Reklama

40-godzinna modlitwa przed Wielkim Postem

Zbliża się czas Wielkiego Postu, czyli 40-dniowej pokuty przygotowującej do przeżycia największych świąt dla chrześcijan – Wielkanocy. Okres ten rozpoczyna Środa Popielcowa, która przypada w tym roku 17 lutego.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Wielki Post

adoracja

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Przygotowaniem do zbliżającego się czasu Wielkiego Postu jest na Jasnej Górze doroczne 40-godzinne nabożeństwo Adoracji Najświętszego Sakramentu. Najświętszy Sakrament w monstrancji wystawiony jest w tym roku w Kaplicy Sakramentu Pokuty. Pielgrzymi i mieszkańcy Częstochowy przez cały dzień mogą uczestniczyć w modlitwie przed Najświętszym Sakramentem. W czuwanie w czasie 40-godzinnego nabożeństwa włączają się poszczególne grupy działające i posługujące na Jasnej Górze.

„Czas pandemii odsłonił wielkie pokłady dobra w nas, ale i pokazał też nasze słabości - zauważa o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry w rozmowie z Radiem Jasna Góra - Pojawiło się wiele nienawiści, gniewu, zła. Widzimy to nie tylko w naszych sercach, ale i na naszych ulicach, więc chcemy prosić Boga o ducha pojednania, wzajemnego szacunku, miłości”.

Każdego roku 40-godzinnemu nabożeństwu towarzyszą specjalne intencje adoracji i modlitw. W tym roku jest to modlitwa przebłagalna za grzechy popełnione szczególnie wobec drugiego człowieka, za brak wrażliwości, gniew, kłótnie w naszych domach i na ulicach, zwłaszcza w czasie pandemii, a także wołanie o szacunek dla życia każdego człowieka, ducha pojednania i szacunku oraz o ustanie pandemii koronawirusa, modlitwa za lekarzy, pielęgniarki, ratowników medycznych, służby mundurowe i wolontariuszy niosących pomoc zmagającym się z Covid-19, a także modlitwa o wrażliwość i zgodę narodową.

„To piękna tradycja nie tylko na Jasnej Górze, ale w wielu kościołach, w wielu parafiach. W niedzielę, przed rozpoczęciem Wielkiego Postu, przed Środą Popielcową, trzy kolejne dni przygotowują nas do tego niezwykłego czasu, jakim jest Wielki Post” - podkreślił kustosz Jasnej Góry.

W niedzielę, 11 lutego o godz. 17.00 w bazylice jasnogórskiej odprawione zostały Nieszpory, którym przewodniczył o. Tomasz Leśniewski.

„Najświętszy Sakrament, Przenajświętsza Hostia, Ciało naszego Pana Jezusa Chrystusa, w tym czasie 40-godzinnego nabożeństwa jesteśmy zaproszeni, żeby wchodzić w postawę adoracji względem tego Ciała - mówił o. Tomasz Leśniewski - Warto sobie uzmysłowić, jakie piękne owoce w naszym życiu może zrodzić postawa adoracji, postawa takiej modlitwy względem Ciała Jezusa. Adoracja rodzi w naszym sercu wiarę, umacnia tą wiarę, adoracja rodzi w naszym sercu nawrócenie, uzdalnia nas do czynienia dobra, uzdrawia, uwalnia, rodzi w nas miłość, upodabnia nas do Jezusa; adoracja przygotowuje nas do życia wiecznego, zanurza nas w życiu Trójcy Przenajświętszej. Ale kochani, bardzo rzadko sobie uzmysławiamy jeszcze jeden z darów, który w naszym sercu może się zrodzić z doświadczenia adoracji Najświętszego Sakramentu - tym darem jest radość. I Eucharystia, adoracja Najświętszego Sakramentu może w naszym sercu, w naszym życiu zrodzić radość. Myślę, że rzadko kojarzymy adorację z radością. Bardzo uderzyły mnie słowa psalmu 34, werset 6: ‘Spójrzcie na Niego, promieniejcie radością, a oblicza wasze nie zaznają wstydu’. Psalmista nas zaprasza, aby spojrzeć na Niego, aby spojrzeć na Jezusa, aby spojrzeć na Jego Przenajświętsze Ciało, a wasze serca rozpromienią się radością. Dlaczego adoracja Najświętszego Sakramentu może zrodzić w nas radość i kiedy w naszym sercu rodzi się radość, kiedy w tym naszym ziemskim życiu jesteśmy tak naprawdę szczęśliwi? Jesteśmy szczęśliwi wtedy, kiedy Bóg stawia na naszej drodze stawia nam dobrych ludzi, stawi ludzi, którzy nas kochają, a Bóg Ojciec stawia nam na naszej drodze Jezusa, stawia na naszej drodze Najświętszy Sakrament. Spójrz na osobę Jezusa, spójrz na Jego Ciało, spójrz na osobę, która cię kocha, która przebacza ci grzechy, która dla ciebie staje się cielesna, staje się pokarmem, ta osoba Jezus Chrystus może dać ci życie wieczne w Królestwie Niebios”.

Reklama

Program:

Reklama

14 lutego, niedziela

11.00 - Msza św. z kazaniem - rozpoczęcie 40-godzinnego nabożeństwa /bazylika jasnogórska/

- Wystawienie Najśw. Sakramentu po Mszy św. w Kaplicy Sakramentu Pokuty. Adoracja do godz. 21.00

17.00 - Nieszpory z kazaniem /bazylika jasnogórska/

15 lutego, poniedziałek

5.00-21.00 - Adoracja Najświętszego Sakramentu w Kaplicy Sakramentu Pokuty

17.00 - Nieszpory z kazaniem /bazylika jasnogórska/

16 lutego, wtorek

od 5.00 Adoracja Najświętszego Sakramentu w Kaplicy Sakramentu Pokuty

17.00 - Nieszpory z kazaniem na zakończenie 40-godzinnego Nabożeństwa - bp Antoni Długosz /bazylika jasnogórska/

o. Stanisław Tomoń

BPJG/ mś

2021-02-15 17:51

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bogactwo bez pracy

Chociaż bogactwo często prowadzi do hedonizmu, konsumpcjonizmu i egoizmu, czyli wypaczonego stylu życia, to jednak nauczanie społeczne Kościoła nie jest przeciwne bogaceniu się. Podkreśla się w nim nie tyle aspekt posiadania, ile raczej używania dóbr materialnych, a w konsekwencji obowiązki społeczne ciążące na własności

Judasz otrzymał od Sanhedrynu za wydanie Jezusa 30 syklów. Zapłata ta była ceną przewidzianą przez Księgę Wyjścia jako opłata za niewolnika zabitego przypadkiem (por. Wj 21, 32). Była to wielkość rzędu średniej płacy dla robotnika niewykwalifikowanego za 4 miesiące pracy. Po ukrzyżowaniu Judasz, gdy „opamiętał się” (Mt 27, 3), usiłował zwrócić te pieniądze arcykapłanom, lecz usłyszał odpowiedź: „Co nas to obchodzi? To twoja sprawa”. Rzucił więc pieniądze „ku przybytkowi, oddalił się, potem poszedł i powiesił się” (Mt 27, 5). Arcykapłani za te pieniądze, nieczyste, gdyż „były zapłatą za krew”, kupili Pole Garncarza na cmentarzysko dla grzebania cudzoziemców. Według późniejszej relacji Dziejów Apostolskich, Judasz za te pieniądze sam zakupił ziemię i „spadłszy głową na dół, pękł na pół i wypłynęły wszystkie jego wnętrzności” (Dz 1, 18). Pole to nazwano później, od tego wydarzenia, Hakeldamach, czyli Pole Krwi.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: Adwent to okres przebudzenia i czujności

2022-11-27 13:12

[ TEMATY ]

Franciszek

Anioł Pański

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

„W tym okresie Adwentu otrząśnijmy się z naszego letargu i przebudźmy ze snu! Starajmy się zadać sobie pytanie: czy jestem świadomy tego, czym żyję, czy jestem czujny, czy jestem przebudzony? Czy staram się rozpoznawać Bożą obecność w codziennych sytuacjach?” – zachęcił 27 listopada Ojciec Święty w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”.

Drodzy bracia i siostry, dzień dobry, dobrej niedziela!

CZYTAJ DALEJ

Od 75 lat zwoje z Qumran przestały być tajemnicą

2022-11-27 16:23

[ TEMATY ]

Qumran

Domena publiczna

Należą one do najważniejszych znalezisk archeologicznych XX wieku: 75 lat temu, w 1947 roku, Beduin odkrył w Qumran na Zachodnim Brzegu słynne Zwoje znad Morza Martwego. Podczas poszukiwania zbiegłej kozy, według popularnej opowieści, w trudno dostępnej jaskini na północno-zachodnim brzegu Morza Martwego natknął się na gliniane dzbany zawierające tajemnicze fragmenty papirusu.

Inni eksperci zakładają, że opowieść o przypadkowym znalezisku to bajka. Jest o wiele bardziej prawdopodobne, mówią, że Beduini byli bardzo dobrze zaznajomieni z jaskiniami i po prostu dopiero wtedy przynieśli pisma do antykwariusza. Jedno jest pewne: 29 listopada 1947 roku pierwsze cztery zwoje z Qumran zostały nabyte przez izraelskiego uczonego. 12 kwietnia 1948 roku w brytyjskim "Timesie" pojawiła się pierwsza relacja o sensacyjnym znalezisku, ale dopiero w 1949 roku odbyły się pierwsze wykopaliska prowadzone przez archeologów. Do końca lat 50-tych XX wieku teksty i fragmenty zostały odzyskane w sumie z jedenastu jaskiń. Do dnia dzisiejszego miały miejsce kolejne znaleziska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję