Szczególnym spadkobiercą jego dziedzictwa jest Fundacja Deo et Patriae im. o. prof. Mieczysława A. Krąpca OP. W ubiegłym roku z inicjatywy fundacji plac przy zbiegu ulic Staszica i Radziwiłłowskiej otrzymał imię o. Mieczysława A. Krąpca. Znamienne, że przy tym placu swoją siedzibę ma Lubelskie Towarzystwo Naukowe. Jednak podstawowym zadaniem fundacji jest wspieranie wychowania młodego pokolenia w oparciu o filozofię osoby ludzkiej, a także kształtowanie postaw patriotycznych, poszanowanie tradycji katolickiej oraz umacnianie więzi z ojczyzną młodych Polaków, mieszkających poza granicami kraju. - Młodzi potrzebują autorytetów, a osoby takie jak Jan Pawła II, Stefan kard. Wyszyński czy właśnie o. M. A. Krąpiec, warto im polecać. Z ich słów, rzucanych na glebę młodych serc, wyrastają dobre owoce - mówi Hanna Stefańska. - O. Krąpiec uczył, jak żyć w prawdzie i w miłości wobec Boga i drugiego człowieka, jak być człowiekiem wolnym i godnym. Był wielkim patriotą - dodaje.
Z troski o młode pokolenie, wychowywane w duchu humanizmu chrześcijańskiego, wyrósł międzynarodowy konkurs edukacyjny „Wielcy Polacy XX wieku”. Tegoroczna edycja, w której udział biorą uczniowie z Polski, Białorusi, Litwy i Ukrainy, odbywa się pod hasłem „Prof. Mieczysław Albert Krąpiec - kapłan, filozof, pedagog, patriota, niestrudzony w walce o zachowanie polskiej kultury humanistycznej”. Finał konkursu zaplanowany jest na 8 maja, ale już kilka dni wcześniej zwycięzcy eliminacji spotkają się w Lublinie na zajęciach edukacyjnych, warsztatowych i sportowych, połączonych z poznawaniem najpiękniejszych zabytków Lubelszczyzny. W bogatym programie znajdzie się czas na Mszę św. sprawowaną pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika, nawiedzenie cmentarza przy ul. Lipowej, gdzie spoczywa o. Krąpiec, a także na spotkanie z osobami, które osobiście znały tego wielkiego Polaka, oraz na dyskusję nt. „Współczesny patriotyzm” - animowaną przez uczniów z Gimnazjum i LO im. św. Stanisława Kostki w Lublinie. Oprócz nawiązania międzynarodowych przyjaźni, uczestnicy projektu posiądą wiedzę nt. o. Profesora, którego dorobek naukowy i odważna postawa na rzecz społeczeństwa i narodu pozostaje wzorem godnym naśladowania.
Uroczysta gala konkursowa zaplanowana jest na 8 maja o godz. 13.30; w programie m.in. wykład prof. Marka Piechowiaka „Mieczysława A. Krąpca koncepcja filozofii prawa”. Wcześniej, o godz. 12.15 w kościele akademickim KUL sprawowana będzie Msza św. w intencji o. prof. Mieczysława Alberta Krąpca. Zapraszamy!
Pomóż w rozwoju naszego portalu