Reklama

Pan szuka ludzi gotowych pójść za Nim...

Niedziela legnicka 11/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach 8-10 i 11-13 lutego br. Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Legnickiej już po raz kolejny zorganizowało rekolekcje dla młodzieży męskiej. Młodzieńcy z terenu naszej diecezji mieli możliwość uczestnictwa w tych ćwiczeniach rekolekcyjnych w dwóch terminach: w pierwszym - klasy I i II szkół ponadgimnazjalnych i w drugim - klasy III, IV i V tychże szkół oraz młodzież pracująca. W tym przeżywaniu czasu ferii z Bogiem w legnickim Seminarium wzięło udział ponad 200 młodzieńców; wielu z nich w "seminaryjnych" rekolekcjach uczestniczyło już po raz kolejny.

Obie tury rekolekcji miały bardzo podobny program. Po zakwaterowaniu uczestników witał rektor - ks. Leopold Rzodkiewicz.

W tych dniach oczekiwało na nich wiele przeżyć. W kaplicy ojciec duchowny - ks. Bogdan Żygadło wygłosił konferencję wprowadzającą, w której mówił, że Seminarium jest jak pustynia w mieście - tu można w spokoju i ciszy wejść we własne wnętrze i wsłuchiwać się w Boży głos rozbrzmiewający w człowieku. "Te rekolekcje są po to, by móc pomilczeć, wewnętrznie i zewnętrznie wyciszyć się i jeszcze bardziej otworzyć się na działanie Boga, który odpowie Ci na pytanie, co chcesz i powinieneś w życiu robić. (...) Świat proponuje wiele dróg - możesz się nimi zachłysnąć; Chrystus też proponuje drogę, która nie jest łatwa, ale prowadzi do życia i szczęścia - wybór należy do Ciebie... Szukaj Tego, który będzie stał u kresu tej drogi i czekał na Ciebie z otwartymi ramionami. Szukaj i wybieraj Jezusa Chrystusa, twojego jedynego Pana i Zbawiciela. On będzie czekał na Ciebie i powie: Dobrze, że jesteś; kocham cię i czekam na ciebie, bo Ja jestem drogą, prawdą i życiem.

O wierze jako odpowiedzi na Boże objawienie, o powrocie do Chrystusa jako sensie nowej ewangelizacji, o podstawowych środowiskach ewangelizacji (rodzinie, parafii, ruchach religijnych, szkole), modlitwie, powołaniu, nadziei, znakach czasu, sumieniu, pokucie i liturgii Kościoła wygłaszano wiele konferencji. Czynili to zarówno Księża Biskupi, którzy spotykali się z młodzieńcami przybyłymi na rekolekcje, przełożeni seminaryjni oraz klerycy, którzy przez te dni prowadzili dla nich spotkania w grupach tematycznych.

Regularnie odbywała się też nauka śpiewu, którą prowadził ks. prefekt Piotr Dębski - życzliwie przyjmowany i zawsze nagradzany oklaskami.

W jeden z wieczorów młodzież miała okazję spotkać się z biskupem pomocniczym diecezji legnickiej Stefanem Regmuntem. Ksiądz Biskup bardzo szybko nawiązał dialog z młodzieńcami i "zaprezentował" im wiele możliwości wkroczenia na drogę ku Chrystusowemu kapłaństwu. " Pan Bóg patrzy na każdego z nas i każdego rozpoznaje; On zna nas po imieniu - mówił bp Regmunt. Nie ma możliwości - kontynuował - by Pan pomylił się, mówiąc: Pawle, Tomku, czy Zbyszku, pójdź za Mną!" . Ksiądz Biskup wspomniał też, że Chrystus powołuje nie tylko do kapłaństwa. Jednak wskazał zgromadzonym pięć z wielu znaków powołania. " Znaki te powinniście wziąć pod uwagę podczas tych rekolekcji i przemyśleć je - mówił - a są nimi: poczucie własnej wartości, umiejętność nawiązywania kontaktów z drugim człowiekiem, pragnienie modlitwy, Mszy św., kapłaństwa, postawa ofiarności - poświęcenia się oraz pogoda ducha i radość". Rozwijając swe myśli, Ksiądz Biskup dawał wiele przykładów z życia swego i tych, których Pan postawił na jego drodze.

W życzeniach składanych na koniec spotkania bp Stefan powiedział: "Zadajcie więc sobie pytanie: jakie jeszcze znaki świadczą o powołaniu do kapłaństwa, bo jest ich bardzo wiele. Życzę, byście - będąc tu w Seminarium - usłyszeli wewnętrzny głos, przynaglenie, wezwanie, albo przynajmniej stworzyli potrzebne warunki, by głos ten usłyszeć, rozpoznać i pójść za nim, bo - wierzcie mi - nie ma nic piękniejszego". Na zakończenie Ksiądz Biskup przekazał każdemu obrazki, które zawsze będą przypominały te szczególne ferie przeżyte na rekolekcjach w legnickim Seminarium.

Kolejnego wieczoru klerycy przedstawili sztukę pt. Post tenebras lux na motywach powieści Mistrz i Małgorzata M. Bułhakowa oraz 36 dowodów na istnienie diabła A. Frossarda. Sztuka Światło po ciemnościach podejmuje problem istnienia i działania szatana w świecie. Mimo wielu dość trudnych treści odebrano ją bardzo entuzjastycznie i nagrodzono alumnów gromkimi brawami.

Był także czas przeznaczony na pojednanie się z Bogiem i swoim bratem. Po wystawieniu i adoracji Najświętszego Sakramentu Ojcowie Duchowni głosili konferencje o pokucie i nawróceniu. Następnie spowiednicy zasiedli w konfesjonałach, by uczestniczący w rekolekcjach mogli pojednać się z Bogiem, zasięgnąć porady duchowej i dostąpić uzdrawiającej mocy Chrystusa.

W niedzielne przedpołudnie odbyła się tzw. trybuna duszpasterska. Był to czas poświęcony udzielaniu odpowiedzi na pytania, które zapisywali uczestnicy rekolekcji i wrzucali do specjalnie przygotowanego pojemnika. Jak każdego roku pytań było bardzo wiele i z różnych dziedzin. Jednak najbardziej interesowało wszystkich życie seminaryjne. Pytano o egzaminy wstępne do Seminarium, same studia, czas sesji egzaminacyjnych, czas wolny oraz codzienne życie i obowiązki w "Domu Ziarna".

Szczyt i centrum każdego dnia stanowiła Eucharystia; to z niej wszystko wypływało i ku niej zmierzało. W sobotę Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył rektor ks. Leopold Rzodkiewicz. Tradycją jest, iż przy Eucharystiach "rekolekcyjnych" asysta posługująca składa się z uczestników rekolekcji. W tym roku także chłopcy bardzo czynnie włączyli się w przygotowanie Mszy św. i posługiwanie podczas niej. W homilii Ksiądz Rektor mówił, iż czas został ofiarowany każdemu z nas, ale nikt z nas zatrzymać go nie może. Te rekolekcje i ludzie, których Pan tu postawił, są jednym ze znaków, jakie Bóg nieustannie nam daje, by wkroczyć na właściwy szlak - drogę, którą On dla nas wybrał. "Otrzymaliśmy od Boga pewien czas i Pan pragnie, byśmy należycie go przeżywając, wypełnili pewne zadanie - to jest właśnie nasze powołanie, które odszukujemy, poznajemy i staramy się realizować". Na zakończenie ks. Rzodkiewicz życzył wszystkim zgromadzonym w kaplicy seminaryjnej, by odkryli swoje powołanie i wypełnili zadanie i misję, które Pan im zlecił i które dla nich przygotował.

Niedzielnej Eucharystii koncelebrowanej przewodniczył biskup legnicki Tadeusz Rybak, który wygłosił homilię. Księdz Biskup postawił -1pytanie, które każdy właśnie podczas tych rekolekcji sobie zadawał: "Kim dla mnie jest Pan Jezus?". Dziś wielu ludzi dziś zapomina, kim właściwie jest Chrystus i co On ludziom przynosi.

Następnie Ksiądz Biskup, mówiąc, iż odkrywanie powołania dokonuje się na modlitwie, zachęcał do dbania o modlitwę i pielęgnowanie jej: "Dzisiejszy świat jest hałaśliwy i wciągający; jeśli każdy z was nie znajdzie chwili na prywatną rozmowę z Bogiem, możecie stracić coś ważnego, możecie stracić część waszego życia".

W tym miejscu bp Tadeusz Rybak wyraził ogromną wdzięczność dla Rodziców uczestników rekolekcji, Księży pracujących w parafiach, z których młodzieńcy ci przybyli, Katechetów i wielu innych ludzi, którzy pomagają w odkrywaniu drogi ku zbawieniu. Ksiądz Biskup podziękował także Księdzu Rektorowi, Księżom Przełożonym za tak życzliwe i rodzinne przyjęcie uczestników rekolekcji w legnickim "Domu Ziarna". "Podziękowania należą się także klerykom - mówił bp Rybak - bo oni teraz mają ferie, a mimo to zostali tu, by pomóc wam należycie przeżyć czas tych świętych rekolekcji, godziny zastanowienia i refleksji dające szanse bliższego spotkania z Chrystusem".

Na zakończenie Eucharystii głos zabrali uczestnicy rekolekcji, którzy - dziękując "Księdzu Biskupowi, Księdzu Rektorowi, Księżom Przełożonym oraz braciom klerykom za umożliwienie przeżywania czasu ferii w taki sposób" - zapewnili o stałej modlitwie o rozpoznanie swego powołania przez tych, którzy nie odnaleźli jeszcze drogi przygotowanej im przez Pana oraz modlitwie w intencji legnickiej wspólnoty seminaryjnej. Dziękując za te rekolekcje, młodzieńcy wyrazili także pragnienie uczestnictwa w podobnych rekolekcjach w przyszłym roku.

Na zakończenie Biskup Legnicki złożył wszystkim życzenia, by to, czego każdy z nich tu doświadczy, rozwijało się na modlitwie w codziennym ich życiu. "I niech zawsze będzie z wami Maryja - ta z dnia zwiastowania, która - rozmawiając z aniołem - pytała: Kim mam być?. (...) Życzę wam, by każda wasza modlitwa kończyła się tak jak modlitwa Maryi: Niech się stanie wola Twoja". Później, po obiedzie, każdy mógł podejść do Księdza Biskupa, zamienić z nim kilka słów i otrzymać pamiątkowy obrazek.

Wielu spośród obecnych alumnów legnickiego WSD wspominało czasy, kiedy sami uczestniczyli w takich rekolekcjach, czy to tu w Legnicy, czy - jako maturzyści - w Szklarskiej Porębie. Nieodłącznie z tymi rekolekcjami wiązały się ogromne przeżycia duchowe.

Rozmawiając z wieloma uczestnikami tych rekolekcji, widziałem ich ogromną radość z możliwości przeżywania tych ćwiczeń w Seminarium. Część z nich mówiła, że chce pojechać na misje, część pragnie już wstąpić do Seminarium, inni jeszcze wciąż szukają swego powołania...

Wszystkich Braci i Siostry w Chrystusie Panu bardzo serdecznie zachęcamy i prosimy, by modlili się w intencji tych, którzy wciąż szukają drogi, oraz w intencji legnickiej wspólnoty seminaryjnej. Młodszych braci zapraszamy na rekolekcje, które odbywać się będą w naszym domu w kolejnych latach i żywimy w sercu ogromną nadzieję, że z częścią z Was spotkamy się już w październiku w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Legnickiej w Legnicy. Szczęść Boże!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec

2024-04-24 17:59

[ TEMATY ]

Konferencja Episkopatu Polski

Konferencja Episkopatu Polski/Facebook

W dniach 23-25 kwietnia br. odbywa się coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem spotkania jest w tym roku abp Stanisław Budzik, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

Głównym tematem spotkania są kwestie dotyczące trwającej wojny w Ukrainie. Drugiego dnia członkowie grupy wysłuchali sprawozdania z wizyty bp. Bertrama Meiera, ordynariusza Augsburga, w Ukrainie, w czasie której odwiedził Kijów i Lwów. Spotkał się również z abp. Światosławem Szewczukiem, zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

CZYTAJ DALEJ

Japonia: ok. 420 tys. rodzimych katolików i ponad pół miliona wiernych-imigrantów

2024-04-23 18:29

[ TEMATY ]

Japonia

Katolik

Karol Porwich/Niedziela

Trwająca obecnie wizyta "ad limina Apostolorum" biskupów japońskich w Watykanie stała się dla misyjnej agencji prasowej Fides okazją do przedstawienia dzisiejszego stanu Kościoła katolickiego w Kraju Kwitnącej Wiśni i krótkiego przypomnienia jego historii. Na koniec 2023 mieszkało tam, według danych oficjalnych, 419414 wiernych, co stanowiło ok. 0,34 proc. ludności kraju wynoszącej ok. 125 mln. Do liczby tej trzeba jeszcze dodać niespełna pół miliona katolików-imigrantów, pochodzących z innych państw azjatyckich, z Ameryki Łacińskiej a nawet z Europy.

Posługę duszpasterską wśród miejscowych wiernych pełni 459 kapłanów diecezjalnych i 761 zakonnych, wspieranych przez 135 braci i 4282 siostry zakonne, a do kapłaństwa przygotowuje się 35 seminarzystów. Kościół w Japonii dzieli się trzy prowincje (metropolie), w których skład wchodzi tyleż archidiecezji i 15 diecezji. Mimo swej niewielkiej liczebności prowadzi on 828 instytucji oświatowo-wychowawczych różnego szczebla (szkoły podstawowe, średnie i wyższe i inne placówki) oraz 653 instytucje dobroczynne. Liczba katolików niestety maleje, gdyż jeszcze 10 lat temu, w 2014, było ich tam ponad 20 tys. więcej (439725). Lekki wzrost odnotowały jedynie diecezje: Saitama, Naha i Nagoja.

CZYTAJ DALEJ

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec

2024-04-24 17:59

[ TEMATY ]

Konferencja Episkopatu Polski

Konferencja Episkopatu Polski/Facebook

W dniach 23-25 kwietnia br. odbywa się coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem spotkania jest w tym roku abp Stanisław Budzik, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

Głównym tematem spotkania są kwestie dotyczące trwającej wojny w Ukrainie. Drugiego dnia członkowie grupy wysłuchali sprawozdania z wizyty bp. Bertrama Meiera, ordynariusza Augsburga, w Ukrainie, w czasie której odwiedził Kijów i Lwów. Spotkał się również z abp. Światosławem Szewczukiem, zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję