Reklama

Na Bożym szlaku...

„Idź w góry. I tam w ciszy, w szumie wiatru, szukaj Pana, znajdź Go, porozmawiaj z Nim, pożal się przed Nim. A gdy wrócisz z gór, świat nadal będzie taki sam, ale ty będziesz inny. Będziesz rzeczywiście solą ziemi i światłem świata! Idź, spróbuj!”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Takie słowa zapisał w jednej ze swych książek wielki miłośnik gór ks. Roman Rogowski. Wielu te słowa realizuje w życiu. Są też tacy, którzy dużo czasu i wysiłku poświęcili, aby umożliwić innym odnajdywanie Boga na turystycznym szlaku. Są to m.in. ci, z inicjatywy których powstało w archidiecezji krakowskiej Duszpasterstwo Turystyczne oraz ściśle powiązane z nim Koło PTTK nr 1 o nazwie „Pielgrzym”.

„Jest tu taki ksiądz goprowiec...”

Osoby związane z krakowskim oddziałem PTTK - Kazimierz Synowski i Stefan Palusiński, wyszły z inicjatywą organizacji Mszy św. polowej na otwarcie, a potem na zamknięcie sezonu turystyki górskiej Oddziału Krakowskiego PTTK. Propozycja padła w 1981 r., ale została zrealizowana dopiero dwa lata później i to bez wsparcia ówczesnych władz PTTK. W takiej sytuacji Kazimierz Synowski i Stefan Palusiński sami zajęli się realizacją własnego pomysłu. Pierwszą Eucharystię na Lachów Groniu odprawił dominikanin - o. Tomasz Pawłowski w 1983 r. Potem pomysłodawcy zwrócili się do Kurii krakowskiej z prośbą o skierowanie kapłana, który na stałe mógłby się zająć krakowskim ruchem turystycznym. Usłyszeli wtedy, że „jest tu taki ksiądz goprowiec...”. Kapłanem tym był ks. Maciej Ostrowski - profesor papieskiej Akademii Teologicznej, przodownik GOT, ratownik GOPR, który przyjął zaproszenie do odprawiania Mszy św. inaugurujących i zamykających sezon turystyczny, a potem zaangażował się w rodzącą się przy okazji tej inicjatywy wspólnotę, która z czasem ukształtowała się i uformowała, jako duszpasterstwo turystyczne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Niezwykła Odznaka

Od 1983 r. sezon turystyczny w Oddziale Krakowskim PTTK otwiera Msza św. odprawiana w różnych miejscach regionu. Eucharystia kończąca sezon sprawowana jest zawsze na Hali Krupowej. Ale to nie jedyna inicjatywa miłośników gór. Wraz z ks. prof. Ostrowskim inicjatorzy polowych Mszy św. pomyśleli o utworzeniu Krajoznawczej Odznaki im. Jana Pawła II. Regulamin tej odznaki powstał już w 1983 r. Patronat nad nią przejął Ruch Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej, przy którym utworzona została specjalna Diakonia Odznaki im. Jana Pawła II. Odznakę można zdobywać podczas wycieczek organizowanych przez duszpasterstwo lub indywidualnie. Weryfikacją odznaki zajmuje się specjalna komisja.
Głównym celem zdobywania odznaki jest pogłębianie wiary przez piękno świata stworzonego przez Boga. Krajoznawcze wędrówki połączone są z nawiedzeniem świętych miejsc - sanktuariów, kościołów, kaplic i modlitwą w intencjach Kościoła powszechnego. Odznaka zachęca do pożytecznego spędzania czasu, a także do wysiłku i systematyczności. Zdobyć ją może każdy niezależnie od wieku i warto ten wysiłek podjąć, bo jak mówił ten, któremu jest poświęcona: „człowiekowi potrzebne jest piękno krajobrazu (...), człowiek pragnie odnaleźć siebie w obcowaniu z przyrodą i pragnie odzyskać siły w zdrowym wysiłku fizycznym, marszu, podejściu, we wspinaczce, w zjeździe narciarskim”.

Reklama

Formacja - informacja - organizacja

Z inicjatywy duszpasterstwa dwa razy w miesiącu (drugi i czwarty wtorek miesiąca o godz. 17.30) odbywają się spotkania w kościele św. Stanisława Kostki na Dębnikach w Krakowie. Spotkania mają charakter formacyjny, modlitewny na przemian ze spotkaniami w formie prelekcji dotyczącymi tematyki turystycznej, a prowadzonymi przez zaproszonych gości.
Oprócz regularnych spotkań duszpasterstwo organizuje wyjazdy na odbywającą się co roku Ogólnopolską Pielgrzymkę Przewodników na Jasną Górę, uczestniczy w opłatku przewodników u Kardynała, angażuje się także w organizację rekolekcji dla turystów, czy też w seminarium „Sacrum i przyroda”. Co roku w listopadzie odprawiana jest Msza św. za zmarłych turystów. Z inicjatywy duszpasterstwa wydawany jest także każdego roku informator, który zawiera całoroczny program duszpasterstwa oraz informacje o inicjatywach turystyczno-krajoznawczych organizowanych przez inne organizacje działające w regionie.
W tym roku zorganizowano przy duszpasterstwie wyjazd do Ziemi Świętej, w poprzednich latach były to wyjazdy w Alpy, do stolic europejskich. Natomiast wycieczki, które przygotowuje duszpasterstwo w regionie, są tak pomyślane, aby umożliwić i ułatwić wszystkim chętnym zdobywanie Odznaki Jana Pawła II. Prowadzą je zawsze wykwalifikowani przewodnicy. Najbardziej zaangażowani z nich to Julian Ślusarczyk, Wiesława Kostuch i Barbara Łada. Trafionym pomysłem duszpasterstwa okazały się także coroczne pielgrzymki turystów, które odbywają się zawsze w czerwcu na pamiątkę wizyt Ojca Świętego w Polsce. Pielgrzymki te odbywały się dotychczas w takich miejscach jak np. Turbacz, Stecówka pod Baranią Górą, Jamna, Śnieżnica.

Reklama

„Zdobywać szczyty, dojrzewać w wierze”

W 1993 r. przy duszpasterstwie rozpoczęło swoje działanie koło środowiskowe „Pielgrzym” (nadano mu numer „1”), działające w ramach Oddziału Krakowskiego PTTK. Od tamtej pory Koło to zajmuje się wraz z duszpasterstwem wszelkimi inicjatywami. Duszpasterstwo ma charakter otwarty i nie trzeba się do niego zapisywać. Służy ono zarówno dzieciom, jak i dorosłym. W miesiącach letnich organizowane są wycieczki jedno- i wielodniowe, a w miesiącach zimowych chętni zwiedzają ciekawe obiekty na terenie Krakowa. - Staramy się łączyć turystykę z pielgrzymowaniem. Chcemy podziwiać piękno przyrody, zdobywać szczyty, a zarazem dojrzewać w wierze. Wielu Polaków swoją religijność „zostawia” tylko w kościele. My staramy się łączyć ją z turystyczna pasją. Podczas naszych wędrówek znajdujemy czas na Mszę św., wspólną modlitwę, nawiedzanie obiektów sakralnych - opowiada współzałożyciel duszpasterstwa Kazimierz Synowski.

Brakuje młodych

W inicjatywy duszpasterstwa turystycznego i działającego wraz z nim Koła „Pielgrzym” włącza się wiele osób. Miejsca na niektóre wycieczki zajęte są już w pierwszy dzień zapisów. Jest jednak wiele wycieczek, na które nie trzeba się zapisywać, wystarczy tylko przyjść. W Eucharystii inaugurującej i kończącej sezon uczestniczy zawsze ponad kilkaset osób. Problemem jest jednak zbyt mała liczba młodych ludzi. - Zmienia się styl uprawiania turystyki. Dziś każdy może dotrzeć w dowolne miejsce samochodem. Podobne wycieczki zaczynają organizować biura podróży. W społeczeństwo wdziera się być może również konformizm i coraz mniej ludzi chce podejmować jakiś wysiłek. - mówi jeden z przewodników PTTK Julian Ślusarczyk.
Spotkania z Bogiem na turystycznym szlaku, organizowane przez duszpasterstwo turystyczne i koło „Pielgrzym”, mają jednak specyficzny i niepowtarzalny charakter, co potwierdzi wiele osób, które spróbowały iść w góry i spotkać się w ciszy z Bogiem. „Wierzyłem i wierzę, że walka z górą jest użyteczna jak praca, szlachetna jak sztuka, piękna jak wiara” - te słowa Guido Reya powinny stać się mottem dla tych, którzy do górskich wędrówek nie są jeszcze przekonani.

Dyżur Diakonii Krajoznawczej Odznaki im. Jana Pawła II w Duszpasterstwie Służby Liturgicznej i Ruchu Światło-Życie: w poniedziałki w godz. 16-17. Adres: ul. Wiślna 12/6, 31-007 Kraków, tel. (0-12) 62-88-230; www.duszpasterstwo-pielgrzym.krakow.pl

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Historia powołania. Znajomy w seminarium, Jezus na krzyżu i… Jan Paweł II

2024-05-18 10:30

[ TEMATY ]

świadectwo

zakonnica

archwium s. Joanny Cybułki

Chciałam wiedzieć, co ze sobą zrobić, ale… żeby to było na zawsze! Szukałam swojego miejsca. Czułam pewnego rodzaju niepokój – tak o początkach swojego powołania opowiedziała portalowi Polskifr.fr s. Joanna Cybułka z Instytutu Zakonnego Apostołek Jezusa Ukrzyżowanego. Ważną rolę w jej powołaniu odegrał św. Jan Paweł II, który przyszedł na świat dokładnie 104 lata temu.

„W ciągu nauki w szkole średniej zastanawiałam się nad sobą, moim życiem i przyszłością, szukałam mojej drogi. Po maturze z koleżanką z liceum zaczęłyśmy jeździć do Krakowa na skupienia i rekolekcje powołaniowe. Dało mi to dużo, bo mogłam poznawać siebie, pogłębiać życie modlitwy i znajomość Pisma Świętego” – podkreśliła s. Joanna.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia, to musimy wdychać Ducha Świetego

2024-05-18 08:32

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

19 maja 2024, Niedziela Zesłania Ducha Świętego, rok B

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski na Czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym: Kościół i świat potrzebują doświadczenia jedności

2024-05-18 18:04

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Odnowa w Duchu Świętym

Karol Porwich/Niedziela

Ulf Ekman

Ulf Ekman

O tym, że dziś i Kościół, i świat potrzebują doświadczenia jedności mówił na Jasnej Górze bp Andrzej Przybylski, delegat KEP ds. Ruchu Odnowy w Duchu Świętym. Przewodniczył Mszy św. z udziałem kilkudziesięciu tysięcy uczestników Ogólnopolskiego Czuwania Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym na Jasnej Górze.

W homilii bp Przybylski zwrócił uwagę, że prawdziwa duchowość dopełnia się we wspólnocie, to tajemnica duchowości chrześcijańskiej. - Z jednej strony każdy z nas zaproszony jest do osobistej relacji z Bogiem, ma w niej doświadczyć jakiejś bezpośredniej bliskości Boga, ale z drugiej potrzebujemy być razem - mówił kaznodzieja. Porównał tę prawdę do obrazu społeczności pszczół, kiedy każdy z owadów zbiera nektar, ale miód powstaje dopiero we wspólnocie.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję