Z pocztami sztandarowymi przybyli przedstawiciele: Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku, Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Płocku, Szkoły Nauk Społecznych i Technicznych w Płocku, Kolegium Nauk Ekonomicznych i Społecznych Politechniki Warszawskiej, Wydziału Budownictwa, Mechaniki i Petrochemii Politechniki Warszawskiej, a także najstarszej płockiej uczelni - Wyższego Seminarium Duchownego. Obecni byli także przedstawiciele władz miasta oraz samorządowych.
W homilii Biskup Piotr wzywał studentów i wykładowców do pogłębienia wiary, która jest podążaniem za odwieczną Prawdą, oraz do służby Prawdzie. „Dojrzała wiara nie polega jedynie na zgodzie intelektu na szereg abstrakcyjnych prawd, stanowiących przedmiot wiary. To jest właściwie dopiero pierwszy krok, pierwszy element chrześcijańskiej wiary. W wierze rozumianej integralnie obecne jest też zaufanie i posłuszeństwo. Są to momenty osobowej relacji człowieka do Boga. Kto wierzy, ten ufa Bogu i buduje z Nim więzy przyjaźni” - mówił Biskup Płocki. Zwrócił także uwagę na współczesne zagrożenia wiary, którymi dla współczesnych stają się niesprawiedliwość, korupcja, zakłamanie, egoizm, podziały w społeczeństwie. Ponieważ wiara jest darem, trzeba „wołać do Pana: »Przymnóż nam wiary!«. Uczyń ją mocną i dojrzałą, zdolną odpowiadać na wezwania, jakie niesie świat XXI wieku. Daj nam, Panie, łaskę wiary wyznawanej nie tylko ustami, ale i codziennym życiem; życiem studenta, życiem profesora i pracownika naukowego wyższej uczelni”.
Zdaniem Kaznodziei, wiara pracownika naukowego, profesora czy studenta, wyraża się nade wszystko poszukiwaniem prawdy i służeniu jej, ale dziś nie wystarczy służyć prawdzie, trzeba jej bronić, bowiem mówienie o prawdzie jest dziś często postrzegane jako zamach na tolerancję i pluralizm. Prawda staje się dziś w wielu środowiskach wręcz słowem zakazanym. „Dlatego inaugurując nowy rok akademicki, zwracam się z wezwaniem do profesorów i studentów wyższych uczelni naszej diecezji, by z nową energią służyli prawdzie i jej bronili. To jest wasze powołanie!” - apelował Ksiądz Biskup. „Jako profesorowie, studenci, jesteście sługami prawdy. W tej służbie prawdzie wspierać was będzie wiara, bo wiara potrzebuje odwagi rozumu. Wiara nie sprzeciwia się rozumowi, lecz pobudza go, aby własnymi siłami zmierzył się z wielkimi celami, do jakich został stworzony”. Oby w nowym roku akademickim wykładowcy i studenci jak najlepiej wypełniali powołanie służenia prawdzie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu