Jak informuje Katarzyna Wójcik, wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, obecnie trwa wyposażanie Ogrzewalni. Placówka zacznie funkcjonować pod koniec tygodnia. Jest przygotowana na 25 osób, które będą mogły pozostać tu przez całą dobę. Będą też przyjmowane osoby będące pod wpływem alkoholu. Dzięki nowej inwestycji zwiększy się nie tylko liczba miejsc dla bezdomnych w mieście, ale również poprawią się warunki, w jakich przebywają osoby znajdujące się w kryzysowej sytuacji, np. ofiary pożarów czy przemocy domowej. Dla nich też przewidziano 25 miejsc.
Reklama
Dodatkowo w nowej Ogrzewalni będzie też świetlica oraz miejsce do przygotowania posiłku i lodówka. Każdy będzie miał zapewnione śniadanie i kolację. Do dyspozycji przebywających tu osób będą również dwie łazienki z prysznicami. W budynku znajdą się też pokoje dla terapeuty i opiekuna.
Opiekun zmiany będzie dostępny cały czas, oprócz tego będzie przyjmować też terapeutka, jeśli ktoś będzie potrzebować tego rodzaju wsparcia, na przykład rozmowy, porady dotyczącej wychodzących z bezdomności. Ulice patrolują także streetworkerzy.
Ponadto bezdomni mogą w Kielcach otrzymać pomoc w instytucjach prowadzonych przez diecezję, m.in. w Noclegowni i Schronisku dla Bezdomnych Mężczyzn, prowadzonym przez kieleckie koło Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta. Z Noclegowni zwykle przy silnych mrozach korzysta ok. 20 osób, pozostali chętni na nocleg muszą udać się do Ogrzewalni przy ul. Ogrodowej na ok. 25 osób, które prowadzi stowarzyszenie „Arka nadziei”.
Kobiety z dziećmi mogą szukać pomocy np. w schronisku przy ul. Olkuskiej 18 i ul. Urzędniczej 7 (Caritas kieleckiej), natomiast mężczyźni – w placówkach przy ul. Siennej 5 i Żeromskiego 36a. Schronisko dla Osób Bezdomnych w Przytulisku im. Jana Pawła II przy ul. Siennej 5 może pomieścić 80 mężczyzn. Bezdomni mogą skorzystać z ciepłej wody, pościeli. Mają również zapewniony ciepły posiłek.
Przed nami kolejne mroźne doby - nie bądźmy obojętni i reagujmy, gdy zobaczymy osoby śpiące na przystankach, albo przewracające się. Wystarczy zadzwonić na numer Straży Miejskiej w Kielcach – 986 lub na numer alarmowy 112. Szybka reakcja ratuje czyjeś życie.