Koordynatorem projektu jest Anna Deoniziak - wychowawczyni klasy II. Projekt realizowany jest w klasach II i III podczas zajęć, które odbywają się raz w tygodniu przez cały rok. Wychowankowie zdobywają nowe umiejętności nie tylko pod kierunkiem swoich nauczycieli. W ramach projektu uczniowie dzięki pomocy bajkowo-kosmicznych postaci - Kabecjan zostają zapoznani z zasadami bezpieczeństwa w szkole i poza nią poprzez utrwalanie pozytywnych nawyków i przyzwyczajeń, zmniejszenie liczby wypadków wśród dzieci w szkole, przyzwyczajanie do bezpiecznego stylu życia, kształtowanie pozytywnych relacji z otoczeniem oraz stwarzanie sytuacji do poznawania konsekwencji własnych działań i budowanie zaufania do służb ratowniczych - policji, straży pożarnej.
Organizatorami projektu są: Kredyt Bank, Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Warta S.A., Stowarzyszenie „Laboratorium Troski” oraz Polski Czerwony Krzyż.
Na początku marca, w ramach projektu „Kabecjanie dają radę”, dla klas II i III odbyło się w szkole spotkanie z przedstawicielami sokołowskiej policji z Wydziału Ruchu Drogowego. Nadkomisarz Zbigniew Pilip, z Wydziału Prewencji - aspirant sztabowy Sławomir Tomaszewski w ciekawy i interesujący sposób uświadomili uczniom, na czym polega bezpieczne zachowywanie się na drodze i poza nią. - Spotkanie dotyczyło szeroko rozumianego bezpieczeństwa uczniów w domu, w szkole, na drodze, a także w czasie zabaw. Jako przykład niewłaściwego zachowania zaprezentowano bajkową postać Czerwonego Kapturka, który rozmawiał ze złym wilkiem - dla niego nieznanym osobnikiem. Na podstawie tej sytuacji dzieci oceniały, co mogłoby się stać, gdyby Czerwony Kapturek nie rozmawiał z wilkiem, a babcia nie wpuściła nieznajomego do domu. Błyskotliwość dzieci i ich właściwa edukacja na lekcjach jednoznacznie świadczy, że nigdy nie zachowają się tak nieodpowiedzialnie, jak bohaterowie omawianej bajki - podsumowywał Tomaszewski. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w tym spotkaniu, chętnie odpowiadali na pytania stawiane przez gości z policji. Podczas spotkania dzieci zrozumiały, że policjanci służą pomocą w każdej trudnej sytuacji i że nie należy bać się o tę pomoc poprosić.
W ramach projektu pod koniec marca w szkole odbył się Dzień Profilaktyki. Jednym z punktów tego dnia było spotkanie z pielęgniarką szkolną Haliną Chybowską. W ramach projektu „Kabecjanie dają radę” dzieci dowiedziały się, jak należy dbać o własne zdrowie oraz jak należy udzielać pierwszej pomocy. Podczas warsztatów dzieci praktycznie uczyły się, jak należy postępować, aby pomóc innej osobie, która takiej pomocy potrzebuje. Dzieci samodzielnie sprawdzały, w których miejscach na ludzkim ciele można wyczuć tętno, jak należy opatrywać ranę, co powinny robić, kiedy inna osoba zasłabnie. Pielęgniarka szkolna omawiała także, jakie czynności należy podjąć podczas oparzenia lub złamania. Zwracała także uwagę na to, że o każdej sytuacji związanej z jakimś wypadkiem dziecko powinno powiadomić jak najszybciej osobę dorosłą. Jednocześnie uczniowie powtarzali i utrwalali, pod jaki numer należy zatelefonować, aby poprosić o pomoc pogotowie ratunkowe. Spotkanie bardzo podobało się uczniom z naszej szkoły, aktywnie i z dużym zaangażowaniem brały w nim udział. Chętnie uczestniczyły w praktycznych ćwiczeniach: zakładały opatrunki, sprawdzały tętno, uważnie przyglądały się, jak należy poszkodowanego ułożyć w pozycji bezpiecznej.
W połowie kwietnia odbyło się jeszcze jedno spotkanie. Tym razem gościem był mł. bryg. Sławomir Iwański, pracownik Państwowej Straży Pożarnej w Sokołowie Podlaskim. Dzieci z klas II i III mogły dowiedzieć się, na czym polega praca strażaka. Spotkanie zostało przeprowadzone w formie pogadanki z prezentacją. Iwański omawiał i pokazywał strój strażacki, który jest zakładany podczas wykonywania różnych akcji. Z dużym zaciekawieniem dzieci oglądały także dodatkowe urządzenia, które wchodzą w skład wyposażenia i mają na celu ochronę zdrowia i życia strażaków. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w tym spotkaniu, z dużym zainteresowaniem słuchali tego, o czym opowiadał zaproszony do naszej szkoły gość.
- Przed nami jeszcze spotkania z pedagogiem szkolnym - mówiła koordynator projektu Anna Dyoniziak. - Dzieci bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach, często korzystają ze strony internetowej:
Pomóż w rozwoju naszego portalu