Reklama

Kościół

Abp Patrón Wong: kapłaństwo nie jest dla wygodnych

Arcybiskup Jorge Carlos Patrón Wong, pełniący od 2013 r. urząd watykańskiego sekretarza pomocniczego do spraw seminariów duchownych Kongregacji ds. Duchowieństwa w rozmowie z tygodnikiem „Vida Nueva” wskazał, że wybór stanu kapłańskiego nie może wynikać z wygodnictwa. - Kto wybrał kapłaństwo, aby mieć łatwe życie, pomylił się – stwierdził hierarcha.

[ TEMATY ]

kapłaństwo

Magdalena Pijewska/Niedziela

Abp Patrón Wong

Abp Patrón Wong

Wskazał, że realizacja powołania musi opierać się o dojrzałość wewnętrzną oraz o jasno sprecyzowane cele. - Księża powinni być gotowi do uczenia się przez całe życie, dając sobie pomagać przez Bożą Łaskę – stwierdził abp Patrón Wong.

Pochodzący z Meksyku arcybiskup zaznaczył, że pomimo pandemii koronawirusa Kościół nie może ograniczyć swojej misji ewangelizacyjnej, ale prowadzić ją wszelkimi możliwymi sposobami, także za pośrednictwem internetu. Podkreślił, że COVID-19 może stanowić dla duchowieństwa okazję do wzrostu w wierze i jej umocnienia.

Wskazał, że wierni powinni pamiętać, iż Bóg wielokrotnie wyprowadzał ludzkość z kryzysów, w tym m.in. może pomóc Kościołowi w widocznym spadku powołań kapłańskich. - On zawsze daje nam odczuć swoją ojcowską obecność i miłosierdzie – podkreślił hierarcha, zachęcając, aby „w rodzinach, parafiach, szkołach i środowiskach młodzieżowych promowana była kultura powołań”.

Podkreślił też potrzebę formowania wysokiej jakości powołań, poprzedzonych dobrym rozeznaniem. - Jeśli jego zabraknie (…) powołanie może ciążyć zarówno tej osobie, jak i ludowi Bożemu, który będzie musiał znosić takich pasterzy, którzy zamiast służyć swojej trzódce, mogą wysługiwać się nią do własnych celów – podsumował.

2020-12-15 13:59

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święci wołają o świętość

W ferworze kanonizacji dwóch wielkich papieży łatwo pod płaszczykiem uczuć i powierzchowności zatracić jej właściwe przesłanie: „«Święci nie przemijają». Święci wołają o świętość” (Jan Paweł II, homilia kanonizacyjna św. Kingi, Stary Sącz, 16 czerwca 1999 r.). W świetle ostatnich chwil chwały Kościoła nie sposób nie zapytać, parafrazując przy tym samego świętego Papieża: Co nam dała ta kanonizacja?

CZYTAJ DALEJ

Gromnica - świeca nieco zapomniana

[ TEMATY ]

święto

Ofiarowanie Pańskie

BOŻENA SZTAJNER

W święto Ofiarowania Pańskiego, zwane u nas świętem Matki Bożej Gromnicznej, mniej ludzi niż niegdyś przychodzi do naszych kościołów, by poświęcić świece. Do niedawna przychodziło więcej. Świece wykonane z pszczelego wosku, zwane gromnicami, były ze czcią przechowywane w każdym domu i często zapalane – wówczas, kiedy nadciągały gwałtowne burze, gradowe nawałnice, wybuchały pożary, groziła powódź, a także w chwili odchodzenia bliskich do wieczności. Były one znakiem obecności mocy Chrystusa – symbolem Światłości, w której blasku widziało się wszystko oczyma wiary.

Wprawdzie wilki zagrażające ludzkim sadybom zostały wytrzebione, ale na ich miejsce pojawiły się inne zagrożenia. Dziś trzeba prosić Matkę Bożą Gromniczną, by broniła przed zalewem przemocy i erotyzacji płynących z ekranów telewizyjnych i kolorowych magazynów, przed napastliwością sekt, przed obojętnością na los bliźnich, przed samotnością, przed powiększającą się falą ubóstwa, przed zachłannością, przed bezdomnością i bezrobociem, przed uleganiem nałogom pijaństwa, narkomanii, przed zamazywaniem granic między grzechem a cnotą, przed zamętem sumień.

CZYTAJ DALEJ

Kinszasa: papież spotkał się z ofiarami przemocy w Demokratycznej Republice Konga

2023-02-01 17:27

[ TEMATY ]

pielgrzymka

papież Franciszek

Kongo

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Przebywający w Kinszasie papież Franciszek spotkał się z ofiarami przemocy we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga. Trwają tam walki rebeliantów z armią tego kraju, powodując niewysłowione cierpienia tamtejszej ludności. Ojciec Święty wezwał ofiary do przebaczenia tym, którzy przybijają je do krzyża, co – jak zaznaczył – nie wyklucza ich ukarania, lecz oznacza rozbrojenie własnego serca, odrzucenie nienawiści i otwarcie drogi do pojednania.

Wstrząsające świadectwa doznanych okrucieństw złożyły ofiary wojny z Butembe Beni, z Gomy, z Bunii oraz z Bukavu i Uviry. Mówiły o zabijaniu najbliższych na ich oczach, o obcinaniu rąk, o gwałceniu kobiet, zamienianiu ich w niewolnice seksualne, zmuszane także do kanibalizmu. Dziękowały też za pomoc, jakiej doświadczyły ze strony Kościoła w powrocie do normalnego życia. Pod krzyżem Chrystusa składały narzędzia zbrodni: maczety, lance, noże, młotki, matę, na której dokonywano gwałtów, mundur rebelianckiego żołnierza, którego widok wciąż budzi ich lęk. Modliły się o przebaczenie oprawcom i prosiły Boga o wybaczenie początkowej nienawiści wobec nich. Papież błogosławił te osoby, brał za ręce lub kikuty rąk, ocierał łzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję