Już po raz 14., tradycyjnie w trzecią sobotę września, poprzedzającą Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, na Jasnej Górze spotkają się Czytelnicy, Autorzy i Przyjaciele Redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela” - pisma, które od lat towarzyszy losom Kościoła w Polsce i tym samym je współtworzy. Służy pomocą duszpasterskiemu wysiłkowi kapłanów, zakonników i ludzi świeckich działających w wielu ruchach i stowarzyszeniach katolickich.
Centrum Pielgrzymki stanowić będzie uroczysta Eucharystia w Jasnogórskiej Bazylice, której przewodniczył będzie i słowo Boże wygłosi bp Antoni Pacyfik Dydycz, ordynariusz diecezji drohiczyńskiej.
„Pomyśleliśmy, że choć raz w roku wszyscy razem powinniśmy się spotykać przed cudownym Obliczem naszej Jasnogórskiej Pani i Królowej, która jest nie tylko naszą Matką, ale Pierwszą i Główną Redaktorką naszego pisma. To Jej pragniemy powierzać najgłębsze tajemnice naszych serc, u Niej szukać rady i mocy. Dziś już wiemy, że to doroczne pielgrzymowanie to błogosławiona inicjatywa” - mówi ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny „Niedzieli”.
Tradycją pielgrzymek „Niedzieli” na Jasną Górę jest przyznawanie nagród Mater Verbi. Ich laureatami są osoby tak duchowne, jak i świeckie, a ich grono stanowią autorzy, duszpasterze propagujący pismo w swych parafiach, jego kolporterzy oraz ci, którzy otaczają „Niedzielę” swą życzliwością w wielu dziedzinach jej działania.
Podczas tegorocznej pielgrzymki nagrody Mater Verbi przyznane zostaną także kapłanom pracującym w diecezji sosnowieckiej. Tegorocznymi laureatami są: ks. Tomasz Zmarzły i ks. prał. Józef Lenda.
Teren diecezji sosnowieckiej to część byłej diecezji częstochowskiej, a kapłani z tego terenu, z których wielu odeszło do Pana, bardzo często zgłaszali do komunistycznych władz prośby o reaktywowanie „Niedzieli”, i można powiedzieć, że „Niedziela” została wskrzeszona w dużej mierze dzięki listom podpisywanym przez mieszkańców Zagłębia. Bp Teodor Kubina bardzo kochał Zagłębie, często odwiedzał te tereny i zapewne jedną z przyczyn jego zawołania biskupiego: „Misereor super turbam” - „Żal mi ludu” - było przyglądanie się życiu ludu zagłębiowskiego.
„Dzisiaj, gdy po latach na tych ziemiach istnieje Kościół sosnowiecki, nie można zapomnieć o wspólnych korzeniach i jednocześnie przypomnieć duszpasterzom, że w ich diecezji mieszka bardzo wielu dawnych diecezjan częstochowskich, których życie związane było z funkcjonowaniem «Niedzieli». Przyjmujmy «Niedzielę» serdeczniej i traktujmy jako swoje pismo, bądźmy z nim solidarni. Sam również pochodzę z ziemi zagłębiowskiej i jestem niezmiernie przywiązany do tej ziemi” - podkreśla ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny pisma.
Serdecznie zapraszamy na Pielgrzymkę „Niedzieli”, której w tym roku przyświecać będzie hasło: „Ku chwale ołtarzy. Przed beatyfikacją Sługi Bożego Jana Pawła II”. Początek 18 września o godz. 10.00 w Bazylice Jasnogórskiej. O godz. 12.00 w Auli Jana Pawła II rozpocznie się druga część pielgrzymkowego spotkania.
Pomóż w rozwoju naszego portalu