Reklama

Kościół

Ojciec Knabit na Wielki Post: nie bądźmy smutni jak obłudnicy

Ten Wielki Post trzeba przeżyć na serio i radośnie. Jeśli robimy jakieś postanowienia i poddajemy się ograniczeniom, pamiętajmy, że ochotnego dawcę miłuje Bóg. Nie bądźmy smutni jako obłudnicy – napisał w czwartek w mediach społecznościowych o. Leon Knabit.

Najstarszy w Krakowie benedyktyn zachęcił, aby w czasie Wielkiego Postu pamiętać o sobie nawzajem, o osobach chorych i zmarłych.

Podziel się cytatem

Ocenił: "Jeśli mężczyzną i kobietą stworzył Bóg człowieka, to praca wielkopostna powinna na tym polegać, by mężczyzna był bardziej mężczyzną, a kobieta kobietą".

Zdaniem benedyktyna "może człowiek próbować osiągać równość po swojemu, ale to już będzie poprawianie Pana Boga i na zdrowie nie wyjdzie ani człowiekowi pojedynczemu, ani rodzinie, ani całej ludzkości".

"Żaden normalny wierzący człowiek nie będzie dzieł Bożych na swój sposób poprawiał" – napisał o. Knabit.

Podziel się cytatem

Reklama

W swoim poście odniósł się także do wychowania i nauczania w szkołach oraz krytycznych ocen jakości nauczania, w tym religii. Nawiązał do pomysłu usunięcia religii ze szkół i skrytykował go. "Idąc w tym kierunku, może by usunąć i język polski, ponieważ w wielu wypadkach efekty nauczania są skandalicznie mierne, choćby w dziedzinie ortografii! Tylko kto by to robił poza szkołą? Rodzice? Jakieś kursy przy wyższych uczelniach, a może samorządy? Miałyby pieniądze ze zwolnionych polonistycznych etatów?" – napisał zakonnik.

Wyraził przekonanie, że nie będzie poprawy efektów nauczania, także religii, jeśli się nie wychowa "nauczycieli kochających młodzież i przedmiot, którego uczą, kompetentnych, mających także organizacyjne i programowe możliwości wychowywania uczniów w poszanowaniu i umiłowaniu prawdziwych wartości".

Leon Knabit, przyjaciel Jana Pawła II, mieszka w opactwie benedyktyńskim w Krakowie od 1958 r. W grudniu ubiegłego roku skończył 91 lat.(PAP)

Autor: Beata Kołodziej

bko/ mhr/

2021-02-18 10:46

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O. Leon Knabit o przemijaniu

[ TEMATY ]

duchowość

o. Leon Knabit

Karol Porwich

Chciałem zacząć tę wypowiedź słowami: „przemija człowiek, trwają kamienie”, ale to by było uproszczenie. Rzeczywistość jest znacznie bogatsza. Ile kamieni na przestrzeni tysiącleci przeminęło bezpowrotnie, choć wiele trwa do dzisiaj. Ilu ludzi trwa do dzisiaj w swych dziełach, zwłaszcza w piśmiennictwie, a o miliardach nie ma nawet wzmianki.

Św. Paweł pisze w liście do Koryntian: „Przemija bowiem postać tego świata” (1 Kor 7,31). Dlatego poleca nie angażować się zbytnio w sprawy doczesne. Święty zaś Jan Paweł II w homilii podczas Mszy świętej na Błoniach krakowskich 10 czerwca 1979 stwierdzając znikomość rzeczy ziemskich, mówi: „Przemija postać świata – więc musimy znaleźć się w świecie Boga, ażeby dosięgnąć celu, dojść do pełni życia i powołania człowieka”. Kiedy znajdujemy się w sferze doczesnej, to jedyną rzeczywistością, która przemija bezpowrotnie, jest czas. Bo czymże jest „teraz”? Ulotną chwilą, która za moment będzie „tym, co było”, a na razie jest tym, co za chwilę będzie. Już nigdy więcej nie powtórzy się dzień 6 marca roku 2022, godzina 16:07, kiedy piszę te słowa.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Znaczek pocztowy ku pamięci Papieża Emeryta Benedykta XVI

2023-01-30 10:30

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Poczta Watykańska /materiał prasowy

31 styczna mija dokładnie miesiąc od śmierci Papieża Emeryta. Aby uczcić Benedykta XVI Poczta Watykańska wydaje nowy znaczek i specjalny stempel pocztowy.

Na znaczku umieszczono jest zdjęcie Papieża zrobione 21 lipca 2009 r. podczas jego wakacyjnego pobytu w Dolinie Aosty. Znaczek o wartości 1,25 euro został wydrukowany w Belgii, w drukarni Bpost, w nakładzie 105.000 egz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję