Reklama

Kościół

Hiszpania: Kościół szuka wolontariuszy do walki z koronakryzysem

Hiszpańska Konferencja Biskupia, a także organizacje kościelne, m.in. Caritas, wezwały miejscowych katolików do włączenia się do walki z epidemią koronawirusa oraz z jej negatywnymi skutkami społecznymi. Zaapelowały też o bezinteresowny udział w akcjach charytatywnych w charakterze wolontariuszy.

[ TEMATY ]

Hiszpania

wolontariusze

koronawirus

Adobe Stock

Dokument podpisany przez biskupów i liderów największych organizacji katolickich wskazuje na nasilające się zjawisko ubóstwa w Hiszpanii, będące wynikiem epidemii, jak również "na pilną potrzebę działań społecznych". Podkreślono, że niezbędne są poszukiwania wolontariuszy i "odnowa wspólnot chrześcijańskich", osłabionych wskutek koronakryzysu.

Autorzy wskazówek dla hiszpańskich wspólnot parafialnych wskazali, że Covid-19 doprowadził do poważnego zagrożenia dla wielu dziedzin życia społecznego i wymaga rozwiązania problemów na drodze dialogu różnych sił, m.in. partii politycznych, przedsiębiorców i związków zawodowych.

Rząd Hiszpanii ocenia, że tylko w listopadzie br. w całym kraju przybyło ponad 25 tys. osób bezrobotnych, a obecnie bez pracy jest 3,85 mln osób w tym 47-milionowym kraju. Bezrobocie sięga obecnie ponad 16,5 proc. osób w wieku produkcyjnym.

2020-12-09 20:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hiszpania: uroczystości ku czci św. Ignacego w Kraju Basków

[ TEMATY ]

Hiszpania

św. Ignacy Loyola

pandemia

Kraj Basków

We wspomnienie św. Ignacego z Loyoli, patrona Kraju Basków, uroczystej Mszy w miejscowości Azpeitia przewodniczył bp José Ignacio Munilla. Z powodu pandemii w tym roku na ulice miasta nie wyszła tradycyjna procesja z figurą założyciela Towarzystwa Jezusowego i jednego z najbardziej znanych świętych Kościoła katolickiego.

W tym roku święto Ignacego z Loyoli ma szczególny charakter. Z jednej strony przebiega w cieniu pandemii, która nie oszczędziła hiszpańskich jezuitów, z drugiej – jest duchowym przygotowaniem do Roku Ignacjańskiego 2021-2022.

CZYTAJ DALEJ

Kalisz: odpust ku czci św. Mikołaja - patrona katedry

2022-12-04 14:56

[ TEMATY ]

św. Mikołaj

Kalisz

wikipedia.org.pl

Katedra w Kaliszu

Katedra w Kaliszu

Współcześnie św. Mikołaj stał się symbolem prostego i łatwego dostatku dającego człowiekowi chwilowe poczucie samozadowolenia, które nierzadko zabija głos sumienia – mówił o. Arnold Chrapkowski, generał zakonu paulinów, który przewodniczył sumie odpustowej w katedrze kaliskiej mającej za patrona św. Mikołaja.

Witając wiernych proboszcz kaliskiej katedry wskazał, że św. Mikołaj prawie 770 lat jest patronem tej świątyni. - Wpatrujemy się w przykład jego życia. Od niego uczymy się miłości do Boga i bliźnich. Wzywamy wstawiennictwa naszego świętego patrona, abyśmy podobnie jak on w codziennym życiu realizowali Ewangelię Chrystusa oraz potrafili troską otoczyć ludzi biednych, potrzebujących duchowego i materialnego wsparcia – powiedział ks. prał. Adam Modliński.

CZYTAJ DALEJ

Solidarni z Kościołem na Wschodzie. Świadectwo z Ukrainy

2022-12-04 17:09

Marzena Cyfert

Parafia Ducha Świętego gościła o. Mariusza Krawca, misjonarza z Ukrainy

Parafia Ducha Świętego gościła o. Mariusza Krawca, misjonarza z Ukrainy

II Niedziela Adwentu to dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie, w sposób szczególny Kościołowi na Ukrainie.

Wpieramy modlitwą i pomocą materialną wspólnoty chrześcijan mieszkających za naszą wschodnią granicą. W parafiach goszczą misjonarze, którzy dzielą się świadectwem swojej posługi na tych terenach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję