Reklama

Kościół

Ojciec Knabit na Wielki Post: nie bądźmy smutni jak obłudnicy

Ten Wielki Post trzeba przeżyć na serio i radośnie. Jeśli robimy jakieś postanowienia i poddajemy się ograniczeniom, pamiętajmy, że ochotnego dawcę miłuje Bóg. Nie bądźmy smutni jako obłudnicy – napisał w czwartek w mediach społecznościowych o. Leon Knabit.

Najstarszy w Krakowie benedyktyn zachęcił, aby w czasie Wielkiego Postu pamiętać o sobie nawzajem, o osobach chorych i zmarłych.

Podziel się cytatem

Ocenił: "Jeśli mężczyzną i kobietą stworzył Bóg człowieka, to praca wielkopostna powinna na tym polegać, by mężczyzna był bardziej mężczyzną, a kobieta kobietą".

Zdaniem benedyktyna "może człowiek próbować osiągać równość po swojemu, ale to już będzie poprawianie Pana Boga i na zdrowie nie wyjdzie ani człowiekowi pojedynczemu, ani rodzinie, ani całej ludzkości".

"Żaden normalny wierzący człowiek nie będzie dzieł Bożych na swój sposób poprawiał" – napisał o. Knabit.

Podziel się cytatem

Reklama

W swoim poście odniósł się także do wychowania i nauczania w szkołach oraz krytycznych ocen jakości nauczania, w tym religii. Nawiązał do pomysłu usunięcia religii ze szkół i skrytykował go. "Idąc w tym kierunku, może by usunąć i język polski, ponieważ w wielu wypadkach efekty nauczania są skandalicznie mierne, choćby w dziedzinie ortografii! Tylko kto by to robił poza szkołą? Rodzice? Jakieś kursy przy wyższych uczelniach, a może samorządy? Miałyby pieniądze ze zwolnionych polonistycznych etatów?" – napisał zakonnik.

Wyraził przekonanie, że nie będzie poprawy efektów nauczania, także religii, jeśli się nie wychowa "nauczycieli kochających młodzież i przedmiot, którego uczą, kompetentnych, mających także organizacyjne i programowe możliwości wychowywania uczniów w poszanowaniu i umiłowaniu prawdziwych wartości".

Leon Knabit, przyjaciel Jana Pawła II, mieszka w opactwie benedyktyńskim w Krakowie od 1958 r. W grudniu ubiegłego roku skończył 91 lat.(PAP)

Autor: Beata Kołodziej

bko/ mhr/

2021-02-18 10:46

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzisiaj mamy spór o kształt społeczny i polityczny naszej Ojczyzny

2022-11-14 08:06

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Karol Porwich/Niedziela

Oto czas, w którym w Polsce wciąż coś się działo. Że wspomnę choćby: wrzesień 1939 – II wojna światowa; październik 1956 – „Odwilż” polityczna i 1978 – wybór papieża Polaka; listopad 1918 – ogłoszenie niepodległości; grudzień 1981 – stan wojenny.

A dzisiaj? Dzisiaj mamy spór, a właściwie bezpardonową walkę, o kształt społeczny i polityczny naszej Ojczyzny. Co robić, żeby Polska wyszła z tego zwycięsko? Patrzymy w przeszłość. Pod koniec Wielkiej Wojny i ze Wschodu, i nawet z drugiej strony Atlantyku domagano się niepodległości Polski. Kiedy tę niepodległość wreszcie wywalczyliśmy, nadeszła dramatyczna próba II wojny światowej. Polska została osamotniona i opuszczona przez sojuszników. Przypomniał to nam, a wypomniał im, Jan Paweł II na warszawskim Placu Zwycięstwa (właśnie!) 2 czerwca 1979 roku. Zwycięzcy zabrali nam połowę przedwojennego terytorium, a paręnaście milionów ludzi arbitralnie wypędzili z ich siedzib na Wschodzie, gdzie od wieków byli u siebie, na Ziemie Odzyskane. Jakby na ironię nazwano to repatriacją.

CZYTAJ DALEJ

Dwa nieoczywiste znaczenia biblijnego „nawracajcie się”

2022-12-03 16:31

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie

S. Amata CSFN

Rozważanie do Ewangelii: Mt 3:1-12

1.  Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy komunikantu w kościele w Topoli

2022-12-04 16:19

[ TEMATY ]

Kielce

davideucaristia/pixabay.com

W związku z wydarzeniami w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Topoli w powiecie kazimierskim, w diecezji kieleckiej - gdy włożony do naczynia z wodą komunikant zmienił barwę, kuria w Kielcach wydała specjalne oświadczenie.

Jest ono podpisane przez rzecznika diecezji kieleckiej, ks. Łukasza Zygmunta. Zaleca się spokój i rozwagę, aby specjaliści mogli należycie zbadać sprawę, według stosowanych w takiej sytuacji procedur.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję