Reklama

Wiadomości

Gróbarczyk: oddajemy do prokuratury sprawę awarii rurociągu oczyszczalni “Czajka”

Oddajemy do prokuratury sprawę awarii w oczyszczalni “Czajka”. Wniosek jest związany z niedopełnieniem obowiązków przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego - poinformował we wtorek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

[ TEMATY ]

Warszawa

PAP/Leszek Szymański

"Nie mamy wyjścia, oddajemy do prokuratury sprawę awarii oczyszczalni +Czajka+" - poinformował na specjalnej konferencji prasowej Gróbarczyk.

Dodał, że wniosek do prokuratury jest związany z niedopełnieniem obowiązków przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Jego zaniedbania skutkują znaczącym pogorszeniem stanu wód i Wisły - powiedział minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Dodał, że sytuacja jest trudna, "cierpi cała Polska".

"Wniosek do prokuratury związany jest z niedopełnieniem obowiązków pana prezydenta Rafała Trzaskowskiego, które skutkuje znaczącym pogorszeniem stanu wód, stanu Wisły, co ma zdecydowany wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo ludzkie. A dodatkowo ma niszczący wpływ również na środowisko naturalne" - powiedział we wtorek na specjalnej konferencji prasowej Gróbarczyk, który zapowiedział oddanie do prokuratury sprawy awarii rurociągu oczyszczalni “Czajka”.

Gróbarczyk powiedział, że nie ma innego wyjścia. "Musimy sprawę oddać do prokuratury, tak aby zbadała, kto i z jakiego powodu zawinił i generalnie co było, co jest przyczyną tej awarii i tego stanu" - mówił.

Podziel się cytatem

Reklama

Jak poinformował resort gospodarki morskiej na Twitterze, zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa zostało skierowane do Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście-Północ.

Szef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej poinformował na konferencji, że w maju Wody Polskie skierowały m.in. do prezydenta zapytanie w sprawie bezpieczeństwa instalacji.

Podziel się cytatem

"Otrzymaliśmy jednoznaczną odpowiedź, że instalacja jest bezpieczna i może być wykorzystana do realizacji odprowadzania ścieków. Wobec tej sytuacji, z którą mamy do czynienia, po prostu okłamano nas, czy też powiedziano nie do końca prawdę. Tym bardziej, że nasze możliwości kontroli tej instalacji były mocno ograniczone, w związku z tym sprawę oddajemy do prokuratury, aby zbadała przyczyny tego nieszczęścia" - powiedział.

Reklama

Jak mówił, "to jest oczywiście dla nas też sytuacja bardzo trudna". "W końcu cierpi cała Polska, przede wszystkim Polska Północna i Dorzecze Wisły. Nikt tutaj nie tworzy wyimaginowanej historii" - tłumaczył.

Gróbarczyk stwierdził też, że sposób zarządzania Warszawą jest fatalny, przede wszystkim w zakresie gospodarki wodno-ściekowej.

Minister Gróbarczyk odniósł się również do wtorkowej wypowiedzi prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, który nie wykluczył, że przyczyną awarii rurociągu przesyłającego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni “Czajka”, był sabotaż, a rzecznik MPWiK, pytany o te doniesienia, powiedział PAP, że spółka bierze pod uwagę wszystkie możliwości. Dlatego - jak wyjaśnił - od razu po awarii zwróciła się do prokuratury, aby ta zbadała, czy do awarii nie doszło w wyniku sabotażu lub działania o charakterze terrorystycznym.

“Nie róbmy z ludzi idiotów. Do sytuacji, z którą mamy do czynienia, doszło w wyniku zaniedbania, niedopełnienia obowiązków, partactwa a nie z powodu działań terrorystycznych. Jest to jakaś próba wybielenia się, która jeszcze bardziej pogrąża prezydenta Trzaskowskiego. (...) Jest to po prostu idiotyczne i nie ma żadnego potwierdzenia w rzeczywistości” - powiedział Gróbarczyk.

Obecny na konferencji prezes Wód Polskich Przemysław Daca oświadczył, że “awarię systemu odprowadzania ścieków do oczyszczalni “Czajka” w Warszawie przewidywaliśmy od dawna, było to tylko kwestią czasu.

Daca dodał, że już wiosną pisał “alarmistyczne” pisma do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, że po zeszłorocznej awarii systemu odprowadzania ścieków usunięto tylko skutki, a nie przyczyny, i że może dojść do kolejnej awarii.

"Wiemy, że i oczyszczalnia +Czajka+ i prowadzący do niej pod Wisłą system są niewydolne - stwierdził Daca. “Awaria była kwestią czasu, bo ścieków było za dużo i płynęły obydwoma rurami pod Wisłą, tymczasem zgodnie z planami wykorzystywana miała być do tego jedna rura" - tłumaczył szef Wód Polskich.

Reklama

Jak zaznaczył, dwukrotnie kontrola Wód Polskich nie została wpuszczona do stołecznego MPWiK.

Do awarii rurociągu przesyłającego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni “Czajka” doszło w sobotę. W efekcie jest prowadzony tam awaryjny zrzut ścieków do Wisły.

Podziel się cytatem

Poprzednia awaria układu przesyłowego doprowadzającego ścieki do oczyszczalni “Czajka" miała miejsce rok temu - pierwszy kolektor uległ awarii 27 sierpnia, drugi - 28 sierpnia. W jej efekcie nieczystości były zrzucane do Wisły. Wobec zagrożenia ekologicznego premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o budowie tymczasowego rurociągu, dzięki któremu ścieki znów trafiały do oczyszczalni.(PAP)

Reklama

autor: Łukasz Pawłowski, Aneta Oksiuta

pif/ aop/ mww/ wkr/skr/

2020-09-01 13:42

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. prał. Kazimierz Kaczor laureatem Nagrody im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego za rok 2016

[ TEMATY ]

Warszawa

Artur Stelmasiak

W Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski wręczono dziś Nagrodę im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego za rok 2016. Jej laureatem został ks. prał. Kazimierz Kaczor, kapłan diecezji przemyskiej, działacz społeczny i najdłużej posługujący diecezjalny duszpasterz rolników.

Uzasadniając wybór laureata Nagrody, przyznawanej z inicjatywy Fundacji "Solidarna Wieś", członkowie kapituły przypomnieli, że ks. Kazimierz Kaczor walczył m.in. o odzyskanie do celów kultu bieszczadzkich kościołów i cerkwi, które dziś dzięki niemu "stanowią nie tylko miejsce modlitwy - są pomnikami światowego dziedzictwa kulturowego". Podkreślili też zasługi kapłana dla powstania "Solidarności" rolników 12 maja 1981 r., a także jego zaangażowanie w kształcenie liderów ruchu ludowego i tworzenie katolickich uniwersytetów ludowych. W uchwale kapituły czytamy też, że ks. Kaczor przekazywał mieszkańcom wsi tę prawdę, którą głosił bp Andrzejewski, w myśl której "należy utrzymać ziemię, zachować wiarę i pielęgnować polskość".

CZYTAJ DALEJ

Jezus chce się dziś z Tobą spotkać i powiedzieć Ci pełne otuchy słowa!

2023-01-07 15:07

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mt 5, 13-16.

Niedziela, 5 lutego 2023

CZYTAJ DALEJ

Wielkopolskie/Policja szuka sprawców zniszczeń na cmentarzu w Świerczynie

2023-02-04 15:37

Adobe.Stock

Policja z Leszna szuka sprawców zniszczeń na cmentarzu parafialnym w Świerczynie (Wielkopolskie). Sprawca lub sprawcy poprzewracali lub naruszyli nagrobki i krzyże.

Dewastacji dokonano w nocy z piątku na sobotę. Parafia pw. Łukasza Ewangelisty w Świerczynie o zdarzeniu poinformowała w sobotę w mediach społecznościowych. Na opublikowanych zdjęciach widać wywrócone lub uszkodzone płyty napisowe, powyrywane krzyże, oderwane lub rozbite elementy nagrobków.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję