Reklama

Lato z Panem Bogiem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Idą deptakiem i plażą, śpiewając, odgrywając pantomimy i głosząc orędzie ewangelizacyjne. Co jakiś czas zatrzymują się, by odbyć mini-nabożeństwo, zapraszają ludzi do rozmowy, modlitwy tu i teraz albo wieczorem, do miejscowego kościoła. Z rozmów obok szumiącego morza nie korzysta za wielu. Za to wieczorem kościoły na ogół są pełne. Ewangelizatorzy musieli mieć wpływ na frekwencję.
"Masz dość ciepłych kapci i siedzenia w bezczynności? Chcesz przeżyć przygodę królestwa Bożego? Polskie plaże czekają na Dobrą Nowinę" - nawołuje ks. Radosław Siwiński, organizator. Na stronie diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej tłumaczy, że warto włączyć się do akcji, bo "modlitwa w kościołach i głoszone słowo na ulicach i plażach powodują powrót wielu serc do Pana".
- Nasza akcja jest "o żebraczym chlebie" - zaznacza ks. Siwiński. - Uczestnicy nie zabierają ze sobą pieniędzy ani jedzenia, są na łasce mieszkańców i turystów. Z dobrym efektem: jeszcze nigdy nie głodowali - mówi.

Odnalezieni w Bieszczadach

Wakacyjna ewangelizacja to w Polsce nowość, ale która zdaje się mieć coraz więcej zwolenników wśród wspólnot katolickich. Kilkunastoletnią tradycję ma już Wakacyjna Ewangelizacja Bieszczadów, organizowana przez Szkołę Nowej Ewangelizacji i Katolickie Stowarzyszenie UNUM z diecezji przemyskiej, z coraz większym udziałem przybyszów z innych zakątków Polski.
- Celem WEB jest głoszenie Dobrej Nowiny tym, którzy przyjeżdżają w Bieszczady odpocząć - tłumaczy ks. Janusz Krygowski, jeden z animatorów akcji. - Okazuje się, że często szukają odpoczynku od wszystkiego, także od Pana Boga i Kościoła - mówi ks. Krygowski. - Przypominamy im, że od pewnych spraw nie należy uciekać.
Baza akcji jest nad Jeziorem Solińskim. Jedna grupa będzie działać nad jeziorem, druga w górach, na trasie z Komańczy aż na Tarnicę. Akcja zaczyna się w połowie lipca i potrwa przez tydzień.
Ważne są koncerty, bo przecież chodzi o to, by przyciągnąć jak najwięcej osób. - Gdy ludzie się gromadzą, możemy głosić Jezusa. Reakcje są różne, ale najczęściej pozytywne. Jeżeli nie jesteśmy nachalni i szanujemy wolność ludzi, to spotkania są całkiem miłe. Wielu nas pozdrawia, gdy pływamy z banerami po zalewie, nawiązują też rozmowy i stawiają pytania - mówi jeden z uczestników akcji.
Jak podkreśla ks. Krygowski, akcja jest skierowana do turystów, a nie mieszkańców Bieszczadów, bo oni mają swoich duszpasterzy w parafiach.
Ks. Radosław Siwiński wspomina, że za pierwszym razem w akcji na plaży wzięło udział kilkunastu ewangelizatorów. W ubiegłym roku było już prawie stu. W tym roku będzie ponad stu, z miejscowej diecezji, ale także z Warszawy.
- Są wśród nas różne wspólnoty Kościoła: jest Odnowa w Duchu Świętym, oaza, Rycerstwo św. Michała Archanioła i ludzie, którzy mają już doświadczenie zdobyte podczas Wakacyjnej Ewangelizacji Bieszczadzkiej czy na Przystanku Jezus - wylicza ks. Siwiński.
- Zdarzało nam się spotykać też z głosami krytyki. Pewien mężczyzna chciał nas wyrzucić z plaży. Niesamowite, ale wstawili się za nami inni ludzie. Powiedzieli mu, żeby nie przeszkadzał, bo oni chcą posłuchać! - wspomina jedna z uczestniczek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Przystanek Pan Jezus

Doświadczenia z WEB czy Przystanku Jezus owocują. W "Przystanku", ogólnopolskiej inicjatywie ewangelizacyjnej skierowanej do ludzi młodych uczestniczących w Przystanku Woodstock, w tym roku, jak i w poprzednich latach wyjedzie duża grupa osób z różnych wspólnot z diecezji warszawsko-praskiej i archidiecezji warszawskiej, w tym z oazy i Odnowy.
"My młodzi chcemy głosić Jezusa młodym wszędzie, chcemy być czasem i miejscem zatrzymania się, przystanku w pędzie życia, Przystanku spotkania, Przystanku Jezus… bo wiara w Jezusa jest piękna i można iść z Nim przez życie i to jest konkret!" - czytamy na stronie www.przystanekjezus.pl.
Na "Przystanku" Marek Skrzypkiewicz z Akademickiej Wspólnoty "Woda Życia" z warszawskiej Ochoty będzie już po raz czwarty. To dla niego nieodłączna część "Przystanku Woodstock", tym ważniejsza, że młodzi ludzie mają tam niekiedy jedyną okazję zetknięcia się z ludźmi, którzy żyją wiarą. Aktywność na "Przystanku" daje, jak podkreśla Skrzypkiewicz, wielką satysfakcję, radość, którą trudno porównać z czymkolwiek innym. - Doświadczenie jest niesamowite szczególnie wtedy, gdy ludzie tam spotkani sami zaczynają się angażować w ewangelizację - mówi.

Reklama

Kurs na Madryt i Soblówkę

Choć ks. Zbigniew Rajski, moderator warszawsko-praskiej oazy, podkreśla, że w czasie wakacji jej działania są skierowane raczej do wewnątrz wspólnoty, nie zabraknie też ewangelizacji na zewnątrz, związanej z "Przystankiem" i ze Światowymi Dniami Młodzieży w Madrycie. W zeszłym roku młodzież oazowa robiła przymiarkę do ewangelizacji na pielgrzymim szlaku do Santiago de Compostela. - Efektem rekonesansu była decyzja do ograniczeniu akcji tylko do Madrytu. Przewidziana jest także forma ewangelizacji ulicznej: śpiewanie, rozmowy indywidualne itp. - mówi ks. Rajski.
Podobnie jak wspólnota z Pragi, także oaza archidiecezji warszawskiej otrzyma pod opiekę jeden z madryckich kościołów. - Także tam będziemy ewangelizować uczestników spotkania - zaznacza ks. Tomasz Moch.
Podczas Światowych Dni Młodzieży będą organizowane m.in. katechezy i nabożeństwa dla Polaków. Przy czym, jak zaznacza ksiądz, ewangelizacja zacznie się już w autobusie (jednym z wielu z archidiecezji, które wezmą kurs na Madryt), dlatego tę jej formę nazwano "autobusową".
Ewangelizacyjny wymiar będą mieć wakacyjne oazy organizowane przez warszawską wspólnotę w Beskidzie Żywieckim. W ramach oazy I stopnia, 14. dzień przeznaczony jest na wyjście ewangelizacyjne, tzw. uliczne. W te wakacje w ten sposób ewangelizowana będzie podżywiecka Soblówka.

Wymierne efekty

Ale "Madryt" będzie też na Ukrainie, konkretnie w Strzelczyskach, 20 km od granicy z Polską. Na drugie Forum Młodych (odbędzie się w dniach ŚDM) organizowane przez tamtejszą młodą Wspólnotę Emmanuel pojedzie grupa uczestników z Warszawy.
- Trudno przecenić wagę tych spotkań dla tamtejszej wspólnoty. Na spotkaniu pojawi się kilkaset młodych ludzi, głównie z Ukrainy. Spotkania będą mieć charakter ekumeniczny - mówi Zenon Gmitrzak z warszawskiego "Emanuela".
Jak napisał po ubiegłorocznym forum jeden z jego uczestników: "Obecność różnych obrządków nie tylko została uszanowana, ale stała się źródłem ubogacenia i jedności. Mogliśmy się zatem poznać w tym, co nas łączy i różni, modląc się do naszego jednego Pana i Boga". - Tematyka spotkań, konferencji, katechez była skierowana do ludzi młodych, a mówiły o pracy, rodzinie, seksie - mówi Gmitrzak.
Tegoroczna plażowa ewangelizacja będzie przebiegać między Dźwirzynem a Darłówkiem. Efekt akcji, jak podkreśla ks. Radosław, zawsze jest wymierny. - Ludzie częściej się spowiadają, są przypadki przemiany serca, ale i cudownych uzdrowień. Ewangelizacja działa przy tym w dwie strony: ewangelizują się także ci, którzy sami ewangelizują - mówi ks. Radosław.

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wy jesteście przyjaciółmi moimi

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

o. Waldemar Pastusiak

Adobe Stock

Trwamy wciąż w radości paschalnej powoli zbliżając się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Chcemy otworzyć nasze serca na Jego działanie. Zarówno teksty z Dziejów Apostolskich, jak i cuda czynione przez posługę Apostołów budują nas świadectwem pierwszych chrześcijan. W pochylaniu się nad tajemnicą wiary ważnym, a właściwie najważniejszym wyznacznikiem naszej relacji z Bogiem jest nic innego jak tylko miłość. Ona nadaje żywotność i autentyczność naszej wierze. O niej także przypominają dzisiejsze czytania. Miłość nie tylko odnosi się do naszej relacji z Bogiem, ale promieniuje także na drugiego człowieka. Wśród wielu czynników, którymi próbujemy „mierzyć” czyjąś wiarę, czy chrześcijaństwo, miłość pozostaje jedynym „wskaźnikiem”. Brak miłości do drugiego człowieka oznacza brak znajomości przez nas Boga. Trudne to nasze chrześcijaństwo, kiedy musimy kochać bliźniego swego. „Musimy” determinuje nas tak długo, jak długo pozostajemy w niedojrzałej miłości do Boga. Może pamiętamy słowa wypowiedziane przez kard. Stefana Wyszyńskiego o komunistach: „Nie zmuszą mnie niczym do tego, bym ich nienawidził”. To nic innego jak niezwykła relacja z Bogiem, która pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na drugiego człowieka. W miłości, zarówno tej ludzkiej, jak i tej Bożej, obowiązują zasady; tymi danymi od Boga są, oczywiście, przykazania. Pytanie: czy kochasz Boga?, jest takim samym pytaniem jak to: czy przestrzegasz Bożych przykazań? Jeśli je zachowujesz – trwasz w miłości Boga. W parze z miłością „idzie” radość. Radość, która promieniuje z naszej twarzy, wyraża obecność Boga. Kiedy spotykamy człowieka radosnego, mamy nadzieję, że jego wnętrze jest pełne życzliwości i dobroci. I gdy zapytalibyśmy go, czy radość, uśmiech i miłość to jest chrześcijaństwo, to w odpowiedzi usłyszelibyśmy: tak. Pełna życzliwości miłość w codziennej relacji z ludźmi jest uobecnianiem samego Boga. Ostatecznym dopełnieniem Dekalogu jest nasza wzajemna miłość. Wiemy o tym, bo kiedy przygotowywaliśmy się do I Komunii św., uczyliśmy się przykazania miłości. Może nawet katecheta powiedział, że choćbyśmy o wszystkim zapomnieli, zawsze ma pozostać miłość – ta do Boga i ta do drugiego człowieka. Przypomniał o tym również św. Paweł Apostoł w Liście do Koryntian: „Trwają te trzy: wiara, nadzieja i miłość, z nich zaś największa jest miłość”(por. 13, 13).

CZYTAJ DALEJ

Łódzcy proboszczowie spotkali się z Ojcem Świętym Franciszkiem

2024-05-04 16:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Wiesław Kamiński

Zakończyło się – trwające od 29 kwietnia br. - rzymskie spotkanie blisko 300 proboszczów z całego świata, którzy odpowiedzieli na zaproszenie Ojca Świętego Franciszka, by w czynny sposób włączyć się w prace Synodu o Synodalności.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymi z diecezji bielsko-żywieckiej dotarli do Łagiewnik

2024-05-04 16:28

Małgorzata Pabis

    Do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach w piątek 3 maja dotarła 12. Piesza Pielgrzymka diecezji bielsko-żywieckiej.

    Na szlaku, liczącym około stu kilometrów, 1200 pątnikom towarzyszyło hasło „Tulmy się do Matki Miłosierdzia”. Po przyjściu do Łagiewnik pielgrzymi modlili się w bazylice Bożego Miłosierdzia w czasie Godziny Miłosierdzia i uczestniczyli we Mszy świętej, której przewodniczył i homilię wygłosił bp Piotr Greger.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję