Reklama

Ocalić od zapomnienia

Niedziela świdnicka 6/2012

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To nie jest „zwykłe” muzeum, kojarzące się z gablotami, zakurzonymi wystawami i kapciami z filcu. To instytucja, która dba o to, by zabytki sakralne w diecezji świdnickiej ocalić od zniszczenia i zapomnienia.
„W poczuciu obowiązku należytego zabezpieczenia dóbr kultury chrześcijańskiej znajdujących się w posiadaniu diecezji świdnickiej, w myśl Konstytucji Soboru Watykańskiego II o liturgii świętej «Sacrosanctum Concilium» z dnia 4 grudnia 1963 r., rozdział VII oraz norm postępowania w sprawach sztuki kościelnej wydanych przez Konferencję Episkopatu Polski (Warszawa, 25.01.1973 r.) oraz art. 25 Konkordatu, niniejszym eryguję Muzeum Diecezjalne w Świdnicy, którego siedziba mieści się w budynku przy ul. Kotlarskiej 17 w Świdnicy” - czytamy w dekrecie biskupa świdnickiego Ignacego Deca z 28 lutego 2008 r., erygującym Muzeum Diecezjalne w Świdnicy.
- Niech ta instytucja diecezjalna służy jak najlepiej zabezpieczeniu źródeł związanych z działalnością Kościoła na terenie naszej diecezji i będzie miejscem twórczych badań historycznych naszej ziemi - apelował bp Dec.
I tym właśnie zajmuje się instytucja kierowana przez dyrektora, ks. prał. Piotra Śliwkę.
- Naszym zadaniem jest chronienie od zniszczenia i zapomnienia tych zabytków sakralnych, które mają szczególną wartość historyczną (niekoniecznie czysto materialną) - mówi ks. prał. Śliwka.
W diecezji świdnickiej obowiązkiem każdego z proboszczów jest inwentaryzacja i dbanie o zabytkowe przedmioty znajdujące się w parafiach.
- Niekiedy jednak proboszczowie mają problem z właściwym zabezpieczeniem i konserwacją zabytkowych ksiąg, figur czy obrazów. Wówczas my, jako muzeum, wspomagamy ich w tym dziele - zapewnia Ksiądz Dyrektor.
Dlatego przy Muzeum Diecezjalnym w Świdnicy powstała pracownia konserwacji zabytków. Nie tylko udziela konsultacji w zakresie konserwacji i ochrony zabytków, ale również wykonuje konserwację malowideł ściennych, obrazów na płótnie, na desce i rzeźb drewnianych polichromowanych.
- Zajmujemy się również stolarką, w tym ołtarzami, ambonami, chrzcielnicami, emporami, ramami... - wylicza ks. prał. Piotr Śliwka. - Możemy również sporządzić kosztorysy dotyczące prac konserwatorskich i opracować cały ich program.
Muzeum mieści się w obiektach pourszulańskich, odzyskanych przez Kościół przed laty od władz państwowych, w Śródmieściu Świdnicy, pomiędzy ulicą Budowlaną a ulicą Kotlarską. W kompleksie tym, obejmującym obszar ok. 8 tys. m2, docelowo ma znaleźć się nie tylko muzeum, ale również różnego rodzaju poradnie - rodzinne, uzależnień, sale konferencyjne, zespół gabinetów rehabilitacyjnych oraz mieszkania dla profesorów i naukowców, którzy chcieliby prowadzić badania nad diecezjalnymi zasobami archiwalnymi i muzealnymi. To wszystko związane jest jednak z jednej strony ze ścisłym przestrzeganiem wymogów niezbędnych do realizacji muzealnej inwestycji, jak i posiadaniem odpowiednich środków finansowych. Budynki trzeba wyremontować, adaptować do celów muzealnych.
- Niestety, pomimo tego, że wielokrotnie zwracaliśmy się z prośbą o dotacje do różnych instytucji (m.in. ministra kultury), nie udało nam się otrzymać pieniędzy na ten cel - mówi ks. prał. Śliwka. - Samej diecezji nie stać na taki wydatek, więc plany te odsuną się na pewno w czasie. Nie ukrywam, że dziwi mnie takie traktowanie po macoszemu zabytków katolickiej sztuki sakralnej, którymi się zajmujemy. Tak wiele innych instytucji otrzymuje dotację, a nas zawsze się pomija...
Tymczasem - co podkreślał już w „Niedzieli” Marek Stadnicki - Muzeum Diecezjalne pomimo takiej samej nazwy, niejako identycznego zakresu działalności i zbieżnego celu z jednostkami państwowymi, muzea ustanawiane przez Kościół nie są w jakimkolwiek stopniu finansowane z budżetu państwa. Owa kuriozalna sytuacja - bo przecież tak tam, jak i tu chodzi o to, by zachować dla potomnych dziedzictwo w tych „skarbcach kultury” - jest pewną pozostałością po czasach swoistej „rewolucji kulturalnej” realizowanej w kolejnych powojennych dziesięcioleciach, kiedy to próbowano rozdzielić w sposób sztuczny coś, co od zawsze pozostawało nierozerwalne. Ta sytuacja - do dziś wstydliwie przemilczana - powodowała, iż niejako ustawowo skazywano liczne obiekty na zagładę, bo przecież „mimo że to zabytek, to dany obiekt należy do Kościoła i w jego gestii leżą wydatki na remont, zabezpieczenie i konserwację”.
- Nie będziemy jednak załamywać rąk, ale powoli dopinać swego celu - zapowiada ks. prał. Piotr Śliwka.
Już teraz gromadzone są rękopisy, zabytkowe dzieła sakralne.
- Razem z Muzeum Diecezjalnym Ksiądz Biskup powołał do życia również Archiwum Diecezjalne - dodaje Ksiądz Dyrektor. - Gromadzimy w nim duplikaty ksiąg parafialnych z kościołów całej diecezji, tak aby potrzebne dane były zabezpieczone na wypadek jakiegoś nieszczęścia w parafii (np. pożaru).
Docelowo wszystkie dokumenty mają być dostepne dla naukowców, jako źródła do prac historycznych czy socjologicznych.
- Nasza diecezja jest wyjątkowa. Żyjemy na ziemiach, na których gospodarzyli Niemcy, Czesi i Polacy. Często to właśnie kościoły i plebanie były jedynymi miejscami, w których ocalały przedmioty kultu religijnego z dawnych lat. Naszym zadaniem jest ich wyszukiwanie, konserwowanie (jeśli parafia sama nie jest w stanie tego zrobić) i gromadzenie dla potomnych - podsumowuje ks. prał. Piotr Śliwka.

* * *

Ks. prał. Piotr Śliwka
Dyrektor Muzeum i Archiwum Diecezjalnego ks. prał. Piotr Śliwka to nietuzinkowa postać. Urodzony w 1956 r. w Środzie Śląskiej, absolwent Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu (1981). W latach 1981-84 był wikariuszem w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Bogatyni, w latach 1984-87 - w parafii św. Jakuba w Sobótce, w latach 1987-89 - w parafii św. Mikołaja w Nowej Rudzie. Od IX 1980 r. współorganizator struktur „Solidarności”, odprawiał nabożeństwa w intencji ludzi pracy, organizator spotkań, udostępniał lokal przy kościele. W latach 1980-89 współpracownik wałbrzyskiego i wrocławskiego Klubu Inteligencji Katolickiej. Po 13 XII 1981 r. nadal wspierał „Solidarność”, otaczał opieką duszpasterską rodziny internowanych i represjonowanych, organizował wypoczynek dla dzieci opozycjonistów i konferencje edukacyjneh o charakterze patriotycznym.
W latach 1981-82 współpracownik Karola Modzelewskiego i Solidarności Polsko-Czechosłowackiej. W latach 1981-89 odprawiał Msze św. za Ojczyznę; był kapelanem Duszpasterstwa Ludzi Pracy; w 1984 i 1987-89 - organizator Tygodni Kultury Chrześcijańskiej; 1985-89 - kolporter pism podziemnych: „Robotnika”, „Tygodnika Mazowsze”, „Z Dnia na Dzień”, „Solidarności Walczącej”, „Biuletynu Dolnośląskiego” oraz książek paryskiej „Kultury”, NOWej, ulotek, znaczków poczt podziemnych i in. materiałów na terenie Dolnego Śląska (w każdej prowadzonej przez niego parafii działał punkt kolportażowy). W latach 1988-89 współzałożyciel pisma „Żółw” w Nowej Rudzie, odpowiedzialny za przepisywanie, druk, dostawy sprzętu i materiałów poligraficznych, sam konstruował maszyny drukarskie i udostępniał lokal na plebanii w Nowej Rudzie. Od 2005 r. referent Wydziału Gospodarczego Świdnickiej Kurii Biskupiej; od 2007 r. proboszcz parafii św. Józefa Oblubieńca w Świdnicy; od 2008 r. dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Świdnicy i archiwista diecezjalny. Odznaczony Krzyżem „Semper Fidelis” (2006) i Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP (2011).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

2024-05-13 07:48

[ TEMATY ]

Fatima

Matka Boża Fatimska

pl.wikipedia.org

Łucja dos Santos wraz z młodszą Hiacyntą Marto

Łucja dos Santos wraz z młodszą Hiacyntą Marto

Dziś przypada 107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie. Maryja w Fatimie przypomniała, że zdobycie nieba jest celem naszego życia - powiedział PAP kustosz Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach ks. Marian Mucha. Dodał, że objawienia są wciąż aktualne, ponieważ dziś ludzie żyją jakby Bóg nie istniał.

13 maja 1917 r. Matka Boża objawiła się trójce dzieci - rodzeństwu Franciszkowi i Hiacyncie Marto oraz ich kuzynce Łucji dos Santos, w portugalskiej miejscowości Cova da Iria, znajdującej się dwa i pół kilometra od Fatimy na drodze do Leirii.

CZYTAJ DALEJ

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

[ TEMATY ]

Fatima

100‑lecie objawień fatimskich

Fatima – wizerunki Dzieci Fatimskich/Fot. Graziako/Niedziela

Od maja do października 1917 roku - gdy toczyła się pierwsza wojna światowa, kiedy w Portugalii sprawował rządy ostro antykościelny reżim, a w Rosji zaczynała szaleć rewolucja - na obrzeżach miasteczka Fatima, w miejscu zwanym Cova da Iria, Matka Boża ukazywała się trojgu wiejskim dzieciom nie umiejącym jeszcze czytać. Byli to Łucja dos Santos (10 lat), Hiacynta Marto (7 lat) i Franciszek Marto (9 lat). Łucja była cioteczną siostrą rodzeństwa Marto. Pochodzili z podfatimskiej wioski Aljustrel, której mieszkańcy trudnili się hodowlą owiec i uprawą winorośli.

Wcześniej, zanim pastuszkom objawi się Matka Boża, przez ponad rok, od marca 1916 roku, przygotowuje ich na to Anioł. Na wzgórzu Loca do Cabeco dzieci odmawiają różaniec i zaczynają zabawę. Raptem, gdy słyszą silny podmuch wiatru widzą przed sobą młodzieńca. Przybysz mówi: Nie bójcie się, jestem Aniołem Pokoju, módlcie się razem ze mną". Następnie uczy ich jak mają się modlić, słowami: "O mój Boże, wierzę w Ciebie, uwielbiam Cię, ufam Tobie i kocham Cię. Proszę, byś przebaczył tym, którzy nie wierzą, Ciebie nie uwielbiają, nie ufają Tobie i nie kochają Ciebie". Nakazuje im modlić się w ten sposób, zapewniając, że serca Jezusa i Maryi słuchają uważnie ich słów i próśb.

CZYTAJ DALEJ

Rada Unii Europejskiej zatwierdziła pakt migracyjny

2024-05-14 12:57

[ TEMATY ]

pakt migracyjny

Adobe Stock

Ministrowie finansów państw unijnych we wtorek ostatecznie zatwierdzili pakt migracyjny. Przeciwko głosowały trzy kraje: Polska, Słowacja i Węgry. Pakt ma kompleksowo regulować sprawy migracji w Unii Europejskiej, w tym kwestie związane z pomocą udzielaną krajom znajdującym się pod presją migracyjną.

Przyjęty pakiet zawiera łącznie 10 tekstów legislacyjnych. 9 kwietnia zaakceptował go Parlament Europejski. Głosowanie ministrów finansów i gospodarki na posiedzeniu we wtorek w Brukseli kończy więc proces legislacyjny. Większość regulacji ma obowiązywać dopiero od 2026 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję