Reklama

Polska

Gniezno: trwają prace nad programem formacyjnym przed ŚDM 2016

[ TEMATY ]

młodzi

Gniezno

korom / Foter / Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0)

W Gnieźnie obraduje grupa robocza Krajowego Duszpasterstwa Młodzieży opracowująca trzyletni program mający przygotować młodzież do Światowych Dni Młodzieży 2016. Wypracowane propozycje zaprezentowane zostaną podczas wtorkowego zebrania plenarnego KEP. Spotkanie rozpoczęło się w piątek 4 października i potrwa do niedzieli 6 października. W skład kilkunastoosobowego zespołu roboczego wchodzą duszpasterze młodzieży i delegaci młodych z różnych stron Polski. Opracowywany program ma być gotowy na pierwszą niedzielę Adwentu, kiedy rozpocznie się realizacja nowego czteroletniego programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce. Do niego właśnie sięgnięto przygotowując program formacyjny przed ŚDM 2016.

„Opracowywany program będzie adresowany nie tylko do aktywnych duszpasterstw młodzieżowych, ale do wszystkich parafii, także tych, w których duszpasterstwo młodzieży nie istnieje. Chcemy, by również tam powstały małe grupy młodzieżowe. Pragniemy również zaktywizować i niejako przyciągnąć do Kościoła tych, którzy są na jego peryferiach lub poza nim. Chcemy im pokazać, że są chciani i kochani w Kościele” – mówi ks. Grzegorz Suchodolski, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży.

W czasie spotkania w Gnieźnie wypracowano podstawowe założenia wspomnianego trzyletniego programu formacyjnego. Będzie on korespondował i odwoływał się do ogólnopolskiego programu duszpasterskiego. Każdy rok poświęcony będzie innej tematyce: w pierwszym będzie to Słowo Boże, w drugim sakramenty, w trzecim caritas.

„W pierwszym roku chcemy, aby młody człowiek spotkał się z historią biblijną, z Jezusem obecnym w Słowie Bożym i nawiązał z Nim osobistą relację. W kolejnym roku pragniemy mu zaproponować drogę sakramentów świętych, w trzecim natomiast chcemy wyprowadzić go niejako na zewnątrz, a więc do świata, który bardzo potrzebuje chrześcijańskiego świadectwa” – tłumaczy ks. Suchodolski.

Reklama

Przygotowane przez grupę roboczą propozycje zaprezentowane zostaną biskupom w najbliższy wtorek podczas zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Póki co uczestnicy obrad podzielili się nimi z Prymasem Polski abp Józefem Kowalczykiem, który przyjął ich w sobotę w rezydencji Arcybiskupów Gnieźnieński. Podczas krótkiego spotkania Prymas przypomniał genezę Światowych Dni Młodzieży i wspominał pierwsze spotkania. Jak mówił, mało kto dawał szansę powodzenia tej inicjatywie, która ostatecznie przyniosła i nadal przynosi tak obfite owoce.

Abp Kowalczyk wspominał również pomysłodawcę Światowych Dni Młodzieży bł. Jana Pawła II, który – jak dodał – inspirację do zorganizowania cyklicznych spotkań z młodzieżą zaczerpnął z doświadczeń wywiezionych z Polski. Prymas przypomniał również zaangażowanie papieża Polaka na rzecz pokoju oraz jego wielką troskę o Ojczyznę, zwłaszcza w dramatycznym okresie stanu wojennego. Papież – jak mówił abp Kowalczyk – niejednokrotnie powtarzał, że naród podzielony to naród słaby, że siła tkwi w jedności i tej jedności – stwierdził Prymas – bardzo nam dziś potrzeba.

Na koniec życzył uczestnikom spotkania owocnej pracy i wyraził nadzieję, że Światowe Dni Młodzieży 2016 nie będą kopią poprzednich spotkań, ale będą przedsięwzięciem oryginalnym, odwołującym się do naszego słowiańskiego ducha i naszej narodowej kultury.

2013-10-05 15:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Międzynarodowe Studenckie Centrum Kultury Chrześcijańskiej

Niedziela rzeszowska 17/2013, str. 7

[ TEMATY ]

młodzi

chrześcijaństwo

Archiwum MSCKC

W siedzibie Międzynarodowego Studenckiego Centrum Kultury Chrześcijańskiej

W siedzibie Międzynarodowego Studenckiego Centrum Kultury Chrześcijańskiej

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej (do niedawna funkcjonujący pod nazwą: Regionalne Centrum Informacji Europejskiej) to jeden z szesnastu punktów w Polsce współpracujących z Ministerstwem Spraw Zagranicznych - mających na celu informowanie środowisk lokalnych o działalności Unii Europejskiej i polityce międzynarodowej Polski. Przypomnijmy, że Międzynarodowe Studenckie Centrum Kultury Chrześcijańskiej zostało powołane wraz z erygowaniem parafii w sierpniu 2006 r.

CZYTAJ DALEJ

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie w praktyce

2023-02-03 21:15

[ TEMATY ]

kradzież

Adobe.Stock

Łamiemy VII przykazanie… nie będąc tego świadomi. W jakich obszarach życia jesteśmy najbardziej narażeni na kradzież?

1) Praca

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: Kościół greckokatolicki odchodzi od kalendarza juliańskiego

2023-02-06 20:08

[ TEMATY ]

Kościół greckokatolicki

Karol Porwich/Niedziela

Ukraiński Kościół Greckokatolicki (UKGK) w Ukrainie rezygnuje z używanego dotychczas kalendarza juliańskiego i od 1 września przejdzie na nowy styl obchodzenia świąt stałych – ogłosił w poniedziałek zwierzchnik tego Kościoła, arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk.

Decyzje w sprawie zmiany kalendarza przyspieszyła wojna Rosji przeciw Ukrainie – wyjaśnił PAP o. Ihor Jaciw, dyrektor departamentu komunikacji UKGK.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję