Czterdzieści dni po Bożym Narodzeniu, 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, osoby życia konsekrowanego i wierni wraz z Maryją przedstawili Jezusowi swoje życie oraz wydarzania, które je stanowią. Te wszystkie sprawy złożyli na ołtarzu, a abp Wacław Depo przewodniczył Mszy św. z udziałem delegacji poszczególnych domów zakonnych oraz wspólnoty Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej i Diecezji Sosnowieckiej w Częstochowie. Wśród koncelebransów byli m.in. bp Andrzej Przybylski i o. Andrzej Konopka OP, kierownik Referatu Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego Archidiecezji Częstochowskiej.
Metropolita częstochowski w homilii wyjaśniał znaczenie wejścia Pana do swojej świątyni, a także życia według rad ewangelicznych, które jest osobistą odpowiedzią na miłość Boga. – Jezus bez żadnej różnicy stał się uczestnikiem naszego życia, aby przez śmierć pokonać tego, który dzierży władzę nad śmiercią, to jest diabła – powiedział abp Depo.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Z radością i wdzięcznością zwrócił się do osób konsekrowanych: – To rady czynią was znakiem proroczym tego świata, pokazują prymat Boga w ludzkim życiu, aby odnaleźć sens swojej ofiary miłości. Na wzór Chrystusa jesteście i będziecie znakiem sprzeciwu i znakiem oddania na fundamencie ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Pana.
Wspólnota Kościoła modliła się w intencji osób żyjących według rad ewangelicznych, ponieważ od 1997 r. 2 lutego jest obchodzony ustanowiony przez św. Jana Pawła II Dzień Życia Konsekrowanego, a ci, którzy oddali swoje życie na służbę Bogu i ludziom w zgromadzeniach zakonnych, stowarzyszeniach życia apostolskiego i instytutach świeckich, odnowili swoje śluby.
Metropolita częstochowski 2 lutego przeżywa 9. rocznicę ingresu do bazyliki archikatedralnej, a Kościół częstochowski dziękuje Bogu za dar jego gorliwej służby. W duchu wdzięczności bp Przybylski powiedział, że przed metropolitą częstochowskim stoi odpowiedzialne zadanie wprowadzenia Kościoła częstochowskiego w drugi wiek jego istnienia (diecezja powstała w 1925 r.). Arcybiskupowi Wacławowi życzył: – W ręce św. Józefa składamy Kościół częstochowski, a przede wszystkim posługę Księdza Arcybiskupa. Niech św. Józef wyprasza to ojcowskie serce, aby było pełne miłości do Boga w Maryi, by uczyło posłuszeństwa Duchowi Świętemu, by było sercem odważnym, twórczym i opiekuńczym. Dziękując za Twoją posługę, niech Pan Bóg błogosławi, a św. Józef wyprasza wszystkie potrzebne łaski.