Reklama

Wiadomości

Rząd w poniedziałek rozpoczyna konsultacje w sprawie szczepień przeciw COVID-19

Rząd w poniedziałek rozpoczyna konsultacje ze środowiskiem medycznym i instytucjami w sprawie programu szczepień przeciw COVID-19, by wskazać kolejne grupy poza pracownikami ochrony zdrowia, mundurowymi i seniorami, które będą szczepione.

"W poniedziałek przedstawimy do konsultacji strategię programu szczepień, w której będziemy dyskutować bardzo szeroko z różnymi instytucjami, ze środowiskami medycznymi – ale nie tylko – dalsze etapy szczepienia" – powiedział w piątek na konferencji prasowej poświęconej strategii szczepień szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Zastrzegł, że na razie przedwczesne byłoby informowanie kto, w jakiej kolejności ma otrzymać szczepionki. Przypomniał, że zdaniem niektórych ekspertów "powinno się iść kluczem grup zawodowych, inni uważają, że powinno się szczepić grupami wiekowymi". Dodał, że nie zapadły jeszcze w tej sprawie decyzje. Na razie doprecyzowane są kolejne grupy.

"Pierwsze grupy mamy doprecyzowane, one na pewno nam te pierwsze tygodnie i miesiące szczepień wypełnią" – podkreślił Dworczyk w czasie piątkowej konferencji.

Podziel się cytatem

Premier Mateusz Morawiecki informując w ubiegłym tygodniu o zamówieniu przez rząd 45 mln dawek szczepionki, jako pierwsze grupy wytypowane do szczepienia wymienił pracowników ochrony zdrowia, mieszkańców domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych, osoby starsze i służby mundurowe.

Reklama

Z kolei minister zdrowia Adam Niedzielski w piątek w wywiadzie dla "Faktu" uściślił, że "najpierw szczepionki mają dostać medycy i pracownicy sektora służby zdrowia – to ok. miliona osób".

"Następnie skierujemy szczepienia do pensjonariuszy domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych i innych miejsc, gdzie jest stacjonarny pobyt pacjentów – to ok. 150 tys. osób. W dalszej kolejności osoby 75+ – z naszych szacunków wynika, że jest ich ok. 3 mln. Po tej grupie będziemy szczepić młodszych emerytów, najpierw grupę 70-74+, potem 65-69 lat. Następnie mundurowych różnych formacji – policję, wojsko, WOT. W dalszej kolejności myślimy o zaszczepieniu pracowników sektorów strategicznych odpowiedzialnych za dostawy prądu, gazu wody" - przedstawił wstępny harmonogram szczepień minister.

Narodowy Fundusz Zdrowia od piątku 4 grudnia przez 7 dni prowadzi elektroniczny nabór placówek medycznych, które chcą przystąpić do programu szczepień. Jak zaznaczono pierwszeństwo mają poradnie podstawowej opieki zdrowotne. Założono, że na mapie Polski pojawi się ok. 8 tys. punktów szczepień. Kwalifikować do nich będzie 40-50 tys. lekarzy mających prawo do wykonywania zawodu na terenie naszego kraju. Szczepienia wykonywać będą mogli oprócz lekarzy, pielęgniarki i ratownicy.

Równocześnie zastrzeżono, że placówki, które chcą uczestniczyć w programie muszą spełniać odpowiednie warunki kadrowe, lokalowe i infrastrukturalne. Dostępny w nich musi być przez co najmniej pięć dni w tygodniu jeden zespół, który wykonywać będzie szczepienia na miejscu oraz zespół wyjazdowy, który dotrze do tych pacjentów, którzy nie są w stanie zaszczepić się w punkcie szczepień. Musi być on zorganizowany w ten sposób, by była możliwa skuteczna separacja osób szczepionych od pozostałych pacjentów, począwszy od momentu rejestracji, poprzez wykonanie kwalifikacji do szczepienia, skończywszy na kiludziesięciominutowej obserwacji pacjenta po iniekcji.

Reklama

Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji Wydział Taryfikacji przygotowała wycenę szczepień przeciw SARS-CoV-2 dla podmiotów leczniczych, które będą w nich uczestniczyć w zależności od miejsca ich udzielania (punkt szczepienia, miejsce zamieszkania pacjenta) oraz zaangażowania transportu medycznego. W przypadku szczepienia w placówce, świadczeniodawca otrzyma z Narodowego Funduszu Zdrowia 61,24 zł, a za dowiezienie pacjenta na miejsce dodatkowo ok. 7 zł. Natomiast jeśli szczepienie wykona w miejscu zamieszkania pacjenta, otrzyma 95,70 zł, a gdy zaszczepi pod jednym adresem więcej niż 5 pacjentów (np. w Domu Opieki Społecznej) - 73,19 zł.(PAP)

tor/ mhr/

2020-12-07 08:19

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Szczepionki przeciwko Covid-19 są konieczne, muszą być dostępne dla wszystkich

[ TEMATY ]

Watykan

szczepionka

koronawirus

Margita Kotas

Szczepionki przeciwko Covid-19 są konieczne, trzeba je rozprowadzić w sposób sprawiedliwy i muszą być dostępne dla wszystkich - to główne tezy dokumentu watykańskiej komisji do spraw pandemii oraz Papieskiej Akademii Życia, ogłoszonego we wtorek.

W 20-punktowym dokumencie położono nacisk na niezbędną rolę szczepionki w pokonaniu pandemii i zapewnieniu ochrony zdrowia wszystkich.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: ufność w Bogu podstawą podejmowania dobrych decyzji

2022-12-07 09:30

[ TEMATY ]

Franciszek

materiał prasowy

„Ważne jest to, że naszą ufność pokładamy w Panu wszechświata, który ogromnie nas miłuje i wie, że możemy z Nim zbudować coś wspaniałego, coś wiecznego” – powiedział Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Kontynuując cykl katechez poświęconych rozeznaniu papież wskazał, że jednym ze znaków potwierdzających słuszność podjętej decyzji jest pokój wewnętrzny i ufność w Panu, pozwalająca zrealizować także ambitne cele, wymagające sporego wysiłku.

Franciszek zaznaczył, że jedną z cech wyróżniających dobrego ducha jest fakt, że przekazuje on pokój, który trwa w czasie. Wskazał na powiązanie i poszerzanie się dobra w dziedzinie życia duchowego, ogarniającego z czasem także pozostałe dziedziny naszego życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję