSE w Bolesławcu, ul. Tyrankiewiczów 2, tel. (075) 649-45-64.
Życzymy więc, aby podjęte dzieło, przyniosło oczekiwane owoce.
Pomóż w rozwoju naszego portalu