Reklama

Wiara

25 marca

#NiezbędnikWielkopostny: Pomiędzy lękiem a zaufaniem

Jaki rozkaz pada w Piśmie Świętym najczęściej? Nie jest to rozkaz, abyśmy więcej kochali. Jest to największe pragnienie Boga dotyczące rodzaju ludzkiego, ale nie jest to najczęściej dawane przez Niego polecenie.

Autorzy piszący o życiu duchowym często mówią, że pycha jest korzeniem ludzkiego grzechu, ale występujące najczęściej w Biblii polecenie nie mówi o unikaniu pychy czy też o uniżeniu.

Nie jest to przykazanie, aby strzec czystości seksualnej czy też żyć uczciwie, choć niewątpliwie są to bardzo ważne kwestie.

Rozkaz padający w Piśmie Świętym częściej od innych – najczęściej powtarzane Boże polecenie – to trzy słowa:

NIE BÓJCIE SIĘ.

NIE BÓJ SIĘ.

Nie lękaj się. Bądź silny i odważny. Możesz Mi zaufać. Nie bój się.

Dlaczego Bóg każe nam nie lękać się? Odczuwanie lęku chyba nie jest najgorszym występkiem na świecie. Nigdy nie trafiło na listę siedmiu grzechów głównych. Dlaczego więc polecenie, aby ludzie przestali się bać, pada z Bożych ust dużo częściej niż jakiekolwiek inne?

Przeczucie podpowiada mi, że Bóg mówi „Nie bój się” nie po to, abyśmy nie odczuwali dyskomfortu emocjonalnego. Zazwyczaj mówi to, kiedy chce, aby ludzie zrobili coś, co doprowadzi ich do sytuacji, w której ogarnie ich jeszcze większy strach.

Myślę, że powodem tego, iż Bóg tak często mówi „Nie bój się” jest fakt, że lęk jest najczęstszą przyczyną pokusy, aby uniknąć tego, co Bóg każe nam zrobić.

Lęk jest najczęstszą przyczyną odmowy „wyjścia z łodzi”. Dlatego potrzebujemy tego rozkazu. Lloyd Ogilvie znalazł 366 wersetów w Biblii zawierające wyrażenie „Nie bój się” - jeden na każdy dzień i dodatkowo jeden na rok przestępny!

Lęk stanowi przeszkodę dla wiary i największą zaporę dla zaufania i posłuszeństwu Boga. Może nie wszyscy staniemy się osobowościami typu T, bez wahania skaczącymi ze spadochronem lub na bungie, lecz każdy z nas stanie wobec decyzji wyboru między zaufaniem a strachem.

Zaufanie i lęk walczą o ludzkie serce – o twoje serce – już od dawna. W końcu jedno z nich wygra. Pomyśl o swoim życiu. Czy Jezus wzywa cię, abyś skoczył w Jego kierunku w szalonym zaufaniu? Co zatrzymuje cię w łodzi? Często jest to lęk. Zaufanie Bogu ma siłę kruszącą nawet największe problemy naszego życia. Pytanie czy będziemy mieć na nie odwagę?

Reklama

„Nie lękaj się, bo cię wykupiłem,

Wezwałem cię po imieniu; tyś moim!”

_____________________________________

Tekst zawiera fragmenty książki John Ortberg „Jeśli chcesz chodzić po wodzie, musisz wyjść z łodzi” wyd. Aetos.

WYZWANIE: Spróbuj przez cały jutrzejszy dzień ufać we wszystkim Jezusowi. Przeżyj cały dzień z wiarą w ciągłą obecność i opiekę Boga. Postaraj się nie narzekać na napotykane trudności, ale z zaufaniem oddawać je Panu.

Podziel się cytatem

2021-03-24 21:30

Ocena: +51 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odpowiedzialność za wiarę swoją i innych

Niedziela Ogólnopolska 15/2015, str. 34

[ TEMATY ]

wiara

duszpasterstwo

Bożena Sztajner/Niedziela

„Wiara nie jest (...) aktem wyizolowanym. Nikt nie może wierzyć sam, tak jak nikt nie może żyć sam” – mówi Katechizm Kościoła Katolickiego. W naszych czasach szczególnie trzeba o tej prawdzie przypominać

Ten telefon mnie trochę zdenerwował. Sam dźwięk aparatu o późnej porze – była prawie 23. Przyznam, że z lekką złością powiedziałem do słuchawki: Słucham. Dzwonił mężczyzna. Młody. Chyba po dwóch głębszych. Język mu się lekko plątał. Już miałem powiedzieć, żeby zadzwonił, jak wytrzeźwieje, ale w myślach zacząłem sobie mówić: Jezu, ufam Tobie – to taki mój prywatny środek na wzmagającą się niecierpliwość – i spokojnie słuchałem. Zapytał o to, kiedy urodził się Jezus Chrystus. Później zadawał inne pytania, pomału trzeźwiejąc. Rozmawialiśmy z pół godziny. Co jakiś czas mówił, że czuje się zagubiony, że mimo młodego wieku popełnił już w życiu wiele błędów i nie wie, czy to się da odwrócić. Był załamany. Szukał umocnienia w wierze, którą pewnie też gdzieś po drodze zgubił, choć trochę mu jej zostało z domowego wychowania i te resztki broniły go przed tym, aby o wierze zapomnieć, aby ją sobie odpuścić.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Rycerze Kolumba otwarli w Radomiu Dom bł. ks. McGivneya

2022-12-04 09:04

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Tamino Petelinsek / Rycerze Kolumba

Najwyższy Rycerz Patrick Kelly, przywódca międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba wraz z bpem Markiem Solarczykiem dokonali uroczystego przecięcia wstęgi w Domu bł. ks. McGivneya działającego przy parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu. Celem nowego ośrodka prowadzonego we współpracy z Rycerzami Kolumba jest działalność pomocowa dla uchodźców z Ukrainy oraz dla innych osób potrzebujących, niesienie pomocy prawnej i psychologicznej, a także realizacja szeroko zakrojonych inicjatyw edukacyjnych i duszpasterskich.

„Ten dom jest prawdziwym, konkretnym znakiem Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa. Z pewnością bł. ks. Michael McGivney jest dumny z tego, co tu robicie” – powiedział Patrick Kelly, przypominając postać XIX-wiecznego kapłana, założyciela Rycerzy Kolumba i patrona otwartego dziś ośrodka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję