Reklama

Kościół

Kard. Dziwisz: jako biskupi modlimy się o światło Ducha Św. w trakcie rekolekcji

– Tegoroczne rekolekcje pomagają biskupom w rozeznaniu potrzeb świata, który nas otacza, a także swego własnego stanu duchowego, tak aby podjąć słuszne postanowienia na przyszłość – podkreślił kard. Stanisław Dziwisz w rozmowie z KAI na temat odbywających się właśnie rekolekcji polskiego Episkopatu.

Rekolekcje noszą tytuł: „Z Janem Pawłem II i kard. Stefanem Wyszyńskim – stawanie przed Bogiem i Jego Dworem”, i po raz pierwszy w historii – ze względu na pandemię – odbywają się w formie on-line.


Podziel się cytatem

– Te rekolekcje spełniają założenia w sferze duchowej – podkreśla kard. Dziwisz – dzięki wybitnemu rekolekcjoniście, którym w tym roku jest jezuita o. prof. Dariusz Kowalczyk, wykładowca i były dziekan Wydziału Teologicznego rzymskiego Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego.

Kardynał zaznacza, że wybór przez rekolekcjonistę szczególnych świadków Chrystusowej Ewangelii, jakimi byli św. Jan Paweł II i sługa Boży kard. Stefan Wyszyński, „pomaga biskupom mocniej wejść w zadania pasterzy w obecnych, wyjątkowo trudnych czasach”. Dodaje, że rekolekcje te pomagają ich uczestnikom „w przeżyciu osobistego spotkania z Jezusem Chrystusem, Najwyższym Pasterzem, tak aby czerpać z tego siłę do wypełniania swych zadań jako biskupów, tych do których zobowiązali się w chwili konsekracji”. Zdaniem metropolity krakowskiego seniora – w chwili obecnej Kościołowi w Polsce jak i każdemu z biskupów – „potrzebne jest pogłębione rozeznanie w duchu Ćwiczeń św. Ignacego Loyoli, a chodzi tu właściwe rozeznanie potrzeb otaczającego świata jak i swego własnego stanu duchowego, tak, aby odpowiedzialne móc podjąć słuszne postanowienia”.

Reklama

– Trzeba się modlić o światło Ducha Świętego – którego wszyscy jako biskupi tak bardzo potrzebujemy i o to w tych dniach usilnie się modlimy – dodaje.

PKWP

“Czerwona środa” – przypomnienie o prześladowaniach chrześcijan

Kardynał pytany, co go najbardziej uderzyło w trakcie tych rekolekcji, odpowiada, że jest to „silne i jednoznaczne wezwanie do modlitwy o przebaczenie, o przebaczenie, które jest drogą do pojednania” . Podkreśla, że proces przebaczenia i pojednania dziś jest nadzwyczaj potrzebny, wręcz niezbędny w naszej ojczyźnie.

– Każda konferencja zawiera ciekawe, ważne i pogłębione tematy. Uważam, że są to rekolekcje bardzo udane, i z pewnością poprzez modlitwę przyczynią się do pogłębienia życia religijnego na poziomie Episkopatu a w ślad za tym w Kościele polskim – wyjaśnia.

Podkreśla, że trakcie tych liku dni skupienia, wytworzyła się wspólnota biskupów, modlących się także równolegle w swoich środowiskach. Ma nadzieję, że do tej modlitwy pasterzy przyłączą się pozostali wierni i – dowiadując się o tych rekolekcjach poprzez media – modląc się we wspólnocie Ludu Bożego. „Powstanie w ten sposób w Polsce wielka modlitwa, obejmująca wszystkie diecezje” – konstatuje kard. Dziwisz.

Rekolekcje polskiego Episkopatu trwają od 16 do 19 listopada br. W ich ramach biskupi, w swoich domach wysłuchają ośmiu wideo-konferencji, prowadzić tez będą medytacje i uczestniczyć w Eucharystii. Rekolekcje biskupów po raz pierwszy odbyły się na Jasnej Górze w 1946 roku. Zwyczaj regularnie odbywających się dorocznych rekolekcji wprowadził na stałe do kalendarze Episkopatu Prymas Polski Kardynał Stefan Wyszyński w roku 1950. W tym roku, ze względu na pandemię, odbywają się one w trybie on-line.

2020-11-19 12:20

Ocena: 0 -6

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz o decyzji kardynałów: "santo subito" spełnia się

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

kard. Stanisław Dziwisz

Bożena Sztajner/Niedziela

Kard. Stanisław Dziwisz powiedział na antenie Radia Plus, że "pragnienie uczestników pogrzebu Jana Pawła II „santo subito” spełnia się a Bóg wysłuchał modlitw ludzi na całym świecie. Członkowie Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie uznali prawdziwość cudu koniecznego do kanonizacji.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z Algeciras podziękował Matce Bożej za ocalenie

2023-01-28 07:58

[ TEMATY ]

ksiądz

Matka Boża

Karol Porwich/Niedziela

Zaatakowany 25 stycznia w kościele św. Izydora w mieście Algeciras w południowej Hiszpanii ksiądz Antonio Rodríguez podziękował Matce Bożej za ocalenie go w czasie ataku ze strony dżihadysty. Sprawca, 25-letni Marokańczyk Yasin Kanza, wyznawca radykalnego islamu, wtargnął wieczorem z maczetą do świątyni, krzycząc “Allah jest wielki”. 74-letni salezjanin został ugodzony w szyję w chwili, kiedy odprawiał Mszę świętą.

“Czuję się dobrze. Mówią, że maczeta nie uszkodziła żadnego ważnego narządu” – powiedział 27 bm. hiszpańskiej rozgłośni Cope kapłan. Dodał, że wciąż jest nieco przestraszony, a swoją sytuację zdrowotną powierzył Bogu za pośrednictwem Matki Bożej i świętego Jana Bosko.

CZYTAJ DALEJ

Bosco Talent

2023-01-28 09:18

Zespół Szkół Salezjańskich "Don Bosco"

Salezjański zespół perkusyjny Drumline wzbudza zawsze wiele emocji i radości.

Salezjański zespół perkusyjny Drumline wzbudza zawsze wiele emocji i radości.

Swojego patrona św. Jana Bosco uczcił Zespół Szkół Salzejańskich „Don Bosco” we Wrocławiu.

31 stycznia obchodzimy w Kościele wspomnienie św. Jana Bosco, ale już w ten piątek Salez świętował dzień patrona szkoły. Ks. Bosco został wyróżniono w czasie Eucharystii, akademii czy też Bosco Talen. To właśnie święty z Turynu, człowiek wielu talentów i wielkiej miłości do młodych, inspiruje i motywuje wszystkich ludzi związanych ze szkołami salezjańskim po dzień dzisiejszy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję