W dniach 1-6 sierpnia odbyła się Diecezjalna Pielgrzymka Służby Liturgicznej. Diecezję kielecką reprezentowało 150 osób z wielu wspólnot parafialnych: Miłosierdzia Bożego - Kazimierza Wielka z ks. Marianem Jakubowskim; Łopuszno z ks. Józefem Cichoniem i ks. Tomaszem Cieniuchem; Trójcy Świętej - Koniecpol z ks. Wacławem Woźnicą; św. Brata Alberta - Sędziszów z ks. Sylwestrem Piwowarem; Samsonów z p. katechetką Janiną Salwą; Boże Ciało w Busku-Zdroju; Biechów; Działoszyce; Sobków; Stojewsko; Książ Wielki; Skorzeszyce; Górno; Czyżów; Daleszyce; św. Wojciecha, Miłosierdzia Bożego, św. Józefa, bł. Jerzego Matulewicza w Kielcach; Garnizon Kielce; Słupia Jędrzejowska; Oleszki; Szaniec; Strawczyn; Oksa; Tarnawa; Krajno; Brzeziny. Była to najliczniejsza grupa z Polski. Hasłem międzynarodowego spotkania Służby Liturgicznej było: „Pijcie z prawdziwego Źródła”. Katolicka Agencja Informacyjna EWTN odnotowała obecność ponad 55 tys. młodych ludzi. 10. już pielgrzymka organizowana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Ministrantów (Coetus Internationalis Ministrantium) przebiegła w atmosferze modlitwy, wzajemnej radości i poznania nowych przyjaciół.
Nasz wyjazd rozpoczęliśmy Eucharystią w kościele Chrystusa Króla w Kielcach. Błogosławieństwa wszystkim wyjeżdżającym udzielił ks. proboszcz Jerzy Marcinkowski. W pierwszym dniu naszego pielgrzymowania odwiedziliśmy Monte Cassino. Msza św. na polskim cmentarzu oraz chwila zadumy i poznanie wydarzeń historii wywarła na młodych wielkie wrażenie. Zwiedziliśmy także opactwo Benedyktynów.
Kolejny dzień to uroczysta Msza św. w Bazylice św. Piotra. Niezapomnianym wydarzeniem stała się modlitwa przy grobie Jana Pawła II. Nie mogło zabraknąć zwiedzania rzymskich bazylik oraz wielu ciekawych miejsc i zabytków. Kulminacyjnym punktem naszego pielgrzymowania było spotkanie z Ojcem Świętym Benedyktem XVI. Od wczesnych godzin rannych ministranci oczekiwali na tę wielką chwilę. Wspólny śpiew, modlitwa i tysiące kolorowych flag były symbolem jednej wielkiej wspólnoty. Na początku bp Martin Gächter, przewodniczący Coetus Internationalis Ministrantium, biskup pomocniczy Bazylei, wręczył Papieżowi chustę, którą nosili na ramionach uczestnicy pielgrzymki. Swoją katechezę Benedykt XVI poświęcił przybliżeniu postaci św. Tarcyzjusza, patrona ministrantów. Wyjaśnił, że święty, który jest także patronem watykańskiego sekretarza stanu ks. kard. Tarcisia Bertonego, żył w III wieku, w okresie prześladowań chrześcijan za rządów cesarza Waleriana. Choć nie posiadamy wielu informacji o tym świętym, wiadomo, że jako młody człowiek został pobity na śmierć przez swoich rówieśników, gdy starał się ochronić Najświętszy Sakrament niesiony do chorych i uwięzionych. - Świadectwo św. Tarcyzjusza pokazuje nam, jak wielką miłość powinniśmy mieć do Eucharystii - powiedział papież, dodając, że stanowi ona skarb, którego nie możemy zmierzyć, ale który otwiera nam drogę do wieczności. Zachęcając młodych, by czerpali inspirację z postawy tego świętego, Benedykt XVI powiedział: - Od nas prawdopodobnie nie będzie wymagane męczeństwo, jednak Jezus wzywa nas do wierności w rzeczach małych, w codziennych obowiązkach, do dawania świadectwa Jego miłości, uczestnicząc w życiu Kościoła i spotykając tak wielu przyjaciół, wraz z którymi uczymy się Go poznawać wciąż bardziej. Ojciec Święty zachęcił też ministrantów do służenia przy ołtarzu z miłością, poświęceniem i wiernością: - Poprzez pomoc waszym księżom w służbie ołtarza przyczyniacie się do przybliżania Jezusa, do czynienia Go bardziej obecnym w życiu dnia powszedniego, w Kościele i w każdym miejscu - podkreślił. Przemawiając po polsku, Benedykt XVI powiedział: - Szczególnie pozdrawiam ministrantów. Wiem, że w Polsce wielu młodych ludzi chętnie podejmuje liturgiczną posługę przy ołtarzu, służąc wiernie Bogu i Kościołowi. Wszystkich polecam Bogu w modlitwie i z serca wam błogosławię. - Tych chwil, przeżytych w tak wspaniałej atmosferze nie zapomni się do końca życia - mówili ministranci będący na audiencji.
Po spotkaniu z papieżem - dalsze zwiedzanie Rzymu, m. in: Koloseum, Forum Romanum, Święte Schody, Kapitol, pl. Wenecki, Panteon, fontanny rzymskie. W ostatnim dniu - piękna Wenecja. Spacer po dzielnicy San Marco oraz uroczysta Msza św. w bazylice św. Marka były uwieńczeniem naszych przeżyć… A w drodze powrotnej do kraju obowiązkowo - Msza św. w kościele św. Józefa w Wiedniu na Kahlenbegru, skąd 327 lat temu Jan III Sobieski rozpoczął odsiecz wiedeńską.
Pragnę podziękować wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do ministranckiej pielgrzymki - tego typu wyjazdy integrują, dają możliwość odkrycia wspólnoty jednego Kościoła. Zapraszam całą wspólnotę Liturgicznej Służby Ołtarza naszej diecezji na kolejny wyjazd w 2011 r. Króluj nam, Chryste!
Pomóż w rozwoju naszego portalu