Reklama

Kościół

Pogrzeb śp. biskupa Jana Niemca na antenie TVP

W środę o godzinie 11:00 w kościele parafialnym w Dobrzechowie rozpocznie się Msza święta pogrzebowa śp. biskupa pomocniczego diecezji kamieniecko-podolskiej Jana Niemca.

[ TEMATY ]

pogrzeb

TVP

transmisja online

Natalia Janowiec

Mszy świętej będzie przewodniczył abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski.

Uroczystość będzie transmitowana na antenie TVP Polonia, TVP3 (pasmo ogólnopolskie) i TVP3 Rzeszów.

Biskup Jan Niemiec za działalność antykomunistyczną został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2006 r. mianowany przez papieża Benedykta XVI biskupem pomocniczym diecezji kamieniecko-podolskiej na Ukrainie. Zmarł 27 października w wieku 62 lat.

2020-11-03 17:35

Ocena: 0 -3

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ukraina: pogrzeb żołnierzy WP z września 1939 r. w Mościskach

[ TEMATY ]

pogrzeb

GRAZIAKO

„Ich doczesne szczątki świadczą o wielkim zrywie i bohaterstwie, z jakim stanęli w obronie pokoju” – mówił arcybiskup lwowski Mieczysław Mokrzycki nad czterema trumnami żołnierzy Wojska Polskiego poległych w wrześniu 1939 r. podczas Mszy św. w kościele parafialnym pw. św. Jana Chrzciciela w Mościskach. 4 listopada tam odbył się uroczysty pogrzeb 111 polskich żołnierzy.

„Chcemy złożyć tę najświętszą ofiarę w intencji tych wszystkich żołnierzy, którzy oddali życie za Ojczyznę” – powiedział hierarcha. Przywołując łacińską sentecję z cmentarza Orląt lwowskich: „Mortui sunt ut liberi vivamus” (Polegli, abyśmy wolno żyli), abp Mokrzycki zaznaczył, że polegli we wrześniu 1939 r. żołnierze po tylu dziesiątkach lat doczekali się godziwego i pełnego szacunku pochówku. „To się im należy, ponieważ polegli, abyśmy żyli wolni. Ta dzisiejsza uroczystość należy się również ich ich rodzinom. Jak ważnym jest móc pochylić się nad grobem kogoś bliskiego, wiedząc, że jest to miejsce jego oczekiwania na zmartwychwstanie i że to on tu spoczywa. Symboliczne groby, tablice pamięci nigdy nie zastąpią rzeczywistego miejsca pochówku” - mówił abp Mokrzycki.

CZYTAJ DALEJ

Być solą ziemi i światłem świata

Niedziela Ogólnopolska 6/2020, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Adobe.Stock.pl

Dzisiejsza Liturgia Słowa zachęca nas do ponownej refleksji nad tym, czym jest chrześcijańskie świadectwo wiary. Święty Paweł pisze, że być uczniem Chrystusa to nie błyszczeć słowem i mądrością, by nie okazało się, że zamiast Chrystusa niesiemy siebie. Kiedy jesteśmy postawieni na świeczniku, potrzebujemy autentycznej pokory, która w św. Pawle przejawiała się w prawdzie o własnej słabości i bojaźni. Rzec by można współczesnym językiem, że Paweł, głosząc Ewangelię, miał po prostu tremę – świadom wielkiej odpowiedzialności, która została na nim złożona. Głosząc Chrystusa, chciał ukryć niejako siebie samego, tak by nasza wiara opierała się wyłącznie na Bogu, a nigdy na człowieku, który przecież może być zawodny.

CZYTAJ DALEJ

Zakończył się pierwszy etap akcji poszukiwawczej w kopalni Pniówek

2023-02-05 18:59

[ TEMATY ]

kopalnia

Karol Porwich/Niedziela

Artur Koch, kierownik kopalnianej stacji ratowniczej, i jego ekipa

Artur Koch, kierownik kopalnianej stacji ratowniczej, i jego ekipa

W niedzielę po południu zakończył się pierwszy etap akcji w kopalni Pniówek, której celem było dotarcie do siedmiu górników i ratowników górniczych, zaginionych pod ziemią po ubiegłorocznej katastrofie oraz wydostanie ich ciał na powierzchnię.

Rozpoczęty w sobotę rano i zakończony w niedzielę po godz. 16 pierwszy etap prac miał formę akcji ratowniczej, podczas której zastępy ratownicze po przewietrzeniu podziemnych wyrobisk wybudowały nowe tamy izolacyjne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję