Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa: odbyło się ekumeniczne nabożeństwo Słowa Bożego

– Trwanie, bycie w Chrystusie oznacza, że Chrystus staje się obecny w całym życiu człowieka, w jego czynach, słowach, myślach i pragnieniach – mówił wieczorem 20 stycznia w kazaniu bp Marian Niemiec, biskup diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego podczas ekumenicznego nabożeństwa Słowa Bożego, które odbyło się w kościele ewangelicko-augsburskim Wniebowstąpienia Pańskiego w Częstochowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– Modlimy się o to, aby Chrystus był naszą Drogą, Prawdą i Życiem – mówił na początku nabożeństwa ks. Adam Glajcar, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Częstochowie. Duchowny przypomniał, że dokładnie 20 stycznia 1945 r. w Częstochowie, z inicjatywy ks. Leopolda Wojaka, proboszcza parafii ewangelickiej, spotkali się w mieście przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich. – Wspólnie się tutaj modlili. Wtedy już Częstochowa stała się stolicą polskiej ekumenii – podkreślił ks. Glajcar.

W kazaniu bp Marian Niemiec nawiązał do tegorocznego hasła Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan: „Trwajcie w mojej miłości, a przyniesiecie obfity owoc (por. J 15, 5-9)”. – „Trwajcie w miłości” – wzywa Pan Jezus i mówi to, przyrównując siebie do krzewu winnego, a nas do latorośli. Jak bardzo latorośl musi być związana z krzewem, żeby nie uschła, więcej, żeby wydała owoc, tak bardzo my mamy być związani z Chrystusem. Jezus używa słowa trwać, czyli tkwić, być złączonym, związanym przez cały czas – mówił bp Niemiec.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

– Chrystus jest jedynym Panem naszej chrześcijańskiej egzystencji. Chrześcijaństwo nie może być pozbawione tej zasadniczej prawdy, że w Jezusie Chrystusie została objawiona przez Boga absolutna i ostateczna prawda o zbawieniu – kontynuował biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Zaznaczył, że „ciągle na nowo kusi nas element ludzki”. – I my dzisiaj mówimy: my mamy papieża, my mamy Lutra, my Kalwina itd. W ten sposób podkreślamy naszą tożsamość wyznaniową. Grozi nam jedno niebezpieczeństwo, że na pierwszym miejscu będziemy stawiać człowieka, a nie Jezusa – przestrzegał.

– Duchowni wszystkich Kościołów muszą nieustannie stawiać sobie to pytanie: Kogo zwiastuję? W czyim imieniu przemawiam? Kto mnie powołał? Jeżeli pierwszą i ostateczną odpowiedzią nie będzie Jezus Chrystus, wtedy Bóg może zabrać nam swoje owce – przypomniał bp Niemiec i dodał: – Jednym z elementów trwania w Chrystusie jest trwanie w modlitwie z Chrystusem i w Chrystusie. On dał nam modlitwę, żebyśmy wiedzieli, jak się mamy modlić jedni za drugich. Mówimy: Modlitwa Pańska, Modlitwa Pana.

Reklama

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

– Luter nazwał Modlitwę Pańską największym cierpiętnikiem, ponieważ najczęściej jest bezmyślnie zmawiana, odklepywana. A przecież w tej modlitwie Jezus uczy nas pamiętać o innych. Uczy miłości. Modlimy się o chleb powszechny dla wszystkich, prosimy o odpuszczenie win, grzechów, bo my odpuszczamy, przebaczamy każdemu. Dodajmy – z miłości. Czy tak jest? Czy o tym pamiętamy, gdy wypowiadamy do Ojca tę prośbę? – kontynuował.

Na zakończenie biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego przypomniał słowa kard. Waltera Kaspera, że „ekumenizm jest dialogiem w miłości i prawdzie”.

Również podczas nabożeństwa ks. radca Krzysztof Michałek-Góral z Kościoła Ewangelicko-Reformowanego podkreślił, że „Chrystus, korzystając z obrazu winnego krzewu, ukazuje nam, że życie chrześcijańskie jest ciągłym wzrostem i rozwojem. Wierzący człowiek ciągle wzrasta. Bycie uczniem zakłada pewien proces”.

Natomiast bp Andrzej Przybylski podkreślił, że „jesteśmy ludźmi, którzy pragną tego, żeby nie żyć w atmosferze podziałów, podejrzeń i oskarżeń. Chcemy być dla siebie braćmi”. – Jednak nad tymi naszymi ludzkimi pragnieniami unosi się to najważniejsze – pragnienie Boga – powiedział bp Przybylski.

– Czyim pragnieniem jest jedność chrześcijan? Czy naszym ludzkim pragnieniem, jakiejś grupy ludzi, znawców, specjalistów i zwolenników ekumenizmu? – pytał biskup. – Przede wszystkim jest to pragnienie Boga, pragnienie naszego Pana – odpowiedział.

Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej przywołał biblijny obraz wieży Babel. – To jest w historii symbol rozpoczynania się podziałów. Ci, którzy ją budowali, w swoich sercach i intencjach mieli jakiś błąd. Mówili: „Chodźmy, zbudujmy sobie miasto, zbudujmy sobie wieżę”. Zbudujmy sobie, a nie Bogu, to jest błąd tej intencji – mówił.

Reklama

– Trzeba było Pięćdziesiątnicy, żeby Bóg uzdrowił nasze serca. Duch Święty odwrócił nas od siebie samych i zwrócił w stronę Jezusa. Trzeba, aby Duch Święty odwrócił nas od naszej małej jedności ku większej jedności, a jest nią Ciało naszego Pana. Największą jednością jest jedność Ciała Chrystusowego – podkreślił bp Przybylski.

– Trzeba, abyśmy to, co małe i co nasze pozostawili dla większej jedności. Abyśmy nie budowali miasta, wieży dla rozsławienia tylko siebie, ale byśmy nawracali się w stronę naszego Boga – zaapelował biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

W rozmowie z „Niedzielą” bp Marian Niemiec przypomniał, że „modlimy się o to, abyśmy mogli trwać w Jezusie Chrystusie. A to znaczy być z Nim mocno związanymi. To znaczy czerpać z Chrystusa”. – Tylko wtedy możemy wydawać właściwy owoc miłości, przebaczenia, pojednania. Ważne jest patrzenie na Jezusa, zbliżanie się do Niego, trwanie w Nim, żeby później iść i przynosić owoc – podkreślił i dodał: – Owoc miłości pomiędzy Kościołami jest nam bardzo potrzebny. Konieczny jest owoc miłosierdzia wobec innych, potrzebujących, osamotnionych i opuszczonych.

We wspólnej modlitwie wzięli udział m.in. przedstawiciele różnych Kościołów chrześcijańskich, a także klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, ks. Kamil Zadrożny, prefekt Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie oraz siostry brygidki. W nabożeństwie uczestniczyli również: bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, ks. dr Jarosław Grabowski, redaktor naczelny „Niedzieli” i kierownik Referatu Dialogu Ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi kurii metropolitalnej w Częstochowie, ks. radca Krzysztof Michałek-Góral z parafii Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Kleszczowie, ks. Szczepan Rycharski z polskokatolickiej parafii Matki Bożej Królowej Apostołów w Częstochowie i ks. mitrat Mirosław Drabiuk, proboszcz parafii prawosławnej pw. Cudotwórczej Częstochowskiej Ikony Matki Boskiej.

Reklama

Nabożeństwo było transmitowane przez Niedzielę TV.

Centralnym punktem obchodów tygodnia ekumenicznego będzie Msza św. o jedność chrześcijan w sanktuarium św. Józefa w Częstochowie 22 stycznia o godz. 17.00. Eucharystii będzie przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Działalność ekumeniczna w archidiecezji częstochowskiej skierowana jest głównie do Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, która jest częścią międzynarodowego ruchu ekumenicznego.

W Częstochowie znajduje się parafia prawosławna ze świątynią pw. Cudotwórczej Częstochowskiej Ikony Matki Boskiej, której przewodzi ks. mitrat Mirosław Drabiuk. Jest również parafia ewangelicko-augsburska, której proboszczem jest ks. Adam Glajcar, krajowy ewangelicki kapelan strażaków, a także parafia polskokatolicka Matki Bożej Królowej Apostołów, z duszpasterzem ks. Szczepanem Rycharskim.

2021-01-20 21:30

Ocena: +3 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Całoroczny ekumenizm jest możliwy

Niedziela łódzka 5/2020, str. IV

[ TEMATY ]

wywiad

ekumenizm

pastor

Nabożeństwo ekumeniczne

Modlitwa ekumeniczna

Łukasz Głowacki

Pastor Michał Makula

Pastor Michał Makula

Z ks. Michałem Makulą, proboszczem parafii ewangelicko-augsburskiej św. Mateusza w Łodzi, rozmawiał Bartłomiej Testa.

Bartłomiej Testa: Gdyby spojrzeć na doniesienia medialne, to jest między nami – wcale nie w wymiarze religijnym – coraz więcej różnic. Patrząc natomiast na dialog ekumeniczny, wydaje się, że różnice – owszem – są, ale chęć bycia razem jest w regionie łódzkim coraz większa. To prawdziwa obserwacja?

CZYTAJ DALEJ

Maryja przyszła do siebie – na Kalwarię w Praszce

– Z tej świętej góry zawierzenia na Kalwarii w Praszce będziemy nadal krzewili pobożność Maryjną – zapewnił w kontekście doby nawiedzenia ks. prał. dr Stanisław Gasiński, proboszcz parafii Świętej Rodziny i kustosz Archidiecezjalnego Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce.

1 maja wierni zgromadzili się w kościele parafialnym. Po odegraniu przez orkiestrę intrady kalwaryjskiej udali się w procesji pod krzyż „trudnych dni Praszki”, gdzie odbyło się nabożeństwo oczekiwania.

CZYTAJ DALEJ

Krościenko n. Dunajcem: otwarcie Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka

2024-05-03 08:27

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

Krucjata Wyzwolenia Człowieka

Foto Oaza/Facebook

„Jestem przekonany, że z radością oraz z nieba przypatruje się nam ks. Franciszek Blachnicki - mówił podczas uroczystego otwarcia Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w Krościenku nad Dunajcem ks. dr Marek Sędek, moderator generalny Ruchu Światło-Życie.

Kopia Górka stała się wyjątkowym miejscem dla sługi Bożego, który miał wizję żywego Kościoła. - Jeden z kapłanów powiedział: „pamiętam, jak ksiądz Blachnicki prowadził nas po polanie i mówił, że tu będzie kiedyś kościół Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Póki co mamy w budynku kaplicę - dodał ks. dr Marek Sędek. Jej poświęcenie odbędzie w czerwcu, w 45. rocznicę ogłoszenia krucjaty, które odbyło się w czasie pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję