Reklama

IV Wojewódzkie Dni Pszczelarza w Przelewicach

Pierwszego września br. Przelewice miały swój piękny dzień - IV Wojewódzkie Dni Pszczelarza, które następnego dnia były kontynuowane razem z archidiecezjalnymi dożynkami na terenie Pyrzyc. Pogoda dopisała, a słońce nie żałowało swoich ciepłych promieni.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Impreza rozpoczęła się o godz. 9.00 zbiórką pszczelarzy i pocztów sztandarowych na pl. Folwarcznym, położonym przed główną bramą, a za nią pięknym pałacu Ogrodu Dendrologicznego, znakomitego skansenu przyrody - znanego w Polsce i poza jej granicami.
Następnie w miejscowym kościele pw. Najświętszej Maryi Panny odbyła się Msza św. dziękczynna w intencji Polskiego Pszczelarstwa. Ołtarz z Matką Bożą Częstochowską, obrazem wykonanym z wosku, dosłownie tonął w bieli margaretek. Obok ołtarza pięknie prezentował się ul przybrany nawłocią i słonecznikami - pożytkami pszczelimi, a z wosku na złocistym, pokaźnym krążku stała figurka św. Ambrożego - patrona pszczelarzy. Tuż obok stały poczty sztandarowe Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Szczecinie, Ochotniczej Straży Pożarnej w Przelewicach oraz Gminnego Koła Pszczelarzy w Łobzie.
Na początku nabożeństwa pszczelarze poszczególnych miejscowości przekazali w darach ofiarnych produkty pszczele, zostawiając je na ołtarzu jako wotum dziękczynne. Równocześnie zabrzmiała „Pieśń Pszczelarzy” na melodię „Pod Twą obronę...”, w której dziękowano Panu Bogu - Stwórcy świata za opiekę nad pszczołami, za dary pracowitych pszczół, prosząc Pana Boga o obronę pasiek od chorób, głodu i klęski oraz osłonę swoją dłonią pszczelarzy.
Mszę św. celebrował ks. kan. Zygmunt Wawszczak z Pobierowa wraz z miejscowym ks. prob. Romanem Dudko. Po poświęceniu sztandarów, w homilii Ksiądz Kanonik, który jest znanym pszczelarzem, poruszył problemy polskiego współczesnego pszczelarstwa, które w tych trudnych przejściowych czasach zdało egzamin na medal, oddając hołd polskim pszczelarzom. Podkreślił ich piękną tradycję przywiązania do przyrody i polskiej ziemi, bohaterską ciężką pracę, dzięki której wielokrotnie powiększają się plony naszych pól, ogrodów, sadów oraz jako producentów wspaniałych zdrowych produktów pszczelich. Nawiązał do Biblii, w której 34 razy padło słowo „miód”. Mówił o pięknej tradycji polskiego bartnictwa, którego członkowie byli wzorem moralnym i religijnym dla otoczenia oraz zwolnieni od przysięgi w sądach.
Utalentowana skrzypaczka z Domu Kultury w Pyrzycach Diana Domagała urzekła swoim wykonaniem „Ave Maryja” Jana Sebastiana Bacha.
O godz. 11.00 wójt gminy Przelewice Marek Kibała oficjalnie otworzył imprezę. Po jego wystąpieniu prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy mgr Mieczysław Ukleja udekorował wysokimi odznaczeniami zasłużonych pszczelarzy dla naszego regionu. Przyznano 22 brązowe odznaki i 13 srebrnych. Prezydent PZP Tadeusz Sabat osobiście wręczył 7 złotych, 6 dyplomów uznania oraz 2 Medale Księdza dr. Jana Dzierżonia jako najwyższe odznaczenie w pszczelarstwie polskim. Nadmienię, że niektórzy zostali uhonorowani pięknym okolicznościowym medalem, na awersie którego została wygrawerowana pszczółka zbierająca pożytek, a na rewersie - frontalna część pałacu w Przelewicach. Plac Folwarczny prezentował się pięknie przystrojony w kolory, wypełniony pszczelarzami, w tym pszczelarzami - członkami Rodzinnych Ogródków Działkowych oraz gośćmi z bliskich i odległych miejscowości woj. zachodniopomorskiego. Barwne stoiska i stragany były oblegane zainteresowanymi, a miody miały piękne kolory w zależności od swojego pochodzenia, które można było podziwiać i degustować do woli. Obok stało mleczko pszczele, pyłek, propolis, preparaty z jadem pszczelim. Przyciągały wzrok wyroby z wosku: świece, miniaturowe uliki, pszczółki, obrazki z wizerunkami świętych, w tym Matki Bożej Częstochowskiej, oraz misternie wykonane figurki św. Ambrożego - patrona pszczelarzy. Zwiedzający w oszklonym ulu mogli obejrzeć pracowite pszczółki na ramkach miodu, pierzgi oraz fragmenty propolisu. Zachęcały miody pitne, które od wieków cieszą się swoimi znakomitymi walorami w kraju i na świecie. Stoisko z wikliniarskimi wyrobami w kolorach złocisto-czerwonych zachwycało zwiedzających. Nie zabrakło literatury oświatowej. Do stoiska, gdzie bito okolicznościową monetę ustawiło się dużo chętnych. Na skansenie uli różnej budowy można było je oglądać bezpośrednio i zaglądnąć do wnętrza bez zbędnego strachu. Na scenie pod otwartym niebem miejscowe zespoły wokalno-muzyczno-taneczne cieszyły oko i ucho. W obszernym pomieszczeniu przeznaczonym na oranżerię, przylegającym do Placu Folwarcznego goście z dużym zainteresowaniem oglądali wernisaż malarstwa członków Domu Kultury w Pyrzycach. Nie można było pominąć wystawy mikrofilmów Moniki Sobczyńskiej.
O godz. 13.00 Wójt Gminy Przelewice Marek Kibała wraz z prezesem Gminnego Koła Pszczelarzy Olgierdem Kustoszem w restauracji „Magnolia” wydali obiad dla gości, którzy szczególnie zasłużyli się polskiemu pszczelarstwu.
Po krótkiej przerwie, w sali konferencyjnej Ogrodu Dendrologicznego wypełnionej pszczelarzami odbyła się konferencja poświęcona aktualnym problemom pszczelarstwa. Otworzył konferencję prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy mgr Mieczysław Ukleja, który serdecznie witał przybyłych, a przy okazji otrzymał braterskie pozdrowienie na piśmie z życzeniami udanych uroczystości od prezesa Polskiego Związku Działkowców Okręgu Zarządu w Szczecinie mgr. Tadeusza Jarzębaka. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszyło się wystąpienie Prezydenta Polskiego Związku Pszczelarzy, wybitnego autorytetu w dziedzinie pszczelarstwa Tadeusza Sabata, który wspaniale i wyczerpująco omówił stan polskiego pszczelarstwa, szczególnie po wejściu do Unii Europejskiej, jak i pszczelarstwa światowego. Przedstawił ambitne plany, które są do zrealizowania w powiększeniu polskich pasiek, m.in. o zaopatrzeniu w paszę do podkarmiania pszczół oraz w lekarstwa. Mówił o promocji polskich miodów i innych produktów pszczelich, które są zaliczane do najlepszych i najzdrowszych na świecie. Poinformował o ciągłych procesach prokuratorsko-sądowych, w których bronił i broni polskie pszczelarstwo w związku ze sprowadzeniem do Polski „podróbek”, miodów z nazwy, a które nic nie mają wspólnego z prawdziwymi miodami naturalnymi. Zaprosił na XXV Ogólnopolskie Dni Pszczelarzy w Sielinku k. Poznania (odbyły się 14-16 września br.). Dyrektor Domu Pszczelarza Polskiego w Kamiannej, pełnomocnik Polskiego Związku Pszczelarzy mgr inż. Zbigniew Sudnik opowiadał, jaką heroiczną walkę stoczył w obronie tego wspaniałego obiektu, który miał za przysłowiowe grosze dostać się w obce ręce. W wystąpieniach i dyskusjach przesiąkniętych patriotyzmem podkreślano, że polskie pszczoły są wyjątkowo łagodne i pracowite, zapylając w 80% pożyteczne rośliny, a tym samym przynosząc ogromny urodzaj, że miód jest nie tylko wspaniałym pokarmem, ale doskonałym lekarstwem, jak i jad pszczeli, który w 90% zapobiega i leczy choroby reumatyczne. Wydawało się, że duch wielkiego pszczelarza, którego 100. rocznicę śmierci uroczyście obchodziliśmy w zeszłym roku, światowej sławy ks. dr. Jana Dzierżonia, wielkiego patrioty Polaka, który położył podwaliny pod współczesne światowe pszczelarstwo oraz odkrył nieznane zjawiska z życia pszczół, wciąż jest z nami!
Uroczystości zakończyły się zwiedzaniem wspaniałego ogrodu, ogniskiem, spożywaniem kiełbasek z grilla. Uczestnicy jeszcze długo wymieniali poglądy i dzielili się swoimi doświadczeniami, serdecznie dziękując organizatorom i działaczom za wspaniałą i pożyteczną imprezę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki wzajemności

2024-05-04 17:05

Archiwum ks. Wojciecha Węgrzyniaka

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Najważniejszym przykazaniem jest miłość, ale bez wzajemności miłość nigdy nie będzie ani owocna, ani radosna - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii Szóstej Niedzieli Wielkanocnej 5 maja.

Ks. Węgrzyniak wskazuje na „wzajemność" jako słowo klucz do zrozumienia Ewangelii Szóstej Niedzieli Wielkanocnej. Podkreśla, że wydaje się ono ważniejsze niż „miłość" dla właściwego zrozumienia fragmentu Ewangelii św. Jana z tej niedzieli. „W piekle ludzie również są kochani przez Pana Boga, ale jeżeli cierpią, to dlatego, że tej miłości nie odwzajemniają” - zaznacza biblista.

CZYTAJ DALEJ

Wy jesteście przyjaciółmi moimi

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

o. Waldemar Pastusiak

Adobe Stock

Trwamy wciąż w radości paschalnej powoli zbliżając się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Chcemy otworzyć nasze serca na Jego działanie. Zarówno teksty z Dziejów Apostolskich, jak i cuda czynione przez posługę Apostołów budują nas świadectwem pierwszych chrześcijan. W pochylaniu się nad tajemnicą wiary ważnym, a właściwie najważniejszym wyznacznikiem naszej relacji z Bogiem jest nic innego jak tylko miłość. Ona nadaje żywotność i autentyczność naszej wierze. O niej także przypominają dzisiejsze czytania. Miłość nie tylko odnosi się do naszej relacji z Bogiem, ale promieniuje także na drugiego człowieka. Wśród wielu czynników, którymi próbujemy „mierzyć” czyjąś wiarę, czy chrześcijaństwo, miłość pozostaje jedynym „wskaźnikiem”. Brak miłości do drugiego człowieka oznacza brak znajomości przez nas Boga. Trudne to nasze chrześcijaństwo, kiedy musimy kochać bliźniego swego. „Musimy” determinuje nas tak długo, jak długo pozostajemy w niedojrzałej miłości do Boga. Może pamiętamy słowa wypowiedziane przez kard. Stefana Wyszyńskiego o komunistach: „Nie zmuszą mnie niczym do tego, bym ich nienawidził”. To nic innego jak niezwykła relacja z Bogiem, która pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na drugiego człowieka. W miłości, zarówno tej ludzkiej, jak i tej Bożej, obowiązują zasady; tymi danymi od Boga są, oczywiście, przykazania. Pytanie: czy kochasz Boga?, jest takim samym pytaniem jak to: czy przestrzegasz Bożych przykazań? Jeśli je zachowujesz – trwasz w miłości Boga. W parze z miłością „idzie” radość. Radość, która promieniuje z naszej twarzy, wyraża obecność Boga. Kiedy spotykamy człowieka radosnego, mamy nadzieję, że jego wnętrze jest pełne życzliwości i dobroci. I gdy zapytalibyśmy go, czy radość, uśmiech i miłość to jest chrześcijaństwo, to w odpowiedzi usłyszelibyśmy: tak. Pełna życzliwości miłość w codziennej relacji z ludźmi jest uobecnianiem samego Boga. Ostatecznym dopełnieniem Dekalogu jest nasza wzajemna miłość. Wiemy o tym, bo kiedy przygotowywaliśmy się do I Komunii św., uczyliśmy się przykazania miłości. Może nawet katecheta powiedział, że choćbyśmy o wszystkim zapomnieli, zawsze ma pozostać miłość – ta do Boga i ta do drugiego człowieka. Przypomniał o tym również św. Paweł Apostoł w Liście do Koryntian: „Trwają te trzy: wiara, nadzieja i miłość, z nich zaś największa jest miłość”(por. 13, 13).

CZYTAJ DALEJ

Ludzie o wielkim sercu

2024-05-04 15:21

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Z okazji wspomnienia św. Floriana w Sandomierzu odbyły się uroczystości z okazji Dnia Strażaka.

Obchody rozpoczęła Mszy św. w bazylice katedralnej, której przewodniczył Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Eucharystię koncelebrował ks. kan. Stanisław Chmielewski, diecezjalny duszpasterz strażaków oraz strażaccy kapelani. We wspólnej modlitwie uczestniczyli samorządowcy na czele panem Marcinem Piwnikiem, starostą sandomierskim, komendantem powiatowym straży pożarnej bryg. Piotrem Krytusem, komendantem powiatowym policji insp. Ryszardem Komańskim oraz strażacy wraz z rodzinami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję