Reklama

„Europejskie Dni Dziedzictwa na Mazowszu 2007”

„Europejskie Dni Dziedzictwa na Mazowszu 2007” to inicjatywa objęta honorowym patronatem przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierza Ujazdowskiego. W dniach 8-9 września oraz 15-16 września w wielu miastach województwa mazowieckiego miały miejsce liczne imprezy mające na celu przybliżyć mieszkańcom wielkie dziedzictwo historii regionu, zabytki i kulturę. Organizatorami programów w poszczególnych miejscowościach są władze samorządowe, instytucje kultury, stowarzyszenia oraz przedstawiciele różnych wyznań religijnych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Również w Węgrowie w dniach 7-9 września władze samorządowe przy współpracy Miejskiej Biblioteki Publicznej, Węgrowskiego Ośrodka Kultury oraz instytucji kościelnych zorganizowały liczne inicjatywy o charakterze kulturalno-rozrywkowym dla mieszkańców pt. „Węgrów - miasto Jana Dobrogosta Krasińskiego”. Główny patron Jan Dobrogost Krasiński (1639-1717), właściciel Węgrowa w latach 1669-1717, był znakomitym mecenasem sztuki, co potwierdzają dwie świątynie węgrowskie wzniesione z jego fundacji, będące jednymi z najpiękniejszych rozwiązań architektonicznych, ozdobione wybitnymi freskami Michała Anioła Palloniego o charakterze iluzjonistycznym z treścią potrydencką. Dni poświęcone przypomnieniu postaci Krasińskiego, a także jego wpływowi na rozwój miasta rozpoczęły się od nadania rondu przy ul. Józefa Piłsudskiego imienia Jana Bonawentury Krasińskiego. Następnie w Węgrowskim Ośrodku Kultury odbyła się sesja historyczna zatytułowana „Jan Dobrogost Krasiński - mecenas i artyści” z udziałem prof. Mariusza Karpowicza z Uniwersytetu Warszawskiego, wybitnego historyka sztuki i znawcy epoki baroku, dyrektora Zamku w Liwie Romana Postka oraz delegacji z włoskiego miasta Valsolda - burmistrza Alberto de Maria i wiceburmistrza Franko Lamberti. Obecni byli również: dr Mariusz Smoliński, adiunkt Instytutu Historii Sztuki UW, Marek Ratyński, doradca ministra Bogusława Kowalskiego, Barbara Jezierska, wojewódzki konserwator zabytków, Stanisław Fiedorczuk, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Konserwatora Zabytków delegatury w Siedlcach, ks. prał. Zbigniew Karolak, ks. kan. Leszek Gardziński, Tadeusz Ryczkowski, przewodniczący Rady Miasta Węgrowa, Hanna Kietlińska, naczelnik Wydziału Promocji i Kultury w Starostwie Powiatowym w Węgrowie, oraz dyrektorzy i uczniowie węgrowskich szkół i przybyli goście.
Sesja rozpoczęła się od przedstawienia przez Romana Postka postaci Krasińskiego, następnie prof. Karpowicz wprowadził zebranych do świata architektury epoki baroku. Zaprezentował powiązania Krasińskiego z wieloma znakomitymi artystami. Później goście z Włoch opowiedzieli o swoim mieście położonym w malowniczej krainie Alp, blisko granicy ze Szwajcarią. Obecność przedstawicieli Valsoldy nie była przypadkowa, gdyż jeden z architektów projektujących obie węgrowskie świątynie - Carlo Ceronni pochodził właśnie ze wspomnianego małego miasteczka. Po zakończonej sesji zaproszeni goście przeszli do obu budynków sakralnych, po których oprowadził, przekazując wiele cennych informacji na temat świątyń, które nigdzie jeszcze nie doczekały się publikacji, prof. Karpowicz.
W sobotę Mazowieckie Dni Dziedzictwa rozpoczęły się od zwiedzania z przewodnikiem obu świątyń oraz klasztoru. Wieczorem Miejska Biblioteka Publiczna zgromadziła liczne grono osób, które przybyło, aby wsłuchać się w muzykę baroku w wykonaniu Moniki Raczyńskiej z zespołem, koncert był zatytułowany „Muzyka baroku”. Po zakończonym koncercie odbyło się otwarcie wystawy pt. „Fundator i jego fundacja. Dziedzictwo udokumentowane”.
W niedzielę o godz. 14 w Parku Armii Krajowej w Węgrowie rozpoczął się koncert plenerowy „Teatr wojewody Krasińskiego”. Na koncercie, który trwał blisko 5 godzin, każdy mógł odnaleźć coś dla siebie, można było bowiem zobaczyć: Clown Cirrus „Rupherto & Rico” - występ dla dzieci; młodzież i dzieci z węgrowskich szkół pod dyrekcją Barbary Śladowskiej; duet muzyczny „Kasia i Paula” grający na elektrycznych skrzypcach i harfie elektrycznej; posłuchać piosenek w wykonaniu Tomasza Stockingera „Całuję Twoją dłoń” oraz koncertu Edyty Geppert.
Imprezy organizowane w takiej formie, które przedstawiają prawdziwą kulturę, są cennym wkładem władz miasta w to, aby mieszkańcy Węgrowa stali się ludźmi o wysokiej wrażliwości estetycznej i etycznej oraz jednocześnie ludźmi lepszymi, za co niewątpliwie należą się im wielkie uznanie i podziękowania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Litania nie tylko na maj

Niedziela Ogólnopolska 19/2021, str. 14-15

[ TEMATY ]

litania

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Za nami już pierwsze dni maja – miesiąca poświęconego w szczególny sposób Dziewicy Maryi. To czas maryjnych nabożeństw, podczas których nie tylko w świątyniach, ale i przy kapliczkach lub przydrożnych figurach rozbrzmiewa Litania do Najświętszej Maryi Panny, popularnie nazywana Litanią Loretańską. Wielu z nas, także czytelników Niedzieli, pyta: jak powstały wezwania tej litanii? Jaka jest jej historia i co kryje się w niekiedy tajemniczo brzmiących określeniach, takich jak: „Domie złoty” czy „Wieżo z kości słoniowej”?

CZYTAJ DALEJ

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

„Ja Jestem” – uwielbienie Boga modlitwą i pieśnią

2024-05-21 13:55

[ TEMATY ]

Częstochowa

koncert

Boże Ciało

uwielbienie

Marian Florek

30 maja, w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, o godz. 19.30 na placu Caritas przy ul. Ogrodowej 28 w Częstochowie odbędzie się koncert uwielbienia Boga modlitwą i pieśnią „Ja Jestem”.

Chcemy ten wieczór przeżywać w duchu tegorocznego programu duszpasterskiego pod hasłem: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Pełni nadziei w ożywcze działanie Ducha Świętego stańmy w tym czasie jako wspólnota Jego dzieci. Niech słowa pieśni, które będziemy wypowiadać, będą wyrazem naszej nieskończonej miłości do Boga Stwórcy.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję