Reklama

Wiadomości

Karczewski apeluje ws. sytuacji epidemiologicznej: Najbardziej obawiam się paniki.

„Przewidywaliśmy to. Cały czas mówiliśmy, że grozi nam druga fala jesienią. Mamy jesień, mamy drugą falę. (…) Respiratory są. Mam nadzieję, że ich wystarczy. (…)

Cały czas analizowano sytuację epidemiologiczną i w zależności od trendów ustalano nasze zachowania i nasze przygotowania. Zmieniamy również taktykę” - mówi w rozmowie Stanisław Karczewski, wicemarszałek Senatu, lekarz.

Stanisław Karczewski potwierdził, że w czerwcu „wirus był w odwrocie”.

Tak było. Mówiliśmy też, że z dużym prawdopodobieństwem grozi nam druga fala. I ona jest na całym świecie- zaznaczył.

Nie możemy mówić, że to wszystko zależy od rządu. Bardzo zależy od nas, jak postępujemy i jak reagujemy na obostrzenia- podkreślił.

Podziel się cytatem

Karczewski komentuje sytuację z Czarnkiem

Odnosząc się do tego, że prof. Przemysław Czarnek odwiedził swoją babcię w lubelskim szpitalu, gdzie normalnie obowiązuje zakaz odwiedzin, powiedział:

Pracuję w szpitalu i wiem, że jeśli ktoś jest w ciężkim stanie i rodzina pragnie odwiedzić taką osobę, to nie ma przeszkód. Jeżeli był na kwarantannie to nie miał prawa. A nie był więc nie grozi mu kara. (…) Są wyjątki, sytuacje w stanach ciężkich, za zgodą lekarza rodzina może odwiedzić chorego. Rzadko wydajemy takie decyzje, bo nie chcemy transmisji.

Reklama

Stanisław Karczewski skomentował obecną sytuację epidemiologiczną w Polsce.

Najbardziej obawiam się paniki i tego, co dzieje się w naszych głowach. Potrzebna jest nasza praca, cierpliwość, konsekwencja i dyscyplina. Widzieliśmy ją na samym początku, Polacy byli wystraszeni i stosowali się do wytycznych. (…) Nie róbmy paniki. Nie dramatyzujmy. Przejrzałem prasę i tam jest pokazany dramat. No ludzie, nie ma dramatu! Nie straszmy ludzi, że jest dramat! Jak zabraknie łóżek to będę mówił, że jest drama- mówił.

tkwl

2020-10-09 09:49

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chcę tu być

Niedziela Ogólnopolska 17/2020, str. 65

[ TEMATY ]

pomoc

koronawirus

Archiwum ks. Tomasza Duszczaka

Najważniejsze w naszej posłudze jest niezmienne – podjęcie walki o życie duchowe pacjenta. W ostatnim czasie mogłem wysłuchać wielu głębokich spowiedzi, a uśmiech przekonuje o potrzebie bycia pośród chorych – mówi ks. Tomasz Duszczak.

Kamil Krasowski: Od kilku miesięcy świat, a także nasz kraj dotyka pandemia koronawirusa. Tę trudną sytuację odczuwamy także w naszej diecezji. Jak w obecnej sytuacji wygląda Księdza posługa jako kapelana w nowosolskim szpitalu?

CZYTAJ DALEJ

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba iść na Mszę św.?

[ TEMATY ]

gromnica

Karol Porwich/Niedziela

Zapewne wielu z nas zastanawia się, czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, katolik ma obowiązek uczestniczenia w Eucharystii?

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we Mszy św. oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych.

CZYTAJ DALEJ

Kinszasa: papież spotkał się z ofiarami przemocy w Demokratycznej Republice Konga

2023-02-01 17:27

[ TEMATY ]

pielgrzymka

papież Franciszek

Kongo

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Przebywający w Kinszasie papież Franciszek spotkał się z ofiarami przemocy we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga. Trwają tam walki rebeliantów z armią tego kraju, powodując niewysłowione cierpienia tamtejszej ludności. Ojciec Święty wezwał ofiary do przebaczenia tym, którzy przybijają je do krzyża, co – jak zaznaczył – nie wyklucza ich ukarania, lecz oznacza rozbrojenie własnego serca, odrzucenie nienawiści i otwarcie drogi do pojednania.

Wstrząsające świadectwa doznanych okrucieństw złożyły ofiary wojny z Butembe Beni, z Gomy, z Bunii oraz z Bukavu i Uviry. Mówiły o zabijaniu najbliższych na ich oczach, o obcinaniu rąk, o gwałceniu kobiet, zamienianiu ich w niewolnice seksualne, zmuszane także do kanibalizmu. Dziękowały też za pomoc, jakiej doświadczyły ze strony Kościoła w powrocie do normalnego życia. Pod krzyżem Chrystusa składały narzędzia zbrodni: maczety, lance, noże, młotki, matę, na której dokonywano gwałtów, mundur rebelianckiego żołnierza, którego widok wciąż budzi ich lęk. Modliły się o przebaczenie oprawcom i prosiły Boga o wybaczenie początkowej nienawiści wobec nich. Papież błogosławił te osoby, brał za ręce lub kikuty rąk, ocierał łzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję