Reklama

Kościół

Rzecznik KEP: jedna osoba na 15 m kw. powierzchni to trudne dla Kościoła, ale rozumiemy zagrożenie

W kościołach do 29 listopada będzie mogła przebywać jedna osoba na 15 m kw. powierzchni świątyni - wynika z nowych obostrzeń ogłoszonych w środę przez premiera Mateusza Morawieckiego. "To trudne dla Kościoła, ale rozumiemy zagrożenie, które niesie pandemia" - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.

[ TEMATY ]

Eucharystia

pandemia

Ks. dr Leszek Gęsiak SJ

Studio TV Niedziela

Podczas pierwszej konferencji prasowej na Jasnej Górze (29 sierpnia)

Podczas pierwszej konferencji prasowej na Jasnej Górze (29 sierpnia)

W związku z walką z pandemią koronawirusa premier Mateusz Morawiecki ogłosił 4 listopada nowe restrykcje. Dotyczą one też liczby osób mogących przebywać w kościołach. Wynika z nich, że do 29 listopada na każde 15 m kw. powierzchni kościoła może wejść jedna osoba. Podobna sytuacja miała miejsce pod koniec kwietnia.

Zgodnie z obostrzeniami z 17 października w kościołach strefy czerwonej wymagane jest zachowanie dystansu 7 m kw. na osobę, a w świątyniach w strefie żółtej – 4 metrów.

"Nowe obostrzenia oznaczają, że tylko połowa osób - z tych, które do tej pory mogły uczestniczyć w liturgiach i nabożeństwach będzie miała szansę wziąć udział w Mszach św. To jest dla Kościoła trudne, ale rozumiemy zagrożenie, które niesie pandemia" - powiedział PAP rzecznik KEP.

"Mamy świadomość, że w świątyni, podobnie, jak w każdym innymi miejscu - znajduje się grupa osób, która jest bardzo narażona na wzajemne zarażenie się. Myślę tu zwłaszcza o osobach starszych, do tych apelujemy o troskę o własne zdrowie" - powiedział ks. Gęsiak.

Przypomniał jednocześnie, że w świątyniach wciąż obowiązują rygory sanitarne związane z nakazałem zakrywania ust i nosa, zachowywaniem dystansu społecznego - zwłaszcza w czasie przystępowania do Komunii świętej.

"Apelujemy także do wiernych o dezynfekcję rąk, zwłaszcza przed Komunią św., jeśli odbywa się na rękę oraz po spowiedzi, jeśli odbyła się w konfesjonale oraz o odkażanie miejsca środkami dezynfekującymi, które przeważnie stoją obok" - powiedział duchowny. Zwrócił jednocześnie uwagę, że "w wielu kościołach do celebracji sakramentu pokuty i pojednania przygotowane są specjalne miejsca np. kaplice, osobne pomieszczenia, gdzie można zachować wskazany dystans".

Rzecznik KEP przypomniał, że zgodnie z dekretami wydanymi przez poszczególnych biskupów diecezjalnych, wierni mogą skorzystać z dyspensy od uczestnictwa w Mszach św. w niedziele i święta nakazane. "To, jak długo będą obowiązywać dyspensy, będzie zależało od rozwoju sytuacji pandemicznej w kraju" - zaznaczył.

Reklama

Zwrócił jednocześnie uwagę, że "w wielu parafiach są sprawowane dodatkowe Liturgie, tak, aby zachowując wprowadzone obostrzenia, chętni mieli szansę uczestniczenia w Mszy św. bez narażania własnego zdrowia".

Ks. Gęsiak odniósł się również do sytuacji osób będących na kwarantannie czy izolacji. Przyznał, że jest to duże wyzwanie zwłaszcza dla ludzi starszych, którzy mogą doświadczać osamotnienia. Powiedział, że pewną pomocą mogą być dla nich np. transmisje Mszy św. w radio, telewizji czy poprzez internet. Zaznaczył jednocześnie, że "nigdy Eucharystia wysłuchana za pośrednictwem mediów nie jest pełną Liturgią, ponieważ nie ma tam realnego spotkania ze wspólnotą Kościoła oraz z Chrystusem eucharystycznym. Może być to jednak cenna pomoc w znalezieniu czasu na modlitwę i osobistą refleksję" - powiedział rzecznik KEP.

Przywołując słowa św. Ignacego z Loyoli, ks. Gęsiak zwrócił uwagę, że "Bóg obecny jest we wszystkich okolicznościach, także tych niesprzyjających". "Zachęcam wszystkich do modlitwy, by Bóg pomógł nam przezwyciężyć pandemię, by dał łaskę przeżycia czasu próby w nadziei, bo jak wierzymy - On jest dawcą życia i miłości" - powiedział rzecznik KEP.(PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ mhr/

2020-11-04 19:19

Ocena: 0 -7

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wakacyjne zdobywanie szczytów

Okres wakacyjny sprzyja wyjazdom urlopowym, a niekiedy pobliskim wędrówkom. Również wolne od handlu niedziele wpływają na to, że zaczynamy coraz częściej wykorzystywać czas, zwiedzając okoliczne atrakcje lub wędrując po górskich szczytach, których w naszej diecezji nie brakuje. W okresie wakacyjnym często powraca na usta stare przysłowie „po Bożym Ciele nie ma ludzi w kościele”. Wielu księży wręcz apeluje do swoich wiernych, aby podczas wakacji nie odpoczywali od Pana Boga. Zachęcają do tego, aby w urlopowym czasie nie odpuszczać sobie coniedzielnej Mszy św., ponieważ nie można odpoczywać od miłości Pana Boga, która powinna nam zawsze towarzyszyć. Coraz częściej powstają nowe możliwości uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii. Już nie tylko harcerze mają swoich kapelanów, którzy odprawiają coniedzielne Msze św. podczas obozów harcerskich, które niekiedy są w dalekich lasach, oddalonych od cywilizacji. Również turyści, którzy uwielbiają górskie wędrówki, mają niebywałą okazję, aby zatrzymać się, odpocząć i co najważniejsze – uczestniczyć we Mszy św. Tereny diecezji świdnickiej niewątpliwie są terenami górzystymi, począwszy od gór wałbrzyskich, aż po Kotlinę Kłodzką. Piękne szlaki górskie obfitują w znaki naszej wiary, jak chociażby stacje drogi krzyżowej usytuowane na szlaku wiodącym na górę Chełmiec z Boguszowa-Gorc czy krzyże i kapliczki Matki Bożej, których spotkać możemy bardzo wiele w różnych górskich zakątkach. Także na terenie naszej diecezji znajduje się kilka kościołów, które znajdują się na szczytach gór i to właśnie w nich odprawiane są coniedzielne Eucharystie, szczególnie w okresach wakacyjnych.

CZYTAJ DALEJ

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem koszalińsko-kołobrzeskim

2023-02-02 12:14

[ TEMATY ]

Koszalin

diecezjakoszalin.pl

Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację bp. Edwarda Dajczaka z posługi biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego i mianował jego następcą dotychczasowego koadiutora diecezji, bp. Zbigniewa Zielińskiego - ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Komunikat:

CZYTAJ DALEJ

Bobi. Najstarszy obecnie żyjący pies na świecie - ma 30 lat

2023-02-03 09:43

[ TEMATY ]

pies

Adobe Stock

Pupil o imieniu Bobi jest najstarszym obecnie żyjącym psem na świecie - podał w czwartek lizboński dziennik “Correio da Manha” w oparciu o Księgę Rekordów Guinnessa. 30-letnie zwierzę mieszka na wsi Conqueiros w pobliżu miasta Leiria, w środkowej Portugalii.

Właściciele czworonoga rasy portugalskiego psa stróżującego, jak podała gazeta, posiadają wystawiony w maju 1992 r. przez lokalnego weterynarza dokument, sporządzony krótko po narodzinach zwierzęcia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję