Reklama

Kościół

Białoruś: biskupi katoliccy wzywają wiernych i ludzi dobrej woli do dalszych modlitw o pokój i wyjście z kryzysu

Zwracamy się do katolików i wszystkich ludzi dobrej woli z apelem o dalsze zanoszenie modlitw w intencji szybkiego i pokojowego rozwiązania kryzysu, gdyż błogosławieni pokój czyniący i ci, którzy dążą do sprawiedliwości, jak powiedział Chrystus – napisali katoliccy biskupi Białorusi w liście pasterskim, ogłoszonym w Mińsku 25 listopada.

[ TEMATY ]

Białoruś

Adobe Stock

Przypomnieli o trwającym już czwarty miesiąc niespotykanym dotychczas i pogłębiającym się jeszcze kryzysie społeczno-politycznym, o utrzymującej się przemocy, przelewie krwi i podziałach w społeczeństwie.

"Nasza ojczyzna Białoruś już czwarty miesiąc znajduje się w warunkach niespotykanego dotychczas kryzysu społeczno-politycznego, który niestety pogłębia się. Przemoc nie ustaje, nadal leje się krew, a społeczeństwo jest podzielone. Nie rokuje to nam szczęśliwej przyszłości, gdyż – jak powiedział Chrystus – nie ostoi się żaden dom wewnętrznie skłócony (por. Mt 12, 25)" – czytamy w dokumencie biskupów. Przyznali, że trudno jest im uwierzyć w to, że "coś takiego dzieje się w naszym pokojowym kraju, znanym ze swej tolerancji i zgody między ludźmi różnych wyznań i narodowości".

Dokument zwraca uwagę, że Kościół katolicki, kierując się Ewangelią i opartą na niej nauką społeczną, występuje przeciw przemocy, bezprawiu, niesprawiedliwości i kłamstwu i potępia te zjawiska. Wzywa natomiast do pokojowego rozwiązywania problemów na drodze dialogu, w duchu umiłowania Boga i bliźniego, z zachowaniem przykazań Bożych i praw ludzkich.

Podziel się cytatem

Reklama

Biskupi zapewnili, że dołączają się do apelu papieża Franciszka, jaki skierował on po modlitwie Anioł Pański 13 września br. do władz państwowych. Wezwał je do wsłuchiwania się w głos współobywateli i wychodzenia naprzeciw ich uprawnionym dążeniom, zapewniając przy tym pełne poszanowanie praw człowieka i swobód obywatelskich. "Chcemy przy tym podkreślić, że głównym celem Kościoła jest głoszenie Ewangelii, aby budować Królestwo Boże, które nie kieruje się zasadami tego świata i nie dąży do władzy ziemskiej. Dlatego nie pełni on funkcji państwowych i nie można go wykorzystywać do celów politycznych" – przypomnieli autorzy listu.

Przywołali też słowa św. Pawła Apostoła, aby w tym czasie ważnym dla losów narodu nosić nawzajem swe brzemiona (por. Gal 6, 2) oraz wzajemnie wspierać się i okazywać sobie solidarność w imię budowania zgodnej, a nie podzielonej Białorusi.

"Zwracamy się do katolików i wszystkich ludzi dobrej woli z wezwaniem do dalszych modlitw w intencji szybkiego i pokojowego rozwiązania kryzysu, bo – jak mówi Chrystus – błogosławieni pokój czyniący i ci, którzy łakną i pragną sprawiedliwości. Niech dobro zwycięży zło. Pokój i dobro Tobie, nasza Ojczyzno, Białorusi!" – zakończyli swe przesłanie białoruscy biskupi katoliccy.

2020-11-26 09:15

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wojenne emocje

Pora jeszcze gorliwiej sięgnąć po modlitwę różańcową i objąć nią nasze służby mundurowe na granicy polsko-białoruskiej, ale także migrantów.

Gdy obserwuje się w mediach – szczególnie tych społecznościowych – prowadzone na naszych oczach działania propagandowe, trudno zachować spokój i opanowanie. Uderzanie w wulgarny i nieprzyzwoity wręcz sposób przez pseudoelity – aktorów, polityków opozycji czy aktywistów organizacji finansowanych przez wrogie państwu polskiemu zagraniczne podmioty – w polskie służby mundurowe: Wojsko Polskie, Straż Graniczną, Straż Pożarną, Policję i Wojska Obrony Terytorialnej wyzwala emocje, nad którymi trudno zapanować.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: zamachy terrorystyczne w dwóch kościołach

2023-01-26 14:03

Adobe Stock

Co najmniej jedna osoba zginęła a cztery odniosły rany w wyniku zamachów na dwa kościoły w portowym mieście Algeciras na południu Hiszpanii. 25 stycznia rano mężczyzna, określany jako YK i ubrany w tzw. dżellabę, czyli rodzaj tuniki, noszonej przez mieszkańców Maghrebu (Afryki Północno-Zachodniej), zabił maczetą zakrystianina i ciężko ranił cztery inne osoby, m.in. księdza, który próbował powstrzymać napastnika. Z doniesień prasowych wynika, że policja zatrzymała go i obecnie prowadzone jest dochodzenie w tej sprawie.

Według jednego z księży agresor wszedł najpierw do kościoła św. Izydora, w którym zranił jedną osobę. Następnie udał się do parafii na Plaza de la Palma [obie świątynie znajdują się w centrum miasta] i tam, jeszcze na ulicy zabił zakrystianina, pozostawiając go martwego na ziemi, po czym ranił kilka innych osób.

CZYTAJ DALEJ

Nowi bracia kurkowi

2023-01-26 22:38

Archiwum MFS

Nowi bracia kurkowi w katedrze na Wawelu

Nowi bracia kurkowi w katedrze na Wawelu

    We wspomnienia św. Sebastiana męczennika, patrona krakowskiego Bractwa Kurkowego w katedrze na Wawelu została odprawiona Msza św. w ich intencji.

    Wspólnej modlitwie przewodniczył i homilię wygłosił ks. inf. Dariusz Raś – archiprezbiter kościoła Mariackiego, kapelan Towarzystwa Strzeleckiego „Bractwo Kurkowe”. Podczas Mszy św. pasowano ośmiu nowych braci kurkowych. Aktu pasowania dokonał obecnie panujący król kurkowy – Jan Grzegorz Pacut.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję