Sandomierz
Reklama
Drugą rocznicę śmierci Jana Pawła II uczczono uroczyście 2 kwietnia na Placu Papieskim w Sandomierzu. Licznie zgromadzeni z lampionami i zniczami wierni, siostry zakonne, kapłani wraz z bp. Andrzejem Dzięgą modlili się o rychłą beatyfikację i kanonizację sługi Bożego Jana Pawła II, odmówili modlitwę różańcową, a o godz. 21 odśpiewali Apel Jasnogórski. - Maryjo, w tej godzinie apelu, w roku misji świętych, zawierzam Ci na nowo to miasto, które tak szczerze staje przy krzyżu nadziei, zawierzam Ci rodziny, chorych, poszukujących, opornych w wierze, młodzież i dzieci. Tobie, Maryjo, przez Jana Pawła II zawierzam - modlił się bp Dzięga. Prosił także o dar rychłej kanonizacji Jana Pawła II. Podkreślił, że na sandomierskiej ziemi można znaleźć wiele śladów mówiących o Papieżu Polaku: - Są szkoły, hospicja, rosną świątynie oraz wiele innych dzieł kulturowych, oświatowych i społecznych, które podejmowane są z pamięcią Jana Pawła II i w duchu jego nauczania.
Na zakończenie wyraził radość, że tak wielu mieszkańców często przychodzi pod figurę Ojca Świętego. - Niech to sanktuarium serca na sandomierskiej skarpie żyje, promieniuje, umacnia serca miłością i nadzieją, niech je prowadzi do czynu i niech pokolenie kolejne uczy się tutaj, jak żyć sercem czystym, odważnym, aktywnym, ale sercem wierzącym - życzył bp Dzięga. Wysłuchano także fragmentów przemówień Ojca Świętego dotyczących ochrony życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci. - Pragniemy, wsłuchując się w głos Sługi Bożego, głosić cywilizację życia, aby życie ludzkie było zawsze szanowane - powiedział ks. Jan Biedroń, rektor Seminarium Duchownego. Papieski wieczór zakończył wspólny śpiew „Barki”.
Ks. Dariusz Woźniczka
Jeżowe
Reklama
Amatorski Teatr „Droga”, który istnieje przy Gminnym Centrum Kultury w Jeżowem, po raz drugi uczcił rocznicę śmierci Jana Pawła II. Sztuka Karola Wojtyły „Przed sklepem jubilera”, wzbogacona muzyką z oratoriów Piotra Rubika i Zbigniewa Książka, oryginalnymi słowami Papieża i tańcem dziewcząt z LO w Rudniku nad Sanem, złożyły się na prawdziwy teatr myśli i słowa. Wykonawcy musieli się zmierzyć z głębią myśli, mądrością słów i dojrzałością uczuć, które cechują bohaterów sztuki. Reżyserka spektaklu Joanna Anielska i talenty młodych wykonawców sprawiły, że ta trudna próba okazała się zwycięska. Trzy pary małżeńskie odegrali Agnieszka Szewczyk i Łukasz Stępak, Katarzyna Gębska i Piotr Rusin oraz Anna Janiec i Krzysztof Socha. Wszyscy mają za sobą różnorakie występy na scenie szkolnej i pozaszkolnej.
Ze słowem zespolona była muzyka i ruch sceniczny. Ciekawe układy choreograficzne i umiejętności taneczne zaprezentowały uczennice: Monika Nicałek, Agnieszka Koszałka i Anna Olko, które wystąpiły jako tańczące panny mądre. Obok wymienionych aktorów w roli panien głupich zaprezentowały się jeżowskie gimnazjalistki: Katarzyna Stępak, Justyna Gębska i Karolina Cisek. Wszystko to zostało wzbogacone piękną scenografią, która była dziełem dwóch uczennic rudnickiego liceum - Elżbiety Brak i Joanny Garbacz.
Spektakl zaczął się od wprowadzenia Magdaleny Baran - kolejnej absolwentki jeżowskiego liceum. A później bardzo liczna widownia, która wypełniła salę Gminnego Centrum Kultury w Jeżowem, miała okazję podziwiać grę aktorską młodzieży i wsłuchiwać się w refleksje Karola Wojtyły. Spektakl znakomicie przygotowany przez autorkę scenariusza i reżyserkę Joannę Anielską został wysłuchany w skupieniu i doceniony przez widownię. Wkład pracy i talent wszystkich „szkolnych” aktorów zasługują na duże uznanie, a kolejnemu przedstawieniu Amatorskiego Teatru „Droga” należy się szczególna pochwała. Nie krył słów uznania dla Joanny Anielskiej i wszystkich aktorów dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Jeżowem - Edward Chaber.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ryszard Mścisz
Staszów
Wspólną modlitwą pod przewodnictwem pasterza diecezji sandomierskiej Andrzeja Dzięgi uczczono w Staszowie 2. rocznicę śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II. Tysiące osób zgromadziły się wieczorem w kościele pw. Świętego Ducha, który ogłoszony został Sanktuarium Papieskim. Ta świątynia powstała jako wotum wdzięczności staszowian za uratowanie Jana Pawła II po zamachu na jego życie w maju 1981 r. Teraz gromadzone są tu pamiątki po wielkim Rodaku, a w przyszłości do tego miejsca trafić mają relikwie Ojca Świętego.
- Przyszliśmy tutaj prosić przedwiecznego Boga, by pozwolił nam oglądać sługę swojego w chwale ołtarzy, ale też pokazać, że jesteśmy już gotowi na to, by przyjąć tę kanonizację - mówił do zgromadzonych w kościele bp Dzięga. - Każde środowisko może powiedzieć o sobie, że ma własną historię. Wy tę historię piszecie niezwykłą intuicją duszpasterską i organizacyjną, w której przewodzi Wam ks. prał. Henryk Kozakiewicz.
To właśnie ks. Henrykowi przed 25 laty ówczesny proboszcz staszowski ks. Adam Rdzanek zlecił koordynowanie prac przy budowie kościoła Świętego Ducha.
Prof. Wiktor Zin napisał kiedyś w księdze parafialnej: Jestem pod silnym wrażeniem kościoła Świętego Ducha. Moim zdaniem, to jeden z piękniejszych budynków sakralnych w naszej architekturze.
Jan Paweł II oglądał plany budowy świątyni. Pokazał mu je podczas prywatnej audiencji w 1989 r. ks. Kozakiewicz. Papież wiedział też, że kościół ten jest wotum za ocalenie jego życia.
W trakcie Mszy św., celebrowanej w intencji wyniesienia zmarłego Papieża na ołtarze, przed ustawionym w specjalnej kaplicy jego wizerunkiem kwiaty złożyli przedstawiciele władz samorządowych, szkół, zakładów pracy i organizacji kombatanckich. Na staszowskim Rynku zapłonął krzyż ułożony z płonących lampionów, a o 21.37 wierni odśpiewali wspólnie Apel Jasnogórski.
Rafał Staszewski
Klimontów
Inscenizacją „Tryptyku Rzymskiego” członkowie Amatorskiego Teatru „Apostolos” z Klimontowa uczcili 2. rocznicę śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II.
Widowisko zaprezentowane zostało w kościele pw. św. Józefa. Poprzedził je koncert ulubionych pieśni Papieża. Po nim sceną zawładnęli młodzi aktorzy: Paulina Bobońska, Anna Borys, Magdalena Ciach, Jakub Cienik, Aneta Czarnecka, Dominika Darowska, Julia Darowska, Damian Gładysz, Martyna Kędzierska, Joanna Kordyka, Katarzyna Kos, Joanna Krakowiak, Sandra Kwiecińska, Aleksandra Mazur, Edyta Mazur, Ewa Nowakowska, Patryk Nowakowski, Anna Pacholczyk, Marcin Soja, Agata Szczepanowska, Jacek Szczepanowski, Katarzyna Śledź, Karolina Wiatrowska, Arkadiusz Zając, Robert Zimnicki i Karol Żurek.
Nie po raz pierwszy Teatr „Apostolos” działający pod kierunkiem ks. Wojciecha Zasady dostarczył widzom niezapomnianych wrażeń artystycznych.
W wyreżyserowaniu „Tryptyku Rzymskiego” ks. Wojciechowi pomagała Dorota Kwapińska. Po zakończeniu premiery wierni wyszli przed świątynię, gdzie ułożyli ogromny krzyż z zapalonych zniczy. O godz. 21.37 rozległy się dzwony, a ks. inf. Adam Nowak poprowadził modlitwę o rychłą beatyfikację i kanonizację Jana Pawła II. Zakończyło ją wspólne odśpiewanie Apelu Jasnogórskiego.
Rafał Staszewski