"Opłatek to symbol szczególny, który może zrozumieć tylko dusza Polaka, i to pod każdą szerokością geograficzną" - pisze w książce pt. Wigilijny opłatek Jan Uryga. Czytając tę niewielkich rozmiarów książkę, możemy spojrzeć wraz z autorem daleko w przeszłość, na najdawniejsze tradycje związane z pieczeniem chleba przaśnego, czyli niekwaszonego. Z tej samej książki dowiadujemy się, że łamiąc się przy wigilijnym stole opłatkiem, naśladujemy pierwszych chrześcijan, o których św. Łukasz napisał w Dziejach Apostolskich, iż "trwali oni w nauce Apostołów i we wspólnocie, w łamaniu chleba i w modlitwach" (Dz 2, 42). Jednak obecnie zwyczaj ten znany jest tylko w Polsce i w nielicznych krajach. W naszej tradycji biały opłatek wigilijny jest symbolem Ciała Chrystusa, który przychodzi do nas, by nieść ludziom pokój i radość. W czasie wigilijnej wieczerzy łamanie się nim i składanie sobie życzeń poprzedzone jest zwykle odczytaniem odpowiedniego fragmentu Ewangelii oraz modlitwą. Jan Uryga przytacza piękną modlitwę, którą można przyjąć i zaszczepić jako rodzinną tradycję lub też dopełnić własnymi prośbami i dziękczynieniem.
Wigilia
...to taki Wieczór, gdy jaśniej świeci
Rodzinna gwiazdka,
Kiedy życzenia składamy bliskim
Przez biel opłatka.
Kiedy z daleka w rodzinne progi
Dzieci przybiegną,
A serca miłość i przebaczenie
Zlewa się w jedno.
Jakby amnestia zakwitła w blasku
Wielkiego Święta,
By innym smutku z doznanej krzywdy
Już nie pamiętać...
Dzieci całują rodziców twarde
od pracy ręce...
Czemuż w niejednym domu dni takich
Nie bywa więcej!
Maria Kozaczkowa
Drugą część książki stanowią piękne wiersze związane z Bożym Narodzeniem i opłatkiem. Świadczą, że ten szczególny chleb braterstwa od wieków poruszał najgłębsze uczucia, które autorzy spisali i pozostawili nam jako świadectwo Wigilii obchodzonych w domach rodzinnych i na wygnaniu, w czasie wojny i w więzieniach - ale zawsze po polsku, z opłatkiem.
Książka "Wigilijny opłatek" ukazała się nakładem Wydawnictwa Duszpasterstwa Rolników we Włocławku, ul. Modra 23, 87-807 Włocławek, tel. (0-54) 235-52-61, tel./fax (0-54) 235-59-65.
Pomóż w rozwoju naszego portalu