Reklama

Kościół

USA: biskupi dziękują papieżowi i Stolicy Apostolskiej za raport w sprawie McCarricka

Przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych, abp José H. Gomez z Los Angeles w imieniu własnym i swoich współbraci w biskupstwie wyraził wdzięczność Ojcu Świętemu i Stolicy Apostolskiej za opublikowany dzisiaj obszerny raport na temat sprawy byłego arcybiskupa Waszyngtonu, Theodora McCarricka.

Oto tekst oświadczenia abp Gomeza w tłumaczeniu na język polski:

Z zadowoleniem przyjmuję raport z dochodzenia Stolicy Apostolskiej w sprawie jego wiedzy i podejmowanych decyzji dotyczących Theodore'a McCarricka w czasie jego długiej kariery kapłańskiej, biskupiej i kardynalskiej. Badamy te wnioski i jesteśmy wdzięczni naszemu Ojcu Świętemu Franciszkowi za jego troskę duszpasterską o rodzinę Bożą w Stanach Zjednoczonych i za jego przywództwo w wyzwaniu Kościoła do większej odpowiedzialności i przejrzystości w rozwiązywaniu problemów związanych z wykorzystywaniem i niewłaściwym traktowaniem zgłoszeń o nadużycia na każdym poziomie.

Jest to kolejny tragiczny rozdział w długiej walce Kościoła, by przeciwdziałać popełnianych przez duchownych przestępstwom wykorzystywania seksualnego. Ofiarom McCarricka i ich rodzinom, a także wszystkim ofiarom, które padły ofiarą nadużyć seksualnych ze strony duchownych, wyrażam głębokie ubolewanie i najmocniejsze przeprosiny. Proszę przyjąć do wiadomości, że wraz z moimi braćmi biskupami zobowiązujemy się uczynić wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc wam w wyruszeniu naprzód i zapewnić, aby nikt nie cierpiał tego, do czego znoszenia zostaliście zmuszeni.

Reklama

Wszystkim tym, którzy doświadczyli nadużyć ze strony księdza, biskupa lub kogoś w Kościele, wzywam was do zgłoszenia tych nadużyć organom ścigania i władzom kościelnym. Szczegółowe informacje na temat tego, jak i gdzie można zgłosić nadużycie, można znaleźć na stronie www.usccb.org/committees/protection-children-young-people/how-report-abuse.

Ten raport podkreśla potrzebę pokuty i wzrastania w naszym zaangażowaniu w służbę Ludowi Bożemu. Nie ustawajmy w modlitwie i dążmy do nawrócenia naszych serc, abyśmy mogli uczciwie i pokornie naśladować Jezusa Chrystusa.

2020-11-10 16:05

Ocena: +1 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskupi USA: przepraszamy ofiary McCarricka

[ TEMATY ]

Theodore McCarrick

fietzfotos/pixabay.com

Katoliccy biskupi Stanów Zjednoczonych przeprosili ofiary byłego kardynała Theodore’a McCarricka. Opublikowany dziś w Watykanie raport na temat byłego arcybiskupa Waszyngtonu nazwali kolejnym rozdziałem w walce Kościoła z przestępstwem seksualnego wykorzystywania, jakie popełniają duchowni.

W swoim oświadczeniu przewodniczący Konferencji Katolickich Biskupów Stanów Zjednoczonych (USCCB) abp José Gomez wyraził wdzięczność dla papieża Franciszka za jego pasterską troskę o Kościół w USA poprzez wezwanie go do większej odpowiedzialności i przejrzystości w zajmowaniu się sprawami wykorzystywania i niewłaściwego odnoszenia się do oskarżeń na wszystkich szczeblach.

CZYTAJ DALEJ

Od Abrahama do Jezusa. Adwentowe opowieści o przodkach Mesjasza (zapowiedź)

2022-11-27 13:46

[ TEMATY ]

adwent

szkolabiblijna.gda.pl

Słuchowisko o przodkach Mesjasza. Zapraszamy do oglądania krótkich filmików pt. "Od Abrahama do Jezusa", w których bp Piotr opowiada o biblijnych postaciach ujętych przez św. Mateusza w pierwszym rozdziale Ewangelii. Odcinki będą publikowane codziennie aż do Bożego Narodzenia.

CZYTAJ DALEJ

Od 75 lat zwoje z Qumran przestały być tajemnicą

2022-11-27 16:23

[ TEMATY ]

Qumran

Domena publiczna

Należą one do najważniejszych znalezisk archeologicznych XX wieku: 75 lat temu, w 1947 roku, Beduin odkrył w Qumran na Zachodnim Brzegu słynne Zwoje znad Morza Martwego. Podczas poszukiwania zbiegłej kozy, według popularnej opowieści, w trudno dostępnej jaskini na północno-zachodnim brzegu Morza Martwego natknął się na gliniane dzbany zawierające tajemnicze fragmenty papirusu.

Inni eksperci zakładają, że opowieść o przypadkowym znalezisku to bajka. Jest o wiele bardziej prawdopodobne, mówią, że Beduini byli bardzo dobrze zaznajomieni z jaskiniami i po prostu dopiero wtedy przynieśli pisma do antykwariusza. Jedno jest pewne: 29 listopada 1947 roku pierwsze cztery zwoje z Qumran zostały nabyte przez izraelskiego uczonego. 12 kwietnia 1948 roku w brytyjskim "Timesie" pojawiła się pierwsza relacja o sensacyjnym znalezisku, ale dopiero w 1949 roku odbyły się pierwsze wykopaliska prowadzone przez archeologów. Do końca lat 50-tych XX wieku teksty i fragmenty zostały odzyskane w sumie z jedenastu jaskiń. Do dnia dzisiejszego miały miejsce kolejne znaleziska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję