Otwarcie wystawy odbyło się 1 października 2020 w kościele św. Michała w Wiedniu, który jest współorganizatorem wystawy. Gościem honorowym był, przybyły specjalnie na tę okazję z Rzymu, Autor zdjęć Grzegorz Gałązka. Jego prace oddają szeroko rozumiane pojęcie pokoju w długim pontyfikacie Ojca Świętego. Akredytowany w Watykanie polski fotograf, autor portretu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Jana Pawła II, towarzyszył Papieżowi Polakowi w 44 podróżach apostolskich do wielu krajów świata. Grzegorz Gałązka mówił o swoich przeżyciach związanych z jego pierwszą zagraniczną podróżą papieską. A była nią podróż do Austrii w 1988 r. - druga wizyta apostolska Jana Pawła II do tego kraju, podczas której Papież odwiedził sześć krajów związkowych. Z tej pielgrzymki pokazane są na wystawie m.in. wymowne zdjęcia z wizyty Jana Pawła II w byłym obozie koncentracyjnym w Mauthausen oraz ujęcia z pobytu w Innsbrucku. Grzegorz Gałązka opowiadał również o historii powstania portretu na beatyfikację Jana Pawła II w 2011 r. Wybór zdjęcia jego autorstwa, które stało się chyba najbardziej znanym zdjęciem na świecie, było wielkim wyróżnieniem i zwieńczeniem kariery zawodowej fotografa - kariery, którą Grzegorz Gałązka traktował zawsze jako służbę polskiemu Papieżowi.
Joanna Łukaszuk-Ritter
Reklama
Wystawa obrazuje pontyfikat Jana Pawła II w 32 zdjęciach z okresu od 1988 r. do 2004 r. i podzielona jest na sześć grup tematycznych, przedstawiających Papieża jako niestrudzonego głosiciela pokoju podczas spotkań z przedstawicielami rządów i innych wyznań religijnych, z chorymi czy młodzieżą.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wykorzystując cytaty z jego niezliczonych wystąpień, przesłań i homilii, wystawa ma na celu ukazanie wielkości Papieża Polaka, który był niewątpliwie jedną z najważniejszych osobistości minionego stulecia. Osobowością, która do głębi poruszała miliony ludzi na całym świecie. Jego zaangażowanie na rzecz pokoju na świecie, godności ludzkiej, sprawiedliwości i solidarności nie może być zapomniane.
Joanna Łukaszuk-Ritter
Otwarcie wystawy uświetnił koncert muzyki organowej w wykonaniu Marka Kudlickiego oraz występ chóru Polonii Wiedeńskiej „Gaudete” pod kierownictwem Michała Kucharko. W programie znalazły się utwory polskiej literatury muzycznej od średniowiecznej Bogurodzicy po „Totus tuus” Henryka Mikołaja Góreckiego.
Wystawę można oglądać do 22 października 2020, a na jej zakończenie, w dniu liturgicznego święta Jana Pawła II, planowana jest uroczysta Msza św. pod przewodnictwem biskupa seniora Klausa Künga.