Reklama

Dar miłości ratujący życie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do parafii archidiecezji lubelskiej zostało przekazanych 80 tys. kart deklaracji woli oddania w przypadku śmierci organów do przeszczepu. O naglącej potrzebie uczynienia z siebie szczególnego daru poinformował abp Józef Życiński 15 czerwca na antenie radia eR w programie „Pasterski kwadrans” oraz w liście pasterskim „Świadkowie wiernej pamięci”, odczytanym w kościołach archidiecezji lubelskiej 24 czerwca.
Karta deklaracji oddania organów ma wygodny format karty kredytowej. Może więc zmieścić się w portfelu, czy w etui z dokumentami. Na jednej stronie umieszczony jest cytat z nauczania Ojca Świętego, z drugiej - deklaracja zgody, by w przypadku śmierci organy mogły być użyte na przeszczep w celu ratowania życia. Na karcie znajduje się miejsce na wpisanie podstawowych danych osobowych: imienia, nazwiska i adresu oraz numeru pesel. Deklaracja, jak mówił Metropolita, ma być wyrazem wierności nauczaniu Jana Pawła II o kulturze życia. Abp Życiński podkreślił, że przyczyną spadku liczby dawców jest „atmosfera podejrzliwości i oskarżeń, niesprawiedliwie tworzona wokół służby zdrowia”. Zwrócił się do lekarzy z apelem, by nie zrażali się i nie zniechęcali krzywdzącymi informacjami publikowanymi w mediach, ale by z poświęceniem ratowali życie i zdrowie każdego człowieka. Metropolita zaznaczył, że karta deklaracji będzie pomocą dla lekarzy. Przypomniał, że w Polsce istnieje zasada domniemania zgody, a Centralny Rejestr Sprzeciwów przechowuje dane tylko tych osób, które nie wyrażają zgody, by ich organy były pobrane na przeszczep.
Temat deklaracji woli oddania w przypadku śmierci organów do transplantacji, podjęty w „Pasterskim kwadransie”, był kontynuacją nauczania, skierowanego przez Arcypasterza podczas uroczystości Bożego Ciała. W homilii, wygłoszonej na Placu Litewskim w Lublinie, abp Życiński mówił, że „ofiarowanie organu do przeszczepu to dar miłości ratujący życie”. Nawiązując do nauki Jana Pawła II, 7 czerwca Metropolita podjął także temat kary śmierci. Zauważył, że są pewne prawdy w nauczaniu papieskim, które pozostają niezauważane. „Należy do nich nauczanie, że ofiarowanie organu do przeszczepu jest znakiem miłości dla bliźnich oraz że kara śmierci nie odpowiada wrażliwości naszych czasów i trzeba szukać innych metod troski o sprawiedliwość społeczną - mówił. - Te dwie prawdy zechciejmy sobie uświadomić, snując refleksje nad kulturą życia w dniu, kiedy Chrystus daje nam swe Ciało na pokarm. Ten sam Chrystus poprzez swoich następców przypomina, że dar serca czy nerki do przeszczepu może stać się darem miłości ratującej życie”. Abp Życiński zaznaczył, że kilka lat temu, gdy apelował o podpisywanie deklaracji woli oddania organów, Polska była daleko na liście krajów, gdzie wierni deklarują gotowość ofiarowania ich do transplantacji, a w ostatnich miesiącach liczba ofiarodawców dramatycznie spadła. Apelował, by „być zwiastunem nadziei, że wówczas, kiedy nasze życie biologiczne się zakończy, pewne organy mogą służyć bliźnim”. Mówił także, że „gotowość przekazania tych organów może wlać nową nadzieję w te serca, które przeżywały lęk przed zgonem swoich bliskich”.

Anna Gliwa

Dom Małego Księcia

Przy ul. Lędzian na osiedlu Sławinek w Lublinie powstaje Dom Małego Księcia. 13 czerwca miało miejsce wmurowanie kamieni węgielnych, które poświęcił abp Józef Życiński. Metropolita dziękował przybyłym z różnych środowisk za „solidarność, współpracę i troskę o potrzebujących wrażliwego spojrzenia, za skuteczność działania”.
Rozpoczęte w marcu prace mają zaowocować budynkiem w stanie surowym już we wrześniu. Obecni na uroczystości przedstawiciele władz miasta, województwa i samorządowych podkreślali świadomość, że „dzieci i rodzice, którzy czekają na powstanie nowego domu, nie mogą długo czekać”, stąd deklarowali wszelką pomoc, która usprawni i przyspieszy prace budowlane i wykończeniowe. W uroczystym wmurowaniu kamieni pochodzących z Betlejem i Nazaretu uczestniczyli również rodzice dzieci, korzystający z pomocy hospicjum. „Bez hospicjum nie dalibyśmy sobie rady, bo był potrzebny specjalistyczny sprzęt, a w okresie żałoby otrzymaliśmy pomoc psychologiczną i bardzo nam to pomogło - mówili. - Wspieranie hospicjum jest zadaniem dla każdego z nas. To naprawdę szczytny cel” - podkreślali.
Dom Małego Księcia będzie pierwszą w Lublinie placówką spełniającą nie tylko funkcje hospicjum domowego. Znajdować się w nim będzie również centrum terapii, ośrodek rehabilitacji, gabinet stomatologiczny, wypożyczalnia sprzętu medycznego i apteka. Pomysłodawcą inwestycji jest prezes hospicjum o. Filip Buczyński. Jak czytamy na stronie internetowej hospicjum, „doświadczenie wieloletniej opieki nad nieuleczalnie chorymi dziećmi i ich rodzinami przekonało nas o konieczności znacznej poprawy i zwiększenia wymiaru opieki. Po wielu pracach poznawczych, doszliśmy do wniosku zorganizowania nowej placówki o wielofunkcyjnym działaniu, którym będzie odpowiadał Dom Małego Księcia. Wielofunkcyjność tego Domu będzie ważnym elementem poprawy jakości opieki zdrowotnej nad małymi pacjentami na terenie Lubelszczyzny”. Dom - zbudowany wg projektu arch. Magdaleny Staniszkis, będzie trzykondygnacyjnym obiektem wolnostojącym. Jego środek zajmować będzie prostokątne patio. Dom Małego Księcia kwalifikuje się jako sanatorium z bazą zabiegową. W Hostelu będzie mogło przebywać 76 osób, z czego 36 dzieci uczestniczących w turnusach rehabilitacyjno-terapeutycznych. Dotychczasowe fundusze pochodziły z darowizn w ramach akcji 1% od podatku, wsparcia lokalnych samorządów, sponsorów. Hospicjum liczy również na fundusze unijne i jeśli uda się znaleźć ok. 15 mln zł na wykończenie i niezbędny sprzęt, pierwsi pacjenci będą przyjęci za rok.
Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia jest działającym od 1997 r. na terenie województwa lubelskiego zespołem opieki domowej, pomagającym dzieciom oraz młodzieży z chorobami nowotworowymi, nieuleczalnymi i postępującymi schorzeniami. Bezpłatna, całodobowa opieka ma na celu poprawienie jakości życia poprzez uśmierzenie bólu i innych objawów fizycznych choroby oraz niesienie ulgi w cierpieniu duchowym. Dzięki temu pacjenci mogą spędzić ostatnie dni życia w domu, a nie w szpitalu. Hospicjum służy pomocą również rodzicom i rodzeństwu pacjentów poprzez wszechstronne wsparcie w ostatnim okresie życia dziecka i w żałobie. Wybudowanie Domu Małego Księcia podniesie standard opieki dla pacjentów, stąd podjęcie tej inwestycji nie budzi zastrzeżeń.

Agnieszka Strzępka

Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia
ul. Hutnicza 20 B, Lublin
tel. (081) 746 19 00; tel./fax (081) 746 19 01;
hospicjum@hospicjum.lublin.pl;
www.hospicjum.lublin.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do opactwa

2024-04-30 07:47

[ TEMATY ]

świadectwo

fr.wikipedia.org

Ludovic Duée

Ludovic Duée

Kapitan drużyny Saint-Nazaire - nowych zdobywców tytułu mistrzów Francji w siatkówce, 32-letni Ludovic Duee kończy karierę sportową i wstępuje do opactwa Lagrasse. Jak poinformował francuski dziennik „La Croix”, najlepszy sportowiec rozegrał swój ostatni mecz w niedzielnym finale z reprezentacją Tours 28 kwietnia i teraz poprosi o dołączenie do tradycjonalistycznej katolickiej wspólnoty kanoników regularnych w południowo-francuskim departamencie Aude.

Według „La Croix”, Duee poznał wspólnotę niedaleko Narbonne w regionie Occitanie, gdy przebywał tam podczas pandemii koronawirusa. Mierzący 1,92 m mężczyzna powiedział, że zakonnicy byli bardzo przyjaźni, otwarci i dynamiczni, mieli też odpowiedzi na wiele jego pytań. Siatkarz przyznał, że spotkanie z duchowością braci zmieniło również jego relację z Bogiem.

CZYTAJ DALEJ

Nikaragua: co się stało z pamiątkami po Janie Pawle II?

2024-05-02 14:02

[ TEMATY ]

Nikaragua

Episkopat Flickr

Ani władze Managui, ani tamtejszy Kościół katolicki nie informują, co stało się z pamiątkami po św. Janie Pawle II, które znajdowały się w muzeum jego imienia w stolicy Nikaragui, zamienionym w ubiegłym roku na centrum kultury.

Walczący od kilku lat z Kościołem katolickim reżim Daniela Ortegi zamknął Muzeum Jana Pawła II, w którym znajdowały się przedmioty, jakich papież używał podczas swoich dwóch wizyt w Nikaragui, w 1983 i 1996 roku. W otwartej z udziałem Ortegi w 2016 roku placówce można było zobaczyć m.in. książkę z homiliami Jana Pawła II, jego buty, szaty liturgiczne, krzyż pektoralny, ręczniki, których używał oraz medal upamiętniający papieską wizytę. Znajdowała się tam również replika ołtarza, przy którym papież sprawował Eucharystię, oraz replika papamobile, z którego korzystał podczas pobytu w Nikaragui.

CZYTAJ DALEJ

Maryjna trasa w Ogrodach Watykańskich

2024-05-02 19:19

[ TEMATY ]

Watykan

Ogrody Watykańskie

Vatican News/www.vaticannews.va/pl

Figura Matki Bożej w Ogrodach Watykańskich

Figura Matki Bożej w Ogrodach Watykańskich

Przez cały maj Muzea Watykańskie proponują pielgrzymom maryjny spacer po Ogrodach Watykańskich, połączony z modlitwą o pokój. Można wziąć w nim udział dwa razy w tygodniu: w sobotę rano i w środę po audiencji ogólnej, po uprzedniej rezerwacji - mówi s. Emanuela Edwards, kierownik Biura Działalności Edukacyjnej Muzeów Watykańskich.

„Maj z Maryją - mówi s. Emanuela - to specjalna wizyta w Ogrodach Watykańskich. Na trasie znajduje się 10 najważniejszych wizerunków maryjnych. W tym czasie, kiedy jest na świecie tak wiele napięć i konfliktów, będziemy się modlić o pokój przed wizerunkami Matki Bożej. W Ogrodach Watykańskich jest w sumie 27 wizerunków Maryi. Mamy więc prawo twierdzić, że są to ogrody maryjne. (…) Wielu papieży dostrzegało ten duchowy wymiar ogrodów. Łączy się w nim piękno natury, fontann, starożytnych zabytków, wizerunków Maryi i świętych, tworząc harmonijną oazę spokoju, w których papieże mogli znaleźć przestrzeń na modlitwę i kontemplację. I rzeczywiście niektórzy papieże, jak Jan Paweł II czy Benedykt XVI, codziennie przychodzili tu na spacer, aby się pomodlić i odpocząć”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję