Reklama

Kościół

Rzecznik KEP: chciałbym, by w naszych mediach obecna była wizja Kościoła, który stoi w prawdzie

- Chciałbym bardzo, by w naszych mediach obecna była wizja Kościoła, który stoi w prawdzie, który mówi o swojej rzeczywistości, zarówno tej pozytywnej, jak i tej trudniejszej, bolesnej – powiedział nowy rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, o. Leszek Gęsiak SJ w komentarzu dla KAI. Rzecznik zachęca wszystkich do współtworzenia takiego właśnie obrazu Kościoła w różnych przestrzeniach medialnych.

[ TEMATY ]

Ks. dr Leszek Gęsiak SJ

Episkopat.pl

Ks. Leszek Gęsiak

Ks. Leszek Gęsiak

O. Gęsiak w komentarzu dla KAI nawiązał do niedawnego Zebrania Plenarnego KEP, podczas którego poruszany był m.in. temat mediów i wizerunkowej misji Kościoła. Podkreślił znaczenie nowych środków przekazu, a zwłaszcza mediów społecznościowych. „Tam wszędzie młodzi ludzie są obecni. Oni tworzą tę rzeczywistość. Oni są autorami tych przekazów medialnych, które pojawiają się na każdym kroku i są doskonałym uzupełnieniem dawnego, tradycyjnego świata medialnego, który znamy pod postacią radia i telewizji” - powiedział. Zwrócił uwagę, że dziś ta właśnie przestrzeń jest olbrzymim polem do ewangelizacji.

Podkreślił też, że możliwości ewangelizacji w tych przestrzeniach jest wiele. - Myślę, że to jest także okazja, byśmy zobaczyli, że Kościół jest bardzo złożoną rzeczywistością, że to nie tyko hierarchia, to nie tylko biskupi, to nie tyko księża proboszczowie, ale to cały Lud Boży, który tak naprawdę stanowi jedną wspólnotę Kościoła. A zatem, jeżeli chcemy o tym Kościele mówić, jeżeli chcemy, by był on obecny w przestrzeni medialnej, to musimy pamiętać, że ten Kościół to nie tylko złe, słabe, trudne i czasami nierozwiązywalne problemy. To także wiele pozytywnych elementów. To także wielu dobrych ludzi, którzy od rana do wieczora, w różnych miejscach świata, czasem z wielką pokorą, w ciszy i bez obecności kamer, wykonują niesamowitą, gigantyczna pracę na rzecz ewangelizacji i dobra Kościoła – powiedział rzecznik KEP.

Na zakończenie wyraził nadzieję, że w mediach obecny będzie Kościół, „który mówi o swojej rzeczywistości, zarówno tej pozytywnej, jak i tej trudniejszej, bolesnej”. - Zachęcam wszystkich do tego, byśmy ten wspólny obraz medialny na wszystkich możliwych płaszczyznach elektronicznych i tradycyjnych mogli tworzyć – podkreślił.

Reklama

komentarz o. Gęsiaka SJ dla KAI:

https://youtu.be/kv5M6HKV-BE

2020-09-04 12:07

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzecznik Episkopatu ws. wypowiedzi o. Tadeusza Rydzyka

W sprawie wypowiedzi o. Tadeusza Rydzyka CSsR, w imieniu Konferencji Episkopatu Polski stanowisko zajął Delegat KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży abp Wojciech Polak – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.

„W sprawie wypowiedzi o. Tadeusza Rydzyka CSsR, jasne i klarowne stanowisko zajął abp Wojciech Polak, wysyłając list do prowincjała oo. Redemptorystów z prośbą o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji. Uczynił to jako Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży. Taki mandat otrzymał od Konferencji Episkopatu Polski podczas 382. Zebrania Plenarnego, obradującego 14 marca 2019 r. w Warszawie” – podkreślił ks. Leszek Gęsiak SJ.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Media DRK: wielki entuzjazm wobec papieża w pierwszym dniu podróży do „serca Afryki”

2023-02-01 14:21

PAP/EPA/CIRO FUSCO

W pierwszym dniu jego wizyty w Demokratycznej Republice Konga (DRK) lokalne media mówią o wielkim entuzjazmie dla papieża Franciszka. „Przyjazny i serdeczny Franciszek został we wtorek przyjęty przez dziesiątki tysięcy ludzi w stolicy DRK, Kinszasie”, pisze gazeta „La Reference Plus”.

Według państwowego radia RTNC wizyta przywódcy Kościoła katolickiego ma moc łączenia ludzi. Przywódcy innych wyznań również wezwali swoich wiernych do „serdecznego powitania” Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję