W homilii biskup zwrócił uwagę na fakt, iż „Maryja jest nie tylko najlepszą uczennicą krzyża, ale również tą, która próbuje tajemnicę krzyża w sposób jak najpełniejszy wyjaśnić. (…) Milczy i z pełną akceptacją godzi się na ofiarowanie zrodzonego z siebie Syna. (...) Chrześcijaństwo jest religią zwycięstwa i zmartwychwstania właśnie dlatego, że wpierw jest religią krzyża. (…) Maryja uczy nas krzyża i Ewangelii”.
Po Mszy św., podczas procesji różańcowej hierarcha poświęcił znajdującą się nieopodal sanktuarium, budowaną w latach 2010-12 według projektu braci ks. Leszka i ks. Roberta Kruczków SDB Grotę Wspomożycielki i Królowej Beskidów. W kamiennej niszy groty umieszczono także figurkę św. Jakuba Apostoła, patrona parafii w Szczyrku i szlaku biegnącego obok salezjańskiego sanktuarium.
Początki sanktuarium na Górce sięgają roku 1894 r. Wtedy to 12-letnia Julianna Pezda po raz pierwszy doznała objawień Pięknej Pani. Według zapisów kronikarskich, prawdziwość jej widzeń potwierdził cud unoszącego się samoistnie w powietrzu szkaplerza. To dopiero za jego sprawą miejscowi uwierzyli w świadectwo dziewczynki. Pozostałością po tamtych wydarzeniach jest pień buka, na którego tle ukazała się Maryja oraz cudowne źródełko, jakie wytrysnęło wkrótce po objawieniach. Po 18 latach od tego momentu wzniesiono murowany kościół, którym obecnie opiekują się księża salezjanie. Kulminacją rozwijającego się przez dziesięciolecia kultu było ukoronowanie wizerunku Matki Bożej papieskimi koronami we wrześniu 2008 r.
Od pewnego czasu gospodarze sanktuarium nazywają to szczególne miejsce Szczyrkowską Górą Błogosławieństw. Każdego miesiąca duszpasterze organizują specjalne nabożeństwa z błogosławieństwami: małżonków obchodzących jubileusze, dzieci, chorych, bezrobotnych, wdów i wdowców, panien i kawalerów, osób uzależnionych i ich rodzin oraz matek oczekujących potomstwa.
Pomóż w rozwoju naszego portalu