Reklama

Najważniejsze jest zmartwychwstanie

Niedziela sosnowiecka 26/2012

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

PIOTR LORENC: - Po 30 latach mamy znów polskiego generała na czele Zgromadzenia...

O. BERNARD HYLLA CR: - 14 czerwca minął rok od wyboru. Po 30 latach rzeczywiście Przełożonym Generalnym Zgromadzenia został ojciec z Polski. Jestem 19 następcą założyciela Zmartwychwstańców - Bogdana Jańskiego.

- W jaki sposób dokonujecie wyboru Przełożonego Generalnego?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Wyboru dokonuje Kapituła Generalna, czyli delegaci reprezentujący wszystkie nasze jednostki administracyjne - konkretnie są to 3 prowincje: polska, amerykańska, kanadyjska i region południowo-amerykański. Do tego dochodzą delegaci z mniejszych jednostek, w sumie jest to gremium 20 delegatów. Przełożony Generalny jest zawsze wybierany na okres sześciu lat; może być wybrany na drugą kadencję, ale przy trzeciej potrzebna jest już zgoda Stolicy Apostolskiej.

- Jakie funkcje sprawował Ojciec Generał przed podjęciem posługi kierowania Zgromadzeniem?

Reklama

- Większość mojego życia poświęciłem formacji. Przez 18 lat pracowałem w domach formacyjnych. Pełniłem posługę wicerektora i rektora w Niższym Seminarium Duchownym w Poznaniu oraz wicerektora Collegium Resurrectionis w Rzymie. Przez 9 lat byłem rektorem Wyższego Seminarium Duchownego i Instytutu Teologicznego Collegium Resurrectianum w Krakowie. Pełniłem też funkcje radnego prowincjalnego i członka Międzynarodowej Komisji Formacji. W 2006 r. zostałem skierowany do Włoch. Pracowałem w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Mentorelli i parafii św. Jakuba w Guadagnolo oraz w parafii św. Maurycego w Rzymie-Acilii.

- A jak odkrył Ojciec Generał swoje powołanie i dlaczego akurat wybrał Zgromadzenie Zmartwychwstańców?

- Powód był dość oczywisty. Wychowałem się w parafii, w której pracowali Zmartwychwstańcy. Byłem zafascynowany ich pracą i podejściem do kapłaństwa i niejako w naturalny sposób zapragnąłem realizować charyzmat Zgromadzenia. Dlatego po uzyskaniu świadectwa dojrzałości w 1979 r. wstąpiłem do Nowicjatu Polskiej Prowincji Zmartwychwstańców. Śluby wieczyste złożyłem 8 grudnia 1984 r., a 10 maja 1986 r. otrzymałem święcenia kapłańskie. W czasie przygotowania do kapłaństwa studiowałem filozofię w Instytucie Księży Misjonarzy w Krakowie, teologię na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, a po święceniach pedagogikę na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim w Rzymie.

- Jakie obowiązki ma Przełożony Generalny?

Reklama

- Moim głównym zadaniem jest umacnianie jedności i życia braterskiego w Zgromadzeniu. Osobiście lub przez delegata mam obowiązek przeprowadzić wizytację kanoniczną każdego domu zakonnego Zgromadzenia dwukrotnie podczas swej kadencji. Oprócz wielu obowiązków prawnych, jestem odpowiedzialny za to, by nasza wspólnota pozostała wierna Ewangelii i swoim zakonnym Konstytucjom. Przełożony Generalny, jak to mamy zapisane w Konstytucjach, jest posłańcem nadziei dla Zmartwychwstańców obecnych w różnych zakątkach świata, pomaga im, by pozostawali wierni charyzmatowi Zgromadzenia oraz posługiwali w miłości i prawdzie tym, którzy zostali im powierzeni. W tym miejscu muszę nadmienić, że Zmartwychwstańcy narodzili się z polskiej Wielkiej Emigracji w 1836 roku i pierwotnie wydawało się, że tylko dla Polaków. Ale nigdy tak nie było, bo bardzo szybko pojawiły się powołania z innych krajów. Trzeba też powiedzieć, że stosunkowo późno trafiliśmy do Polski, bo dopiero w roku 1880. Wcześniej pracowaliśmy już we Włoszech, Kandzie, Bułgarii i Stanach Zjednoczonych. Mimo usilnych prób osiedlenia się w Polsce, przeszkodziła nam sytuacja polityczna i wrogie nastawienie władz zaborczych do młodego Zgromadzenia. Oczywiście przez cały czas dbaliśmy o Polaków i interesy Polski w krajach, w których przyszło nam pracować. W czasie zaborów w Rzymie przy Stolicy Świętej byliśmy taką nieformalną „ambasadą”. Nasi Założyciele reaktywowali Kolegium Polskie w Wiecznym Mieście dla formacji duchowieństwa diecezjalnego.

- Jak dziś wygląda Zgromadzenie w Polsce i na świecie?

- Wspólnotę naszego Zgromadzenia tworzy blisko 400 kapłanów i braci zakonnych. Ponad połowa to Polacy. Pracujemy w 15 krajach świata. Jesteśmy obecni na wszystkich kontynentach. Najmłodsza jest misja w Afryce powstała 10 lat temu. Pracuje tam 3 Zmartwychwstańców, ale mamy już 3 nowicjuszy. Jesteśmy obecni od 1959 r. w Brazylii i Boliwii. W Stanach Zjednoczonych pracujemy od 1865 r. W Chicago wybudowaliśmy wspólnie z Polonią 20 kościołów na Jackowie, Stanisławowie, Jadwigowie, Marianowie, by wymienić tylko niektóre. W Kanadzie pracujemy też bardzo długo, bo od 1857 r. Do Bułgarii wyjechaliśmy w 1863 r. na prośbę Ojca Świętego, by zająć się Unitami. Posługujemy także w Australii, Niemczech, Austrii, Słowacji, Izraelu Włoszech, na Ukrainie i Wyspach Bermudzkich.

- Co wyróżnia Zgromadzenie Zmartwychwstania Pańskiego na tle innych instytutów życia konsekrowanego?

Reklama

- Zacznę od tego, że powstaliśmy na obczyźnie w Paryżu po klęsce powstania listopadowego. Założycielom, którzy przez osobiste nawrócenie doświadczyli przemieniającej siły miłości Boga, towarzyszyła myśl, że musi się odrodzić polski naród, aby mogła zmartwychwstać ojczyzna, byśmy mogli być niepodlegli i wolni. Wśród pierwszych Zmartwychwstańców istniały rozbieżności, gdyż niektórzy twierdzili, iż powinniśmy pracować tylko dla Polaków, inni uważali, że trzeba się otworzyć na cały świat, iść tam, gdzie są potrzeby duchowe oraz gdzie Papież nas posyła. Kiedy jednak pojawiły się pierwsze powołania „nie polskie”, to otwarcie nastąpiło niejako naturalnie. W ten sposób wykrystalizował się i nabrał obecnych kształtów nasz charyzmat. Praca nad zmartwychwstaniem społeczeństwa nie dotyczy już tylko Polski, ale każdej społeczności do której jesteśmy posłani. Przez osobiste zmartwychwstawanie w jedności z Jezusem mamy być zaczynem odrodzenia człowieka, znakiem nadziei i nowego życia; mamy wzywać ludzi, aby podnosili wzrok ku Bogu i zachwycili się Ewangelią Jego Syna. Obrazowo ujmując można powiedzieć tak: zgromadzenia zakonne głoszą całą Ewangelię i starają się nią żyć, jednak każde z nich ma swoją ulubioną stronicę. Nasze Zgromadzenie ma otwartą księgę Ewangelii na kartach, gdzie mowa o zmartwychwstaniu Jezusa. Tym, co nas charakteryzuje jest również otwartość na ludzi świeckich i wspólna praca z nimi w budowaniu Królestwa Bożego. Dość powiedzieć, że nasz Założyciel Bogdan Jański był osobą świecką, a Współzałożyciele, dopiero po kilku latach od zawiązania się wspólnoty, otrzymali święcenia kapłańskie. Częścią naszej tradycji są stowarzyszenia osób świeckich, które żyją zmartwychwstańczym charyzmatem i misją. Od samego początku istnienia Zgromadzenia mamy obok siebie „Braci Zewnętrznych”, którzy nie otrzymują święceń kapłańskich ani nie składają ślubów zakonnych, ale są złączeni duchową więzią i wspólną ideą pracy nad zmartwychwstaniem własnym i społeczeństwa.

- Jakie dzieła oprócz parafii prowadzą Zmartwychwstańcy?

- Praca parafialna to rzeczywiście nasza główna posługa. Prowadzimy również działalność wychowawczą. Są to bursy akademickie, szkoły średnie i wyższe. W Polsce działa wydawnictwo „Alleluja” oraz „Wspólnota Burego Misia”, w której żyją razem osoby sprawne oraz niepełnosprawne umysłowo i fizycznie, Prężnie działa i rozwija się modlitewno-ewangelizacyjna Wspólnota Chrystusa Zmartwychwstałego „Galilea”. Wielu naszych ojców prowadzi wykłady i zajęcia na wyższych uczelniach w kraju i za granicą. Mamy też spore tradycje w prowadzeniu kierownictwa duchowego wśród osób życia konsekrowanego.

2012-12-31 00:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek otrzymał książkę o bł. ks. Popiełuszce

2024-11-21 13:01

[ TEMATY ]

książka

Watykan

papież Franciszek

Włodzimierz Rędzioch

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Copyright VaticanNews

W tym roku, w październiku minęło 40 lat od męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Rocznica ta została również odnotowana w Watykanie. Papież Franciszek podczas audiencji generalnej 16 października przypomniał postać Błogosławionego męczennika komunizmu wspominając konferencję poświęconą jego postaci: "Serdecznie pozdrawiam Polaków, a szczególnie uczestników konferencji poświęconej błogosławionemu księdzu Jerzemu Popiełuszce, jaka odbyła się w Rzymie w 40. rocznicę jego męczeństwa" - powiedział Papież do zgromadzonych na placu Świętego Piotra. Wyraził również pragnienie, by ks. Jerzy wspierał nas w budowaniu jedności. "Niech ten Błogosławiony, który uczył, jak zło dobrem zwyciężać, wspiera was w budowaniu jedności w duchu prawdy i poszanowania godności osoby ludzkiej. Z serca wam błogosławię" - dodał Franciszek.

Postanowiłem podziękować Papieżowi za przypomnienie wszystkim postaci błogosławionego polskiego kapłana. Poza tym chciałem go poinformować, że właśnie na 40-lecie męczeństwa ks. Popiełuszki ukazała się we Włoszech książka, której jestem współautorem. Jest to tłumaczenie publikacji wydawnictwa Rosikonpress zatytułowanej „Święty Jerzy XX wieku. Zło dobrem zwyciężaj”. W Włoszech książka ukazała się nakładem prestiżowego domu wydawniczego ARES a słowo wstępne do niej napisał kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
CZYTAJ DALEJ

Nie jesteśmy przypadkowi, ale obdarowani przez Boga

2024-11-21 11:57

Vatican News

Bp Marek Solarczyk

Bp Marek Solarczyk

Pan Bóg dał nam nasze życie, swoje łaski, talenty. Jesteśmy tymi, którzy stają wobec Boga z wdzięcznością, ale też i z tą ufnością, abyśmy rzeczywiście trwali przy tym, co od Boga, abyśmy tym kruszyli to wszystko, co próbuje zniszczyć, osłabić, zamknąć Boże dary i tajemnice Bożej miłości - powiedział ordynariusz radomski bp Marek Solarczyk podczas Mszy św. sprawowanej w czwartek rano przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie.

Na początku homilii, nawiązując do czytania z Apokalipsy św. Jana i fragmentu dzisiejszej Ewangelii według św. Łukasza, bp Marek Solarczyk wskazał z jednej strony na „wyjątkowe orędzie o tym, że jest nam ofiarowana tajemnica i dar życia z Bogiem”, a z drugiej strony zwrócił uwagę na to, co jest trudne, co stanowi zagrożenie, „co już od początku Kościoła jest doświadczeniem ludzi”. Kaznodzieja zaznaczył: „ta wielka radość, wdzięczność, łaska, że człowiek może trwać przy Panu Bogu, ale i to wszystko, co wydaje się, że może człowieka zniszczyć, może człowiekowi odebrać nadzieję, może sprawić, że człowiek nie widzi owoców swojego życia”.
CZYTAJ DALEJ

Muzea Watykańskie: dzieła Berniniego otwierają cykl wystaw na Rok Jubileuszowy

2024-11-21 17:14

[ TEMATY ]

Watykan

muzea

wystawy

Vatican Media

Do 31 stycznia w Muzeach Watykańskich można podziwiać dwie rzeźby Berniniego, niezwykle rzadko udostępniane publiczności. Wystawa inauguruje program wydarzeń kulturalnych, przygotowanych z okazji Roku Jubileuszowego i wpisuje się w papieską zachętę do ukazywania punktów wspólnych wiary i kultury.

W ramach wystawy, zatytułowanej „Dusze Berniniego” i zlokalizowanej w jednej z kameralnych sal Pinakoteki Watykańskiej, można podziwiać m.in. dwie marmurowe rzeźby włoskiego artysty: Błogosławioną duszę oraz Przeklętą duszę. Przedstawiają one ludzkie twarze, wpatrujące się najprawdopodobniej odpowiednio: w chwałę Niebios i wieczne potępienie.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję