Reklama

Kościół

Europa stopniowo łagodzi ograniczenia udziału wiernych w nabożeństwach

W ostatnich dniach niektóre państwa w Europie zaczynają stopniowo łagodzić surowe przepisy wprowadzone na czas pandemii koronawirusa. Powoli przywracane są nabożeństwa z udziałem wiernych, choć jeszcze na ściśle określonych zasadach.

[ TEMATY ]

Kościół

Adobe.Stock.pl

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Austria:

Podziel się cytatem
od 15 maja będą możliwe liturgie otwarte dla wiernych. Według podanych informacji, na jednego uczestnika powinno przypadać 10 metrów kwadratowych powierzchni świątyni, przy czym musi być zachowany co najmniej 2-metrowy odstęp między osobami. Np. w katedrze św. Szczepana w Wiedniu, której powierzchnia wynosi 3 tys. m. kw., będzie mogło przebywać jednocześnie 300 osób. Normalnie świątynia może pomieścić nawet pięć tysięcy. Podczas całego nabożeństwa wierni muszą mieć maski zakrywające nos i usta jako barierę przeciwko infekcji kropelkowej. Nie dotyczy to dzieci do szóstego roku życia. Na tej podstawie episkopat opracowuje szczegółowe przepisy.

Reklama

Włochy:

Podziel się cytatem
po ostrych protestach Kościołów i wspólnot religijnych rząd Włoch wprowadził 28 kwietnia zmianę w dotychczasowym zakazie nabożeństw z udziałem wiernych. Premier Giuseppe Conte poinformował, że 4 maja przedstawi pierwsze złagodzenia obowiązującego od ośmiu tygodni kategorycznego pozostawania w domach. Jego pierwotny plan przewidywał stopniowy powrót do działalności przemysłowo-gospodarczej, kulturalnej i socjalnej, jednak na razie bez nabożeństw z udziałem wiernych. Ostatnio papież Franciszek ostrzegł, że sukcesy w walce z wirusem nie powinny być zmarnowane także pod kątem możliwości obecności wiernych na nabożeństwach.

Reklama

Niemcy:

Podziel się cytatem
w niektórych landach niemieckich, np. w Saksonii, Turyngii czy Berlinie już od kilku dni są możliwe nabożeństwa z udziałem niewielkiej grupy wiernych. Także inne landy zamierzają w najbliższych dniach umożliwić nabożeństwa dla małych grup. Wyznaczane są różne terminy (3, 4 lub 10 maja), a także liczby osób i przepisy, jak m. in. wymagany odstęp między osobami, ograniczenie liczby uczestników i noszenie masek. Ma to związek z nakładającymi się na siebie kompetencjami władz krajowych, landu oraz wytycznymi, na mocy których poszczególni biskupi wyznaczają warunki ochronne przed wirusem.

Reklama

Np. w Bawarii nabożeństwa z udziałem wiernych będą możliwe już od 4 maja. Wierni powinni zachować odległość co najmniej dwóch metrów od siebie, parafia ustala służby porządkowe, nabożeństwo nie może trwać dłużej niż godzinę.

Czechy:

Podziel się cytatem
od początku tygodnia w Czechach w nabożeństwie mogło uczestniczyć do 15 osób, od 1 maja - 30, a od 25 maja – 50. Rząd obiecuje, że od 8 czerwca kościoły znowu będą otwarte dla wszystkich.

Reklama

Słowenia:

Podziel się cytatem
nabożeństwa z udziałem wiernych będą znowu możliwe od 4 maja. Uczestnicy Mszy św. muszą mieć na twarzach maski ochronne i przy wejściu do kościoła dezynfekować ręce, poinformowała 28 kwietnia Konferencja Biskupów. Dalsze wytyczne dotyczące ochrony uczestników nabożeństw przed koronawirusem będą wydawali poszczególni biskupi diecezjalni.

Reklama

Słowacja:

Podziel się cytatem
nadal obowiązuje wprowadzony przez państwo zakaz publicznych liturgii w kościołach. Wyjątek – podobnie jak w innych krajach - dotyczy tylko liturgii nadawanych przez radio lub w Internecie, podczas których może być obecny „niezbędny” pracownik techniczny. Ogłoszone przez rząd 22 kwietnia w Bratysławie złagodzenia nie dotyczą jeszcze kościołów. Liturgie i śluby mają być dopuszczone dopiero w drugim z zaplanowanych czterech etapów wychodzenia z obowiązujących środków ostrożności.

Reklama

Węgry:

Podziel się cytatem
podobnie jak w innych krajach, kościoły są wprawdzie otwarte na sprawowanie nabożeństw, jednak od ponad miesiąca nie odbywają się liturgie publiczne. Wierni mogą uczestniczyć w mszach św. tylko za pośrednictwem radia i telewizji. Premier Viktor Orban zapowiedział 30 kwietnia wprowadzanie stopniowych złagodzeń w stosowaniu środków ochronnych przeciwko epidemii, nie obejmie to Budapesztu. Bez ograniczeń będą mogły być otwarte np. sklepy, 30 kwietnia nie było jeszcze decyzji w sprawie otwarcia kościołów.

Reklama

Francja:

Podziel się cytatem
Msze św. z udziałem wiernych nie będą możliwe przynajmniej do połowy czerwca. Przed wideokonferencją z prezydentem Emmanuelem Macronem biskupi domagali się, aby publiczne Msze św. były możliwe od 11 maja. Ostatnio z oburzeniem spotkało się przerwanie przez policję liturgii z udziałem siedmiorga wiernych transmitowanej dla mediów społecznościowych.

Reklama

Szwajcaria:

Podziel się cytatem
rząd federalny zapowiedział stopniowe łagodzenie środków ochronnych przeciwko koronawirusowi. Od 27 kwietnia są już możliwe pogrzeby w kręgu rodzinnym (do 15 osób)z maskami ochronnymi na twarzach i zachowaniem odstępów. Z kolei Konferencja Biskupów Szwajcarskich zapowiedziała swój projekt ramowych warunków publicznych Mszy św. I tak liczba wiernych ma zostać ograniczona do 30% miejsc a odległość między osobami ma wynosić cztery metry. Jednak rząd ostudził nadzieje na umożliwienie publicznych liturgii od 11 maja i zapowiedział, że dopiero 27 maja zadecyduje w kwestii „3 fazy” planowanej od 8 czerwca; ma ona objąć również złagodzenia dla ceremonii religijnych. Tym samym nie będzie otwartych liturgii ani w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, ani w Zesłanie Ducha Świętego.

Reklama

Hiszpania:

Podziel się cytatem
publiczne liturgie z ograniczoną liczbą uczestników oraz zachowaniem przepisowych odstępów będą możliwe od 11 maja. W kościele może być wykorzystanych tylko 30 procent miejsc, w dwa tygodnie później ten limit w kościołach zostanie podwyższony na 50 procent. Ponieważ są znaczne różnice w liczbie infekcji w poszczególnych regionach, otwarte nabożeństwa na wyspach jak Majorka, czy Wyspy Kanaryjskie, będą dopuszczone wcześniej niż w regionach mocno dotkniętych epidemią, jak Madryt czy Katalonia.

Grecja:

Podziel się cytatem
dopuszcza od 17 maja publiczne liturgie. Wierni będą mogli przychodzić do kościołów na modlitwę już od 4 maja.

2020-05-02 17:41

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Sadłoń: wydarzenia z Białegostoku pokazują, w jaki sposób tworzone są stereotypy

[ TEMATY ]

Kościół

Białystok

©I rob z – stock.adobe.com

Wydarzenia z Białegostoku i narosła wokół nich narracja pokazują, w jaki sposób tworzone i sankcjonowane są stereotypy dotyczące Kościoła - mówi KAI dyrektor Instytutu Statystycznego Kościoła Katolickiego (ISKK) ks. dr Wojciech Sadłoń. Socjolog komentuje wynik opublikowanego w poniedziałkowym wydaniu „Rzeczpospolitej” sondażu, z którego wynika, że ponad 26 proc. ankietowanych winą za wydarzenia z Białegostoku obarcza Kościół.

Dyrektor instytutu badawczego zwraca uwagę, że podmioty wskazane w badaniu jako „winne" zaistniałej sytuacji – w tym również Kościół – wcześniej wielokrotnie oskarżane były przez medialnych komentatorów, w tym również polityków. – Taki wynik sondażu odzwierciedla bez wątpienia wcześniej narzuconą głównie przez polityków narrację – podkreśla socjolog.

CZYTAJ DALEJ

10 lat Rycerzy Kolumba w Miliczu

2024-05-01 15:08

ks. Łukasz Romańczuk

Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

W dniu odpustu w kaplicy św. Józefa Robotnika w Godnowej swoje dziesięciolecie założenia świętowali Rycerze Kolumba z rady lokalnej nr 15947. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. Zbigniew Słobodecki, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Miliczu i kapelan milickich Rycerzy Kolumba.

10-lecie założenia Rady Lokalnej był okazją do dziękczynienia i modlitwy za tych, co odeszli już do wieczności. W wygłoszonej homilii ks. Marcin Wachowiak, wikariusz parafii św. Michała Archanioła zwrócił uwagę na fakt, że Bóg potrafi zaskakiwać, zachęcając do zastanowienia się do swojej reakcji na takie zaskoczenia Pana Boga. Rozwijając ten temat ks. Marcin ukazał dwie perspektywy. - Pierwsza dotyczy mieszkańców Nazaretu, którzy znali Jezusa. Orientowali się kim On jest, skąd pochodzi, gdzie mieszka. Wiedzieli wszystko o Nim. Na pewno słyszeli o tym, co Jezus zdziałał poprzez nauczanie, czynienie cudów. A gdy Jezus do nich przyszedł, zaczęli w Niego powątpiewać. Zatem to jest ta pierwsza reakcja na działanie Jezusa - powątpiewanie - zaznaczył ks. Wachowiak, wskazując na drugą perspektywę poprzez postawę św. Józefa. - Był to człowiek pracowity, posłuszny, pokornym, przyjmował wolę Bożą. Święty Józef to człowiek, który realizował plan zbawienia w swoim życiu - mówił kapłan, zachęcając wiernych do refleksji nad realizowaną przez nich perspektywą poznania Jezusa. Czy jest to perspektywa mieszkańców Nazaretu czy św. Józefa.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: „Perły od królów, złoto od rycerzy” - królewskie atrybuty Patronki Polski

2024-05-02 09:59

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Maryja Królowa Polski

Karol Porwich/Niedziela

„Perły od królów, złoto od rycerzy”, tysiące brylantów i innych kamieni szlachetnych, a nawet meteoryty znalezione w różnych częściach świata czy ślubne obrączki, w tym ta wyrzucona z transportu do Auschwitz, to od wieków darami wyrażany hołd, Tej, która w naszej Ojczyźnie sławiona jest jako Królowa Polski i Polaków. Już w XV w. Jan Długosz nazwał Matkę Chrystusa czczoną w jasnogórskim obrazie cudami słynącym „najdostojniejszą Królową świata i naszą”. Wizerunek Jasnogórskiej Bogurodzicy od początku powstania częstochowskiego klasztoru uznany za niezwykły, otoczony został powszechnym kultem przez wiernych, ale i przez polskich królów. Wyrazem tego były także korony i niezwykłe szaty nakładane na obraz.

Zapowiedź zabiegania w Stolicy Apostolskiej o ustanowienie święta Królowej Polski - 3 maja można odczytać w ślubach króla Jana Kazimierza (1656), ale dopiero w Polsce niepodległej kroki takie podjęto i na prośbę polskiego Episkopatu Pius XI zatwierdził tę uroczystość dla całej Polski (1923). Dla Polaków jest Jasnogórski Obraz to jeden z najcenniejszych „narodowych skarbów", obok godła Orła Białego, dla wielu znak naszej tożsamości. Właśnie ze względu na jego obecność, rocznie do jasnogórskiego Sanktuarium przybywają miliony pielgrzymów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję