Reklama

Niedziela w Warszawie

Archidiecezja warszawska podjęła środki ostrożności w związku z COVID-19

Archidiecezja warszawska podjęła środki ostrożności w związku z epidemią COVID-19, odwołując rekolekcje wielkopostne dla dzieci i młodzieży, a także planowany na 4 kwietnia Diecezjalny Dzień Młodzieży w Świątyni Opatrzności Bożej - poinformowało biuro prasowe archidiecezji.

[ TEMATY ]

Warszawa

koronawirus

środki ostrożności

stock.adobe.com

W odpowiedzi na potrzeby wiernych - osób starszych i o obniżonej odporności - najbardziej narażonych na zakażenie koronawirusem zostanie przeprowadzona transmisja niedzielnej mszy św. z kościoła seminaryjnego. Przełożono też terminy spotkań z cyklu "Myśląc z Wyszyńskim" oraz "Duchowość dla Warszawy".

Podziel się cytatem

Od środy 11 marca nie odbywają się wykłady i zajęcia na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie. Rektor PWTW Collegium Joanneum odwołał również konferencje, imprezy o charakterze ogólnouczelnianym oraz inne wydarzenia organizowane przez tę uczelnię, jak np. cieszące się dużą popularnością wykłady otwarte z cyklu “Duchowość dla Warszawy” odbędą się w innym terminie. Przełożone na inny dzień zostanie także planowane na piątek 13 marca sympozjum dla profesorów nt. synodalności.

Podobnie również na PWTW Collegium Bobolanum wszystkie zajęcia dydaktyczne zostały odwołane do 25 marca włącznie, zarówno na studiach stacjonarnych, niestacjonarnych. Odwołane zostały wszystkie spotkania, konferencje, studia formacyjne i zajęcia dla kleryków. Administracja i infrastruktura uczelni w tym czasie będzie funkcjonowała normalnie. Sesja egzaminacyjna została przedłużona do 4 kwietnia.

W związku z odwołaniem zajęć na uczelniach działające w Warszawie duszpasterstwa akademickie przeorganizowały swoją aktywność. Do dowołania lub przez najbliższe dwa tygodnie nie będzie spotkań duszpasterstw akademickich archidiecezji warszawskiej. Na razie bez zmian pozostają msze święte akademickie oraz wielkopostne nabożeństwa dla studentów.

Duszpasterstwo akademickie św. Anny zawiesza spotkania wszystkich wspólnot oraz kursy przedmałżeńskie. Natomiast planowane na marzec IV Warsztaty Liturgiczne i Kurs Filip odbędą się w innym terminie. W niedzielę 15 marca nie będzie mszy świętej dla wszystkich wspólnot duszpasterstwa oraz agapy po jej zakończeniu.

Msze święte w kościele św. Anny będą odbywały się normalnie, znak pokoju będzie przekazywany przez skinienie głowy, a Komunia udzielana na rękę. Natomiast uczestnicy drogi krzyżowej nie będą chodzić za krzyżem, ale pozostaną w ławkach.

Duszpasterstwo akademickie “Freta 10” odwołuje bezterminowo wszystkie spotkania. Msza święta akademicka o 19:30 będzie nadal odprawiana, ale bez udziału scholi.

Reklama

Na razie do końca przyszłego tygodnia, czyli 22 marca, spotkania zawiesza duszpasterstwo akademickie “Studnia” na Służewie. Odwołane są także warsztaty filmowe, środowa całonocna adoracja oraz inne wydarzenia, z wyjątkiem rekolekcji, które rozpoczną się w niedzielę 15 marca.

Duszpasterstwo akademickie “Sandał” działające przy kościele Najświętszego Zbawiciela odwołuje spotkania na czas zawieszenia zajęć na uczelniach warszawskich. Natomiast nabożeństwa Drogi Krzyżowej w piątek o godz. 20:00 oraz msze akademickie w niedzielę o 20:30 i w środę o 7:00 pozostają bez zmian.

Do środy 25 marca duszpasterstwo akademickie “Dąb” przy sanktuarium św. Andrzeja Boboli na Mokotowie odwołuje wszystkie zaplanowane wyjazdy, spotkania, a także msze wtorkowe i środowe oraz jutrznie.

Centrum Opatrzności Bożej poinformowało, że w związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa niemożliwe jest zwiedzanie Świątyni Opatrzności Bożej a grupy, które mają uzgodnione wcześniej terminy zwiedzania proszone są o kontakt. Niedostępne dla zwiedzających jest także nowo otwarte Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego znajdujące się w pierścieniu kopuły.

W Świątyni Opatrzności Bożej można uczestniczyć w liturgii, indywidualnej adoracji i modlitwie. Nieczynny jest jedynie znajdujący się w Świątyni punkt informacyjny.

Aż do odwołania pozostanie zamknięte dla zwiedzających także Muzeum Archidiecezji Warszawskiej na Starym Mieście. Nie odbędą się zaplanowane na marzec wykłady, koncerty i imprezy towarzyszące wystawom czasowym.

Podziel się cytatem

W prowadzonym przez archidiecezję warszawską Publicznym Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. ks. R. Archutowskiego odwołane zostały zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, spotkania z rodzicami a także zaplanowane na 14 marca spotkanie informacyjne dla kandydatów do tej szkoły.

Uczniowie mają wykorzystać czas na pracę samodzielną korzystając z platformy epodreczniki.pl. Nauczyciele będą im przekazywali materiały dydaktyczne za pośrednictwem Librusa (elektronicznego dziennika). Sekretariat szkoły będzie czynny w godzinach 10-14.

2020-03-12 16:03

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Nycz na Mszy św. za Pawła Adamowicza: nienawiść to droga donikąd

Śmierć śp. Pawła Adamowicza uczy nas, że nienawiść i przyzwolenie na to, by ona się rozszerzała, to droga donikąd. Nigdy nie wolno deptać godności człowieka - powiedział kard. Kazimierz Nycz podczas Mszy św. w intencji zmarłego w poniedziałek prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W żałobnej Eucharystii pod przewodnictwem metropolity warszawskiego uczestniczyły najwyższe władze państwowe z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim.

"Jesteśmy zasmuceni, a nawet zszokowani tragiczną, niespodziewaną śmiercią Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska" - rozpoczął swoją homilię kard. Kazimierz Nycz. - To, co znalazło swoje wypełnienie w dzisiejszej śmierci śp. Pawła samo z siebie jest i powinno być czasem refleksji, skupienia i modlitwy, ale oby także stało się homilią i kazaniem dla wszystkich wierzących w Chrystusa i dla wszystkich ludzi dobrej woli w Polsce - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Być solą ziemi i światłem świata

Niedziela Ogólnopolska 6/2020, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Adobe.Stock.pl

Dzisiejsza Liturgia Słowa zachęca nas do ponownej refleksji nad tym, czym jest chrześcijańskie świadectwo wiary. Święty Paweł pisze, że być uczniem Chrystusa to nie błyszczeć słowem i mądrością, by nie okazało się, że zamiast Chrystusa niesiemy siebie. Kiedy jesteśmy postawieni na świeczniku, potrzebujemy autentycznej pokory, która w św. Pawle przejawiała się w prawdzie o własnej słabości i bojaźni. Rzec by można współczesnym językiem, że Paweł, głosząc Ewangelię, miał po prostu tremę – świadom wielkiej odpowiedzialności, która została na nim złożona. Głosząc Chrystusa, chciał ukryć niejako siebie samego, tak by nasza wiara opierała się wyłącznie na Bogu, a nigdy na człowieku, który przecież może być zawodny.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek napisał do polskiej parafii w Londynie, pozdrawiając również anglikanów

2023-02-04 18:56

[ TEMATY ]

Franciszek

mizar_21984/fotolia.com

Parafia św. Wojciecha w Londynie jest fenomenem na skalę światową między innymi dlatego, że korzysta z gościnności kościoła anglikańskiego. Papież Franciszek najpierw pobłogosławił kopię jasnogórskiej ikony do tego kościoła, a ostatnio proboszcz parafii ks. Bartosz Rajewski otrzymał odpowiedź na swój list.

– W październiku 2022 roku miałem okazję spotkać się z Ojcem Świętym Franciszkiem. Papież pobłogosławił wówczas ikonę Czarnej Madonny dla naszych parafii św. Wojciecha (katolicka) i św. Kutberta (anglikańska). Mogliśmy dłuższą chwilę porozmawiać (jak na warunki audiencji generalnej) o naszym unikatowym i pionierskim projekcie ekumenicznym. Ojciec Święty był żywo zainteresowany tym tematem. Spojrzał mi głęboko w oczy i powiedział (o ekumenizmie): "Innej drogi nie ma". Przekazałem też Franciszkowi ważny list dotyczący naszej wspólnoty. Obiecał, że list przeczyta i na niego odpisze. Odpowiedź nadeszła pod koniec stycznia – opowiada w rozmowie z KAI ks. Bartosz Rajewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję