Reklama

Kościół

Abp Patrón Wong: kapłaństwo nie jest dla wygodnych

Arcybiskup Jorge Carlos Patrón Wong, pełniący od 2013 r. urząd watykańskiego sekretarza pomocniczego do spraw seminariów duchownych Kongregacji ds. Duchowieństwa w rozmowie z tygodnikiem „Vida Nueva” wskazał, że wybór stanu kapłańskiego nie może wynikać z wygodnictwa. - Kto wybrał kapłaństwo, aby mieć łatwe życie, pomylił się – stwierdził hierarcha.

[ TEMATY ]

kapłaństwo

Magdalena Pijewska/Niedziela

Abp Patrón Wong

Abp Patrón Wong

Wskazał, że realizacja powołania musi opierać się o dojrzałość wewnętrzną oraz o jasno sprecyzowane cele. - Księża powinni być gotowi do uczenia się przez całe życie, dając sobie pomagać przez Bożą Łaskę – stwierdził abp Patrón Wong.

Pochodzący z Meksyku arcybiskup zaznaczył, że pomimo pandemii koronawirusa Kościół nie może ograniczyć swojej misji ewangelizacyjnej, ale prowadzić ją wszelkimi możliwymi sposobami, także za pośrednictwem internetu. Podkreślił, że COVID-19 może stanowić dla duchowieństwa okazję do wzrostu w wierze i jej umocnienia.

Wskazał, że wierni powinni pamiętać, iż Bóg wielokrotnie wyprowadzał ludzkość z kryzysów, w tym m.in. może pomóc Kościołowi w widocznym spadku powołań kapłańskich. - On zawsze daje nam odczuć swoją ojcowską obecność i miłosierdzie – podkreślił hierarcha, zachęcając, aby „w rodzinach, parafiach, szkołach i środowiskach młodzieżowych promowana była kultura powołań”.

Podkreślił też potrzebę formowania wysokiej jakości powołań, poprzedzonych dobrym rozeznaniem. - Jeśli jego zabraknie (…) powołanie może ciążyć zarówno tej osobie, jak i ludowi Bożemu, który będzie musiał znosić takich pasterzy, którzy zamiast służyć swojej trzódce, mogą wysługiwać się nią do własnych celów – podsumował.

2020-12-15 13:59

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dobry i boży człowiek

Niedziela Ogólnopolska 31/2017, str. 26-27

[ TEMATY ]

kapłaństwo

Marian P. Romaniuk

O. Gabriel Bartoszewski z tomem pierwszym Positio sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego

O. Gabriel Bartoszewski z tomem pierwszym Positio sługi Bożego
kard. Stefana Wyszyńskiego

W codziennych kontaktach bardzo pogodny. W pracy naukowej niezwykle dociekliwy

Kościół warszawski w lipcu 2017 r. obchodzi bardzo szczególny jubileusz 60. rocznicy święceń kapłańskich o. Gabriela Bartoszewskiego, kapucyna, doktora prawa kanonicznego – wicepostulatora spraw beatyfikacji i kanonizacji bł. o. Honorata Koźmińskiego, bł. ks. Jerzego Popiełuszki i sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, przez wiele lat pracownika kurii, Sekretariatu Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego i następnie kard. Józefa Glempa, odznaczonego medalem papieskim „Pro Ecclesia et Pontifice”.

CZYTAJ DALEJ

Naprawdę cudowny

Przez minione 190 lat Cudowny Medalik stał się narzędziem licznych Boskich interwencji – uzdrowień, ocaleń i nawróceń.

W lipcu, listopadzie i grudniu 1830 r. w Paryżu Najświętsza Maryja Panna objawiła się Katarzynie Labouré – skromnej seminarzystce ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia (szarytki). Głównym przesłaniem był objawiony 27 listopada medalik z Jej orędziem. Stał się on narzędziem licznych uzdrowień, ocaleń czy nawróceń – co uczyniło go w oczach wiernych cudownym w działaniu. W krótkim czasie przylgnęła do niego nazwa „Cudowny Medalik”. Minione 190 lat jego istnienia jest naznaczone niezliczonymi Boskimi interwencjami.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa za Biskupa legnickiego

2022-11-30 13:47

ks. Waldemar Wesołowski

Dziś obchodzimy święto św. Andrzeja Apostoła, brata św. Piotra. To także dzień imienin biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego.

Rano, w kaplicy Domu Słowa, Solenizant przewodniczył Mszy św., w której uczestniczyli także: biskup senior Stefan Cichy, księża pracujący w Kurii Biskupiej oraz księża proboszczowie z Legnicy. Obecne były także siostry zakonne, świeccy pracownicy kurii i Domu Słowa. Na tę uroczystość przyjechali także klerycy roku propedeutycznego z Wrocławia, Świdnicy i Legnicy. Życzenia w imieniu wszystkich zgromadzonych przekazał ks. Biskupowi ks. Robert Kristman - Wikariusz Generalny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję