Reklama

Rodzina

Gra planszowa dla małżeństw polecana przez ks. Dziewieckiego i Jacka Pulikowskiego

Wspomnienia z dzieciństwa, marzenia, potrzeby, uczucia, plany na przyszłość – to tematy ważne dla każdego małżeństwa. Życie codzienne nie dostarcza jednak zbyt wielu okazji do podjęcia dialogu o tak kluczowych kwestiach.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W ferworze obowiązków łatwo zapomnieć o wygospodarowaniu wartościowego czasu spędzonego ze współmałżonkiem. Z pomocą przychodzi jednak „Gra wstępna” - nowatorska planszówka dla par autorstwa Aleksandry Sulej. Jak podkreślają wydawcy „nie jest to gra erotyczna ale... jak wiadomo od rozmowy się wszystko zaczyna i może uda się rozwiązać problem 'bólu głowy', dzięki lepszemu zrozumieniu partnera. Gra pomaga wejść na wyższy poziom relacji w związku!”.

„Gra wstępna” proponuje proste, różnorodne, czasem zaskakujące propozycje spędzenia czasu we dwoje lub w gronie zaprzyjaźnionych par. Zapewnia okazję do poznania się w nieoczywistych aspektach i budowania dobrej, przyjaznej, głębokiej więzi. Natomiast zabawne i ciekawe zagadki pozwalające sprawdzić wzajemną znajomość.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak tłumaczy psycholog ks. Marek Dziewiecki, gra jest bardzo solidnie przemyślana i pięknie wydana. - Będzie dobrze służyć tym, którzy zaczynają być parą, a także narzeczonym i małżonkom. Wzajemne poznanie się, rozumienie wrażliwości, pragnień, upodobań, a także obaw i lęków drugiej osoby to warunek miłości i szczęścia z bycia razem – zachęca duchowny, podkreślając, że gra pomaga wzajemnie się rozumieć i wspierać.

Podczas rozgrywki gracze korzystają z niezwykle szerokiego wachlarzu tematów proponowanych do podjęcia w rozmowach w toku gry. Do zestawu dołączone są zabawne i ciekawe zagadki pozwalające sprawdzić wzajemną znajomość. Raz w miesiącu pojawiają się wspólne wyzwania do zrealizowania, czyli proste, różnorodne, czasem zaskakujące propozycje spędzenia czasu we dwoje. „Gra wstępna” zaplanowana jest na cały rok rozgrywek, jednak gracze mogą dowolnie ją modyfikować, by służyła im jak najlepiej.

Zdaniem Jacka Pulikowskiego „Gra wstępna” może się realnie przyczynić do odratowania małżeństw, rodzin i w efekcie uratowania przyszłości świata. Autor książek i artykułów na tematy rodzinne podkreśla, że sprzyja ona dobrej komunikacji w związku, której bardzo często brakuje parom, zwłaszcza tym z dłuższym stażem. - Ta gra otwiera drogę do pełni szczęścia w życiu. Chciałoby się rzec: strzał w dziesiątkę – ocenił.

Podziel się cytatem

Reklama

Obszary tematyczne obejmują: marzenia, rozwój, relaks, plany na przyszłość, wspomnienia z dzieciństwa, potrzeby, uczucia, wartości, sposoby na okazywanie miłości, zdrowie, odpoczynek, czas wolny i wiele innych ważnych kwestii, nad którymi człowiek na co dzień się nie zastanawia. Pozwala to na zdobycie większej wiedzy na temat ukochanego, a co za tym idzie, zacieśnienie relacji. - Na pewno dużą frajdą było odkrywanie ile już o sobie wiemy, ale też dowiadywanie się nowych rzeczy, które wciąż zaskakują – ocenił jeden z graczy.

Reklama

Pieniądze na wydanie „Gry wstępnej” zostały zebrane za pośrednictwem strony internetowej www.wspieramto.pl w zaledwie 24 godziny. Obecnie można ją kupić pod adresem: Zobacz

Reklama

***

Aleksandra Sulej - autorka i pierwszy wydawca gry rodzinnej PYTAKI sprzedanej w 50 tys. egzemplarzy, współautorka programu warsztatów dla kobiet, żona, mama 4 dzieci. Wraz z mężem są od kilkunastu lat członkami Domowego Kościoła i prowadzą kursy dla narzeczonych w diecezji warszawsko-praskiej. Spodziewają się piątego dziecka. Chętnie zapraszana do mediów jako ekspert w temacie rodziny, rozwoju i relacji.

2020-09-10 14:10

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kaja Godek: codziennie zabija się troje dzieci

[ TEMATY ]

wywiad

rodzina

Artur Stelmasiak

Przypominamy posłom, że w ramach polityki społecznej i prorodzinnej nie ma nic ważniejszego od życia bezbronnych dzieci - mówi Kaja Godek, pełnomocnik inicjatywy ustawodawczej #ZatrzymajAborcje.

Artur Stelmasiak: - Przychodzicie pod Sejm, by domagać się szybkiego procedowania zmiany w ustawie. Może posłowie mają jakieś ważniejsze sprawy. Czemu tak ponaglacie posłów ws. ochrony życia?

Kaja Godek: - Przynieśliśmy posłom prawie milion podpisów polskich obywateli. Przynieśliśmy je nie po to, by trafiły do sejmowej zamrażarki, ale po to, by zmienić prawo. Codziennie ginie troje dzieci... i właśnie upominamy się ich życie. Nie ma na co czekać.

- Projekt został skierowany do Komisja Polityki Społecznej i Rodziny. Przewodnicząca Komisji wicemarszałek Beata Mazurek powiedziała, że w planach na najbliższe pół roku nie ma waszego projektu.

- Chcemy, aby członkowie komisji uaktualnili te plany, bo do komisji trafił ważny projekt podpisany przez rekordową liczbę obywateli. Wystarczy dopisać do porządku obrad komisji punkt dotyczący ustawy #ZatrzymajAborcję. Regulamin Sejmu przewiduje uzupełnianie porządku obrad komisji. Jeżeli posłowie traktują serio obywateli, to powinni tak zrobić. Chyba, że ich zdaniem, zabijanie co 8 godzin kolejnego bezbronnego dziecka mieści się w pojęciu polityki społecznej i prorodzinnej naszego państwa.

- Pierwsze czytanie w Sejmie projektu #ZatrzymajAborcje odbyło się dosyć szybko. Kiedy się Pani dowiedziała, że ustawa trafia na salę obrad?

- W poniedziałek 8 stycznia wieczorem zadzwoniono do mnie, że pierwsze czytanie jest za dwa dni czyli w środę. Miałam więc o wiele mniej czasu na przygotowanie się, niż Barbara Nowacka, która prezentowała skrajnie lewicowy projekt, a o terminie swojego wystąpienia dowiedziała się z miesięcznym wyprzedzeniem. Ale teraz też jesteśmy gotowi do dyskusji. Możemy stawić się na Komisję Polityki Społecznej i Rodziny praktycznie w każdej chwili. Nam zależy na czasie, bo w ten sposób możemy ocalić kolejne dzieci.

- Spotykam się często z opinią, że najpierw trzeba zadbać o te dzieci niepełnosprawne, które już żyją. Trzeba zmienić politykę socjalną i opiekuńczą nad niepełnosprawnymi, a dopiero później zmienić prawo aborcyjne. Jak Pani odpowiada na takie argumenty?

- Wprowadzanie argumentów ekonomicznych do dyskusji o życiu i śmierci dzieci jest absurdem. Jaki miałby być poziom dochodu, ponad którym powinniśmy zagwarantować prawo do życia? Przecież jest wiele osób niedołężnych i starych, którym też brakuje pieniędzy na opiekę i leczenie. I co mamy z nimi zrobić? Zaproponować im eutanazję? Mieszanie argumentów ekonomicznych do debaty nad zakazem aborcji jest dobrą strategią, żeby grać na emocjach społecznych i blokować ochronę życia, ale intelektualnie jest nieuczciwe.

- Ale jeżeli zrobimy czysto ekonomiczny bilans zysków i strat, to zabijanie jest najtańszą i skuteczną formą "leczenia" niepełnosprawności.

- Jest najtańszą i jednocześnie najbardziej nieludzką. Chorych ludzi się leczy, rehabilituje lub – jeśli to niemożliwe – otacza najlepszą możliwą opieką, a nie zabija. Aborcja eugeniczna i również eutanazja sprawiają, że system opieki nad niepełnosprawnymi kurczy się, a nie rozwija. To samo zjawisko widzimy w medycynie, która zamiast się rozwijać w kierunku leczenia niektórych chorób i niepełnosprawności, idzie w stronę zabijania pacjentów. Eugenika hamuje wrażliwośc na drugiego człowieka, ogranicza postęp medycyny i prowadzi do zapaści kondycji moralnej człowieka.

- Jak Polacy mogą teraz wesprzeć waszą akcję?

- Mogą przyjść na pikietę pod Sejmem. Najbliższy protest organizujemy we wtorek 6 lutego o godz. 15.30. Zachęcam też do wysłania z naszej strony www.zatrzymajaborcje.pl laurek przygotowanych przez niepełnosprawne dzieci. Obecnie są dedykowane szczególnie tym posłom, którzy zasiadają w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, która ma zaopiniować projekt. Na tej stronie jest też licznik pokazujący, ile dzieci prawdopodobnie straciło życie od chwili, gdy w Sejmie złożyliśmy podpisy obywateli pod ustawą. W tej chwili licznik pokazuje ponad 200 dzieci, czyli o ponad 200 zabitych ludzi za dużo.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie proboszczów świata: chcemy usłyszeć, jak Jezus nadal działa dzisiaj

2024-04-30 11:06

[ TEMATY ]

synod

proboszczowie

kard. Mario Grech

Karol Porwich/Niedziela

- Nie przybyliście tutaj, by otrzymać nauczanie czy wykład nt. synodalności. Jesteście tutaj, by opowiedzieć nam swoją historię, ponieważ historia każdego z was jest ważna - mówił kard. Mario Grech otwierając spotkanie „Proboszczowie dla synodu”. Odbywa się ono w połowie drogi między kolejnymi sesjami Synodu Biskupów nt. synodalności i w pewnej mierze jest odpowiedzią na pojawiający się zarzut, że głos kapłanów odpowiedzialnych za wspólnoty parafialne został dotąd niewystarczająco wysłuchany.

Dostrzec Bożą obecność w naszych historiach

CZYTAJ DALEJ

Bolesna Królowa Polski. 174. rocznica objawień Matki Bożej Licheńskiej

2024-04-30 20:50

[ TEMATY ]

Licheń

Sanktuarium M.B. w Licheniu

Mijały niespokojne lata. Nadszedł rok 1850. W pobliżu obrazu zawieszonego na sośnie zwykł wypasać powierzone sobie stado pasterz Mikołaj Sikatka. Temu właśnie człowiekowi objawiła się trzykrotnie Matka Boża ze znanego mu grąblińskiego wizerunku.

MARYJA I PASTERZ MIKOŁAJ

<...> Mijały niespokojne lata. Nadszedł rok 1850. W pobliżu obrazu zawieszonego na sośnie zwykł wypasać powierzone sobie stado pasterz Mikołaj Sikatka. Znający go osobiście literat Julian Wieniawski tak pisał o nim: „Był to człowiek wielkiej zacności i dziwnej u chłopów słodyczy. Bieluchny jak gołąb, pamiętał dawne przedrewolucyjne czasy. Pamiętał parę generacji dziedziców i rodowody niemal wszystkich chłopskich rodzin we wsi. Żył pobożnie i przykładnie, od karczmy stronił, w plotki się nie bawił, przeciwnie – siał dookoła siebie zgodę, spokój i miłość bliźniego”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję