Reklama

Obchody 2. rocznicy śmierci Jana Pawła II

Patrzy na nas z Domu Ojca

2 kwietnia 2005 r. o godz. 21.37 Jan Paweł II odszedł do domu Ojca. Kilka dni później za jego trumną szedł cały świat, by zamknąć epokę życia Ojca chrześcijaństwa. Tego dnia na Placu Świętego Piotra wiatr niecierpliwie przerzucał kartki Ewangelii leżącej na cyprysowej trumnie, a kiedy zamknął księgę życia, wierni wznieśli okrzyki: „Święty, święty! Natychmiast święty!”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Koncerty, wystawy, spektakle słowno-muzyczne i wspólna modlitwa o beatyfikację Ojca Świętego Jana Pawła II - w ten sposób już od soboty 31 marca w niektórych miastach naszej diecezji, m.in. w Jaworznie, obchodzona była 2. rocznica śmierci Papieża Polaka. Zdecydowana większość uroczystości rocznicowych odbyła się w poniedziałek 2 kwietnia. Wierni diecezji sosnowieckiej w kościołach, szkołach, na placach i ulicach, przed papieskimi pomnikami szczególnie w godzinach wieczornych jednoczyli się w modlitwie o rychłą beatyfikację naszego Rodaka. Modlitwom towarzyszyły marsze z pochodniami i lampionami w dłoniach, które potem złożone w miejscach pamięci Ojca Świętego Jana Pawła II utworzyły ogromne światło miłości i wierności. „Dotychczas my patrzyliśmy na niego, a teraz on patrzy z wysoka na nas” - mówili wierni zgromadzeni na placu Papieskim przy ul. Gwiezdnej w Sosnowcu, gdzie miały miejsce główne uroczystości. „Ojciec Święty nas wspiera, czujemy jego bliskość i obecność. Jest poza czasem. Ufamy, że patrzy na nas ze swojego niebieskiego okna i jest dumny ze swoich rodaków. Obyśmy umieli sprostać wymaganiom postawionym przez niego” - mówili.

Młodzież i dzieci

Mieszkańcy naszej diecezji udowodnili, że są pokoleniem JPII poprzez liczną obecność i głębokie trwanie na modlitwie w rocznicę odejścia Ojca Świętego. We wszystkich kościołach podczas Mszy św. i nabożeństw kapłani przypominali niezwykły pontyfikat Jana Pawła II, mówili o cudach za życia i po śmierci oraz modlili się o jego rychłą beatyfikację. Pamięć Papieża Polaka czcili nie tylko dorośli. Na nabożeństwach tłumnie gromadzili się młodzi, którzy w sercu Ojca Świętego zajmowali miejsce szczególne. W sposób spontaniczny i prosty swoją miłość do Jana Pawła II wyrażały też przedszkolaki. Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Jana Bosko w Sosnowcu zorganizowało Misterium Papieskie oraz apel. Spotkanie pokolenia JPII odbyło się w kościele św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu-Pogoni. Tego dnia w Szkole Muzycznej I st. im. Fryderyka Chopina w Będzinie odbył się Wieczór poetycko-muzyczny ku czci Ojca Świętego Jana Pawła II, zaś w godzinach przedpołudniowych w kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu zgromadzili się najmłodsi - wychowankowie siedmiu okolicznych przedszkoli wraz z opiekunami. Spotkanie ponad 400 maluchów, którym postać Ojca Świętego Jana Pawła II jest niezwykle bliska i droga, prowadził proboszcz parafii, ks. kan. Józef Ośródka. „Okazuje się, że najmłodsze dzieci bardzo dużo wiedzą o Ojcu Świętym Janie Pawle II, znają jego biografię, pięknie śpiewają ukochane pieśni papieskie, recytują wiersze, a także szczerze modlą się, aby został świętym” - zauważa ks. Ośródka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

2 tys. wiernych w dąbrowskiej bazylice

„Przed dwoma laty, opłakując odejście Ojca Świętego Jana Pawła II, podjęliśmy ważne zobowiązanie, że jego nauk nie zmarnujemy, że jego głos wciąż będzie brzmiał w naszych sercach i umysłach, że będziemy nasze życie budować według jego wskazań. Myślę, że udowadniamy, iż jesteśmy ludźmi Jana Pawła II” - zauważa Ewa Borucka, uczestniczka uroczystości rocznicowych w bazylice Matki Bożej Anielskiej. W Dąbrowie Górniczej uroczystości rozpoczęły się o godz. 20 przed Pałacem Kultury Zagłębia. Uczestniczyło w nich blisko 2 tys. wiernych, którzy z zapalonymi zniczami w ciszy i skupieniu przemaszerowali do sanktuarium, by najpierw wysłuchać koncertu w wykonaniu artystów PKZ, popartego prezentacją multimedialną, a następnie uczestniczyć w Eucharystii. O godz. 21.37 rozbrzmiały wszystkie dzwony dąbrowskiej bazyliki. „Barka” zakończyła modlitewne spotkanie, po którym wierni składali płonące świece w wyznaczonych miejscach, oddając również w ten sposób cześć Janowi Pawłowi Wielkiemu.

Na placu Papieskim

Oddanych Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II diecezjan nie mogło zabraknąć na placu Papieskim, gdzie odbyły się uroczystości rocznicowe z udziałem ordynariusza sosnowieckiego, bp. Adama Śmigielskiego SDB oraz kapłanów okolicznych parafii. Wieczorem w kościele Matki Bożej Różańcowej w Sosnowcu-Zagórzu odprawiona została Msza św., a po niej ulicami miasta rozpoczęło się nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Uczestnicy podążający śladami Chrystusowej Męki, na plac Papieski dotarli przed godz. 21. Rozpoczęła się modlitwa różańcowa, odśpiewano Apel Jasnogórski, a także „Barkę”. O godz. 21.37 tysiące wiernych zatopiło się w modlitwie. Potem z uniesionymi światłami wszyscy zjednoczyli się w śpiewie „Abba, Ojcze”. Ordynariusz sosnowiecki, bp Adam Śmigielski SDB podczas uroczystości na placu Papieskim powiedział: „8 lat temu Ojciec Święty Jan Paweł II stanął w tym miejscu, wołał wówczas do nas, abyśmy dumnie patrzyli w przyszłość, abyśmy nie poddawali się swoim słabościom, abyśmy pokonywali grzech i byli zjednoczeni z Bogiem. Ukochani, gromadzimy się dzisiaj, aby zatopić się w głębokiej modlitwie dziękczynnej za dar Papieża Polaka i Męża Bożego, który głosząc Ewangelię po całym globie ziemskim nigdy nie zaparł się Polski, zawsze stawiał ją na pierwszym miejscu i uczył, że to nasza Matka, którą trzeba kochać i trzeba być współodpowiedzialnym za jej dobro. Naukę Ojca Świętego Jana Pawła II nie tylko wspominamy, ale czynimy ją zadaniem naszych czasów. (…) Łączymy się z Tobą, wierzymy, że jesteś w domu Ojca, prosimy, abyś wyjednał nam łaskę jedności, miłości, szacunku dla każdego człowieka. Prosimy Cię, Ojcze Święty o błogosławieństwo dla naszej ziemi, błogosław nam z nieba, a my będziemy szczęśliwi, kiedy będziemy mogli za Twoją przyczyną prosić o łaski Boże dla każdego mieszkańca tej ziemi”. Błogosławieństwo Księdza Biskupa miastu i diecezji zakończyło oficjalne uroczystości na placu Jana Pawła II. Wierni jednak długo jeszcze trwali na modlitwie pod krzyżem i przy papieskim pomniku.
Do późnych godzin nocnych wierni czuwali na modlitwie w największych kościołach naszej diecezji oraz przy pomnikach Jana Pawła II - w Olkuszu, Jaworznie i Będzinie.

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jej imię znaczy mądrość

[ TEMATY ]

św. Zofia

pl.wikipedia.org

Patronką dnia (15 maja) jest św. Zofia, wdowa, męczennica.

Greckie imię Zofia znaczy tyle, co „mądrość”. Posiadamy wiele żywotów św. Zofii w różnych językach, co świadczy, jak bardzo kult jej był powszechny. Są to jednak żywoty bardzo późne, pochodzące z wieków VII i VIII i podają nieraz tak sprzeczne informacje, że trudno z nich coś konkretnego wydobyć. Według tych tekstów Zofia miała mieszkać w Rzymie w II w. za czasów Hadriana I. Była wdową i miała trzy córki.

CZYTAJ DALEJ

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników.
Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę...
Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego.
W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.

CZYTAJ DALEJ

Pianiści z całego świata zagrają w Kłodzku

2024-05-15 16:35

stevepb/pixabay.com

Fani muzyki klasycznej będą zachwyceni rozpoczynającym się XXVI Kłodzkim Konkursem Pianistycznym, który po raz pierwszy będzie miał rangę międzynarodową i dlatego będzie to też - I International Kłodzko Piano Competition. Klasyka łączy się z nowoczesnością, bo utwory muzyczne będą do słuchania zarówno stacjonarnie jak i online.

Ten międzynarodowy konkurs pianistyczny odbędzie się w 17-18 maja 2024 roku. Konkurs odbywać się będzie na dwóch płaszczyznach – stacjonarnej na Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina w Kłodzku oraz online.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję