Reklama

Świat

Szwajcaria: czy w Zurychu powstanie katolicka diecezja?

[ TEMATY ]

diecezja

Kamil Porembiński / Foter / CC BY-SA

Czy największe miasto Szwajcarii, Zurych stanie się siedzibą nowej diecezji? Chcą tego tamtejsi katolicy, którzy przedstawili taką prośbę Konferencji Szwajcarskich Biskupów i ordynariuszowi diecezji Chur, który sprawuje opiekę duszpasterską nad katolikami Zurychu - donosi dziennik „Corriere del Ticino”. Biskup Vitus Huonder z Churu już zapowiedział, że najpierw przedstawi tę sprawę radzie diecezjalnej, a potem omówi ją z przedstawicielami rady synodalnej z Zurychu - autorami prośby o utworzenie diecezji.

Przewodniczący tej rady Benno Schnüriger powiedział, że możliwą datą powstania diecezji byłby rok 2023, kiedy obchodzona będzie 200. rocznica odłączenia niemieckojęzycznej części Szwajcarii od niemieckiej diecezji w Konstancji.

Kanton zuryski ma status „terytorium zarządzanego” przez diecezję Chur, lecz w sensie ścisłym do niej nie należy. Pomysł przyłączenia się do innej diecezji lub stworzenia własnej zrodził się po Soborze Watykańskim II. W latach 70. XX w. konferencja episkopatu Szwajcarii utworzyła nawet komisję, która miała zająć się tą sprawą, ale idea nie doczekała się wówczas realizacji.

Reklama

W 1990 r. powrócił do niej ordynariusz Churu, bp Johannes Vonderach, zwracając się z odpowiednim wnioskiem do konferencji episkopatu, który jednak nie doczekał się odpowiedzi, prawdopodobnie z powodu szybkiej zmiany ordynariusza, którym został bp Wolfgang Haas.

W związku z wewnętrznymi napięciami w diecezji, związanymi z osobą nowego biskupa, które ostatecznie doprowadziły do przeniesienia go do nowo utworzonej archidiecezji Vaduz w jego rodzinnym księstwie Liechtenstein, synod kantonu zuryskiego postanowił utworzyć „fundusz dla diecezji zuryskiej”. Zgromadzono na nim około miliona franków szwajcarskich (3,5 mln zł), lecz od kilku lat nie jest już dofinansowany - sprecyzował Schnüriger.

Zurych jest kolebką szwajcarskiej reformacji. Działał tu i jest pochowany Huldrych Zwingli, jeden z głównych twórców ewangelicyzmu reformowanego.

2013-09-18 07:57

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W cieniu trzech katedr

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 13/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

rocznica

diecezja

commons.wikimedia.org/Kapitel

Wnętrze katedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie

Wnętrze katedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie

W sobotę 25 marca minęło dokładnie 25 lat od opublikowania słynnej bulli Jana Pawła II „Totus Tuus Poloniae Populus”. Mocą decyzji papieskich dokonano największej w powojennych dziejach naszej Ojczyzny reorganizacji struktur kościelnych w Polsce. Dwie z nich bezpośrednio dotyczyły naszej diecezji

Kościół stara się całym sobą głosić zbawienie, które dokonało się w Jezusie Chrystusie i jest dostępne przez wiarę dla każdego człowieka. Choć wszyscy zdajemy sobie sprawę, że nasza Ojczyzna jest w niebie, to jednak wspólnota ludu Bożego prowadzi swoją misję w konkretnym miejscu i czasie. Do tej rzeczywistości ziemskiej należy podział administracyjny Kościoła. Metropolie, diecezje, dekanaty i parafie stanowią zewnętrzny wymiar tej kościelnej misji ewangelizacyjnej. W to dzieło wpisuje się także Kościół nad środkową Odrą i dolną Wartą.

CZYTAJ DALEJ

Czy katolik powinien interpretować sny?

Niedziela Ogólnopolska 46/2022, str. 14

[ TEMATY ]

Teolog odpowiada

Photographee.eu/Fotolia.com

Pytanie czytelnika:
Czy katolik powinien przykładać wagę do snów?

CZYTAJ DALEJ

Media DRK: wielki entuzjazm wobec papieża w pierwszym dniu podróży do „serca Afryki”

2023-02-01 14:21

PAP/EPA/CIRO FUSCO

W pierwszym dniu jego wizyty w Demokratycznej Republice Konga (DRK) lokalne media mówią o wielkim entuzjazmie dla papieża Franciszka. „Przyjazny i serdeczny Franciszek został we wtorek przyjęty przez dziesiątki tysięcy ludzi w stolicy DRK, Kinszasie”, pisze gazeta „La Reference Plus”.

Według państwowego radia RTNC wizyta przywódcy Kościoła katolickiego ma moc łączenia ludzi. Przywódcy innych wyznań również wezwali swoich wiernych do „serdecznego powitania” Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję