Reklama

Wiadomości

Oferta Wielaknocna w TVP

CZWARTEK, 1 KWIETNIA

[ TEMATY ]

TVP

Adobe.Stock.pl

ŚWIĘTOKRADZTWO

godz. 07:00

Film dokumentalny o dokonanej 26 lat temu kradzieży bezcennych relikwii Drzewa Krzyża Świętego z bazyliki Ojców Dominikanów w Lublinie. Przez 600 lat z przechowywano relikwie, będące milczącym świadkiem śmierci Zbawiciela. Sanktuarium na przestrzeni wieków odwiedzali wybitni Polacy, m.in.: król Jan Kazimierz i Jan III Sobieski, a także św. Jan Paweł II, gdy jako wykładowca KUL-u przyjeżdżał do Lublina. Idąc z dworca na Uniwersytet, wstępował do bazyliki, by pokłonić się Krzyżowi Pana. Sprawa kradzieży, której dokonano w nocy z 9 na 10 lutego 1991 r. do dziś nie jest wyjaśniona. Prokurator prowadzący sprawę przyznaje, że wyczerpały się wszystkie możliwości, by ustalić sprawców tego świętokradztwa. Młody policjant Adam chce wyjaśnić tajemnicę i rozpoczyna śledztwo, w trakcie którego spotyka nauczyciela historii i dziennikarza Bogdana Wagnera od lat zainteresowanego rozwiązaniem tej zagadki.

TRANSMISJA MSZY WIECZERZY PAŃSKIEJ Z SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ NA JASNEJ GÓRZE, na żywo

godz. 18:00

Od Wielkiego Czwartku rozpoczynają się uroczyste obchody Triduum Paschalnego, podczas którego wspominane są męka, śmierć i Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Wielki Czwartek jest szczególnym świętem kapłanów. Wieczorem w kościołach parafialnych i zakonnych odprawiana jest Msza Wieczerzy Pańskiej, na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, którą Jezus spożywał z apostołami. Była to tradycyjną uczta paschalna, przypominającą wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej. Wszystkie gesty i słowa Jezusa, błogosławieństwo chleba i wina nawiązują do żydowskiej tradycji.

PIĄTEK, 2 KWIETNIA

SERCE ZMARTWYCHWSTAŁEGO MIASTA, premiera

godz. 07:05

Reportaż o historii ratowania krzyża podczas Powstania Warszawskiego w 1944 r.

BEZDOMNA MŁODZIEŻ, premiera

godz. 07:25

Problem bezdomności dotyka młodych ludzi wychowujących się w domach, w których występowały różne problemy. Coraz częściej wywodzą się z dobrze sytuowanych rodzin. Trudno oszacować liczbę młodych bezdomnych. Bez wsparcia specjalistycznych placówek trafiają na ulicę.

Reklama

KORONKA DO MIŁOSIERDZIA BOŻEGO – TRANSMISJA, na żywo

godz. 15:00

W JEGO RANACH UZDROWIENIE – KONCERT PIEŚNI PASYJNYCH W KALWARII ZEBRZYDOWSKIEJ, premiera

godz. 15:45

Koncert „W Jego ranach uzdrowienie” wpisuje się w tradycję wspólnego przeżywania Triduum Paschalnego. Poprzez dobór pieśni i charakter narracji z użyciem tekstów pasyjnych z Ewangelii oddaje atmosferę duchowego wyciszenia i refleksji, umożliwiając wiernym przeżywanie Męki pańskiej. Koncert odbył się w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. Usłyszymy w nim tradycyjne pieśni pasyjne, pieśni wielkopostne, śpiewane we wspólnotach religijnych i pieśni liturgiczne obecne w nabożeństwach wielkopostnych kościoła katolickiego. Wystąpią: Piotr Cugowski, Maciej Miecznikowski, Olga Szomańska, Beata Bednarz, Mietek Szcześniak, Tullia. Towarzyszyć im będzie orkiestra pod kierunkiem Adama Skrzypka, Męski zespół muzyki cerkiewnej IKOS i Chłopięcy Chór Narodowego Forum Muzyki. Narratorem koncertu będzie Artur Żmijewski.

Reżyseria: Beata Szymańska

ECCE HOMO. PIEŚNI PASYJNE. MARIA POMIANOWSKA ENSEMBLE

godz. 17:20

Wielki Piątek to dla chrześcijan absolutnie wyjątkowy dzień głębokiej refleksji, w którym rozważana jest Męka Pańska. W atmosferę Wielkiego Piątku wpisuje się koncert, podczas którego usłyszymy dobrze znane, polskie pieśni wielkopostne takie jak: „Ogrodzie Oliwny”, „Krzyżu Święty”, „Gorzkie Żale”. Temat pasyjny połączył dwie niezwykłe osobowości muzyczne – Marię Pomianowską oraz Grażynę Auguścik. Niesamowita wrażliwość i wierność tradycyjnemu wykonawstwu, które są cechą charakterystyczną zespołu Maria Pomianowska Ensemble, pozwolą usłyszeć dawne pieśni w oryginalnych aranżacjach łączących muzykę klasyczną z ludową.

Reklama

Reżyseria: Małgorzata Kosturkiewicz

TRANSMISJA LITURGII MĘKI PAŃSKIEJ Z SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ NA JASNEJ GÓRZE, na żywo

godz. 18:00

Wielki Piątek to dzień Krzyża. Po południu odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej. Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej jest adoracja Krzyża. Zasłonięty fioletowym suknem wnosi się przed ołtarz. Po liturgii Krzyż zostaje w widocznym i dostępnym miejscu, tak by każdy wierny mógł go adorować.

LEŚNICZÓWKA, odc. 367, premiera

godz. 20:30

Łucja kontynuuje swoje zeznania – na zakończenie oświadcza, że odeszła od Jacka, bo ten ją bił! Magda nie może uwierzyć, w to, co słyszy. Tymczasem w ośrodku zjawia się sołtys. Gałek oświadcza przygnębionym nastolatkom, że niebawem będą musieli się wyprowadzić! Wojtek jest wściekły. Anna oświadcza Kasi, że następnego dnia wyjeżdża z Leśniczówki.

DROGA KRZYŻOWA Z UDZIAŁEM PAPIEŻA FRANCISZKA – TRANSMISJA Z WATYKANU, na żywo

godz. 20:55

Droga Krzyżowa z udziałem papieża Franciszka ponownie odbędzie się na placu św. Piotra. Z powodu pandemii przeniesiono ją z Koloseum. Rozważania przygotowane zostały przez skautów z Umbrii oraz dzieci i młodzież z jednej z rzymskich parafii. Rozważaniom towarzyszyć będą specjalne rysunki przygotowane przez dzieci z dwóch rzymskich domów opieki.

SOBOTA, 3 KWIETNIA

(NIE)ZWYCZAJNI. TAK NIEWIELE POTRZEBA, premiera

godz. 06:45

Bohaterami reportażu są wolontariusze działający w Centrum Wolontariatu w Lublinie. Lubelska organizacja inicjuje wiele akcji, dzięki którym pozyskiwane są środki finansowe na stypendia dla młodych lublinian.

HISTORIA ZMARTWYCHWSTANIA RYSOWANA PIASKIEM

godz. 07:10

Animacja przedstawia rysowaną piaskiem podróż przez historię stworzenia i zbawienia, historia ofiarowania Izaaka przez Abrahama, wyprowadzenie narodu wybranego z Egiptu oraz Męka Pańska aż do samego Zmartwychwstania. W tle czytania z Wigilii Wielkiej Soboty i Męki Pańskiej.

Reklama

BERNADETTA. CUD W LOURDES

godz. 10:10

Między lutym a lipcem 1858 roku w Grocie Massabielle w Lourdes, we Francji, Matka Boża aż 18 razy objawiła się dziewczynce o imieniu Bernadeta, co ostatecznie zostało potwierdzone przez władze kościelne. Po objawieniach Bernadeta wstąpiła do klasztoru. Od tamtej pory, w samym środku II Cesarstwa Francuskiego rozpoczęła się rewolucja, która zburzyła ustalony porządek oraz pokazała nowe, uniwersalne przesłanie miłości i modlitwy. Film opowiada o życiu Bernadety Soubirous (1844-1879), córki ubogiego młynarza zaliczonej w poczet świętych Kościoła katolickiego.

Reżyseria: Jean Sagols

TERAZ I W GODZINĘ ŚMIERCI

godz. 12:10

Film dokumentalny o sile różańca i splecionych z nim losach ludzi, którym codziennie towarzyszy pogardzana i wykpiwana przez wielu modlitwa. Na fotografii młody amerykański żołnierz. Jest ciężko ranny. W zaciśniętej pięści, brudnej od krwi i ziemi wznosi różaniec. Trzy lata później autorka tego zdjęcia ginie w Afganistanie. Historia fotografii stała się inspiracją dla dwóch polskich filmowców: Mariusza Pilisa i Dariusza Walusiaka do wyruszenia w wielomiesięczną podróż z kamerą przez cztery kontynenty, by się przekonać, czy naprawdę, jak twierdzą katolicy, modlitwa różańcowa może zmieniać bieg historii.

Film dokumentalny, Polska, 2017

Reżyseria: Mariusz Pilis, Dariusz Walusiak

OKRASA ŁAMIE PRZEPISY, premiera

godz. 14:10

W swojej kolejnej wyprawie kulinarnej Karol Okrasa ponownie wyruszy na Wybrzeże i opowie widzom o niezwykłym epizodzie w historii polskiej kuchni, jakim były potrawy serwowane na pokładach polskich transatlantyków. To nimi tysiące Polaków podróżowało od lat trzydziestych do końca osiemdziesiątych XX wieku z Gdyni do Ameryki. Okrętowe dania miały być wizytówką polskiej kultury, nie tylko kulinarnej, zarówno dla pasażerów krajowych, jak i obcokrajowców. A jakie potrawy inspirowane daniami serwowanymi na pokładach polskich transatlantyków przygotuje nasz kucharz? Zobaczymy rybę w tempurze z buraczkami po angielsku, będzie też polski kurczak przygotowany w stylu à la Bourguignon, a na koniec smażona na złoto makrela z sałatką z marynowanej rzepy.

Reklama

JAKA TO MELODIA? odc. 4568. premiera

godz. 17:25

Na cel charytatywny grają członkowie zespołu ludowego „Lipnica Murowana”: Agnieszka Żołna-Zdunek, Maria Krzyszkowska, Jakub Machał.

TRANSMISJA LITURGII WIGILII PASCHALNEJ Z SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ NA JASNEJ GÓRZE, na żywo

godz. 18:00

Wielka Sobota jest dniem ciszy i oczekiwania. Po śmierci krzyżowej i złożeniu do grobu wspomina się zstąpienie Jezusa do otchłani. W sobotę wieczorem w Kościele katolickim rozpoczyna się liturgia światła.

ORĘDZIE ABP. ADAMA SZALA NA WIELKANOC, premiera

godz. 20:00

Każdego roku z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, hierarcha Kościoła katolickiego zwraca się do Polaków w kraju, jak i żyjących poza granicami Polski ze specjalnym orędziem. Tak będzie i w tym roku. W Wielką Sobotę abp Adam Szal skieruje do wiernych swoje słowa.

MUZYKA CISZY

godz. 20:20

Film biograficzny, którego bohaterem jest Andrea Bocelli. Film ukazuje dzieciństwo śpiewaka o niezwykłym głosie, który urodził się z chorobą oczu, oraz walkę jego najbliższych o uratowanie wzroku. Widzowie śledzą też młodzieńcze lata tenora, codzienne życie i determinację w przystosowaniu się do niepełnosprawności.

Reżyseria: Michael Radford

Aktorzy: Jordi Molla, Antonio Banderas, Toby Sebastian, Luisa Ranieri

KRZYSZTOF KRAWCZYK – CAŁE MOJE ŻYCIE

godz. 22:25

„Krzysztof Krawczyk – całe moje życie” to dokumentalny film biograficzny poświęcony ikonie polskiej muzyki rozrywkowej Krzysztofowi Krawczykowi. Pół wieku na scenie to długa lista sukcesów, ale i porażek. Chwile wzlotów i upadków, czas eksplozji popularności w Polsce i amerykańskich, niespełnionych snów o wielkiej karierze. Chwile, w których raz serce biło szybciej, raz niosło rozczarowanie czy wyrzuty sumienia. To w końcu film o artyście, w którego życiu nie brakło tragicznych zakrętów czy momentu, w którym bohater wraz ze swoimi bliskimi otarł się o śmierć. Życie Krzysztofa Krawczyka napisało emocjonujący scenariusz godny filmu fabularnego.

Reklama

Reżyseria i scenariusz: Krystian Kuczkowski, Michał Bandurski

Zdjęcia: Filip Pakuła, Mateusz Sawicki

Muzyka: Ryszard Kniat

NIEDZIELA, 4 KWIETNIA

TRANSMISJA MSZY ŚWIĘTEJ Z SANKTUARIUM BOŻEGO MIŁOSIERDZIA W ŁAGIEWNIKACH, na żywo

godz. 07:00

W każdą niedzielę z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach transmitowana jest Msza Święta. Sanktuarium mieści się w obiekcie klasztornym Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. To w nim znajdują się relikwie św. siostry Faustyny Kowalskiej (1905 - 1938), przez którą Jezus Chrystus przekazał Kościołowi i światu orędzie o Bożym miłosierdziu. Transmisja przeznaczona jest dla wszystkich, którzy w tym szczególnym czasie pandemii pragną rozpocząć dzień Eucharystią. Mszę Świętą celebruje abp Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski. Śpiew podczas Mszy Świętej prowadzi Krzysztof Michałek

WIELKANOC NA PODHALU, premiera

godz. 08:35

Wielkanoc na Podhalu będzie radosną audycją opowiadającą o tym, jak wyglądały kiedyś i jak wyglądają dziś święta po góralsku. Artyści związani z Podhalem i góralszczyzną opowiedzą o tym, jak spędzali święta w okresie dzieciństwa, jakie zwyczaje panowały w ich rodzinnych domach, jakie znaczenie miały tradycje dla nich i ich rodzin. Wśród zaproszonych gości znajdą się: Hanka Rybka, Szymon Chyc-Magdzin, Olga Szomańska i Mateusz Ziółko. Wszyscy są związani z regionem i jego kulturą. Oprócz nich wystąpi także regionalny zespół dziecięcy. Na repertuar programu złożą się zarówno tradycyjne pieśni wielkanocne, których aranżacji podjął się Miłosz Wośko, jak również pieśni śpiewane wyłącznie na Podhalu.

Reklama

WIELKANOCNY KONCERT DOBREJ NADZIEI, premiera

godz. 09:05, cz. 1, godz. 12:40, cz.2

„Wielkanocny Koncert Dobrej Nadziei” jest muzycznym przedsięwzięciem wpisującym się wymową i atmosferą Świąt Zmartwychwstania Pańskiego w czas nadziei i radości. Na repertuar koncertu składają się utwory z optymistycznym przesłaniem, ku pokrzepieniu, w szczególnym czasie pandemii. Do udziału w koncercie zaproszono wielu uznanych wykonawców, reprezentujących różne pokolenia i różne muzyczne style: Alicję Majewską, Alicję Węgorzewską, Piotra Cugowskiego, Staszka Karpiel-Bułecka, Roksanę Węgiel, zespół Pectus, Andrzeja Lamperta, Alicję Tracz, Piotra Kupichę i Viki Gabor. Artystom towarzyszyć będą chóry: Małe TGD i TGD, Sound'n'Grace, Gospel Rain. W trakcie dwuczęściowego koncertu widzownie poznają historie osób dotkniętych przez los, którym udało się pokonać trudności. Otrzymali oni szansę, której dają świadectwo: wierzą, że tak jak Mesjasz pokonał śmierć, tak im udało się przezwyciężyć chorobę czy zwątpienie, a my wszyscy pokonamy trudy otaczającej codzienności. Te krótkie „human stories” mają być przykładem odrodzenia, tchnąć promyk nadziei i pokazać, że w obliczu śmierci i trudnych sytuacji życiowych wszyscy jesteśmy równi. Koncert poprowadzą Ida Nowakowska-Herndon i Tomasz Wolny.

Reżyseria: Bolesław Pawica

MSZA ŚWIĘTA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO I BŁOGOSŁAWIEŃSTWO URBI ET ORBI – TRANSMISJA Z WATYKANU, na żywo

Reklama

godz. 09:55

Msza Zmartwychwstania Pańskiego z Watykanu odprawiana przez papieża Franciszka. Ojciec Święty udzieli też specjalnego błogosławieństwa „Urbi et Orbi”.

ROLNIK SZUKA ŻONY, ODCINEK „0” premiera

godz. 17:30

Już jesienią rusza kolejna edycja programu „Rolnik szuka żony”. Ponownie miliony Polaków będą śledzić losy kilku odważnych rolników, ich marzenia o miłości i starania, by ją odnaleźć. Nie zabraknie emocji, radosnych chwil, ale też trudnych momentów. Kto w niej będzie? Tego dowiemy się już w wielkanocną niedzielę, podczas zerowego odcinka 8. edycji programu. Rolnicy poszukujący drugich połówek opowiedzą krótko o sobie, swoich planach, marzeniach i oczekiwaniach wobec drugiej osoby. Ci, którzy wzbudzą największe zainteresowanie i otrzymają najwięcej listów, wezmą udział w kolejnej odsłonie programu już jesienią. Prowadząca – Marta Manowska.

JAKA TO MELODIA? odc. 4569 premiera

godz. 18:30

Finał marca.

STULECIE WINNYCH, s. III, odc. 31 (odc. 5), premiera

godz. 20:15

Kasia kończy studia, debiutuje w teatrze i osiąga ogromny sukces, grając Królową w Balladynie. O jej względy zabiega znany aktor i łamacz niewieścich serc, Adam Komornicki. Kasia wytrwale odrzuca jego zaloty. Adam nie dość, że jest żonaty z popularną aktorką Iną, to jest też znany z lekkiego podejścia do życia i kobiet. Kwitnie miłość Ireny i Ignacego. Kazimierz sam szantażowany przez oficera prowadzącego staje się coraz bardziej niebezpieczny. Co zrobi rodzina Winnych w obliczu takiego zagrożenia?

CUD ŻYCIA – KONCERT WIELKANOCNY, premiera

godz. 21:15

W Niedzielę Wielkanocną, 4 kwietnia o godz. 21:15 specjalnie dla widzów Telewizji Polskiej „Cud Życia – Koncert Wielkanocny” w wykonaniu Andrei Bocellego – artysty światowej sławy, uwielbianego i cenionego tenora oraz kompozytora. Andrea Bocelli, zaprezentuje widzom Telewizji Polskiej utwory ze swojej najnowszej płyty „Believe”, z przesłaniem miłości i nadziei, ale również treści nawiązujące do najważniejszych wartości, jakimi są wiara, rodzina oraz ludzkie życie. Nie zabraknie także utworów, dzięki którym Andrea Bocelli zdobył sławę międzynarodową, takich jak: „Time To Say Goodbye”, czy „Perfect Symphony”, którą Andrea Bocelli wykona wspólnie z synem Matteo – podobnie jak „Fall on me”. Matteo Bocelli, który talent wokalny odziedziczył po ojcu, zaśpiewa utwór „Sogno”.

Reklama

Urzekający głos maestro Andrei Bocellego, jego wrażliwość i otwartość artystyczna sprawią, że koncert dostarczy widzom Telewizji Polskiej wielu niezapomnianych wzruszeń. Ten światowej sławy artysta udowadnia, że życie jest prawdziwym cudem, a podarowany mu talent potrafił doskonale wykorzystać.

Andrea Bocelli wystąpi wspólnie z Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz zespołem wokalnym Warszawskiej Opery Kameralnej, pod batutą Carlo Berniniego. Koncert poprowadzi Tomasz Kammel.

PONIEDZIAŁEK, 5 KWIETNIA

TRANSMISJA MSZY ŚWIĘTEJ Z SANKTUARIUM BOŻEGO MIŁOSIERDZIA W ŁAGIEWNIKACH, na żywo

godz. 07:00

TRANSMISJA MSZY ŚWIĘTEJ Z SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ NA JASNEJ GÓRZE, na żywo

godz. 11:00

W okresie pandemii, nowych obostrzeń sanitarnych dotyczących także uczestnictwa w Mszach Świętych, specjalnie dla widzów transmisja Mszy Świętej z Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Sanktuarium na Jasnej Górze jest dla Polaków miejscem szczególnym: w najtrudniejszych czasach zawierzali Jasnogórskiej Królowej swoje troski i prosili o pomoc w chwilach próby.

MIĘDZY ZIEMIĄ A NIEBEM – WYDANIE ŚWIĄTECZNE, na żywo

godz. 11:50

W programie podajemy najświeższe informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie, przypominamy o ciekawych wydarzeniach kościelnych i społecznych. Przedstawiamy także aktualne wydarzenia z życia Stolicy Apostolskiej.

Reklama

REGINA COELI – WIELKANOC, na żywo

godz. 12:00

Transmisja modlitwy Regina Coeli pod przewodnictwem papieża Franciszka. Jest to modlitwa maryjna odmawiana w miejsce modlitwy Anioł Pański w okresie wielkanocnym – od Wigilii Paschalnej do niedzieli Zesłania Ducha Świętego włącznie. W tym roku Zesłanie Ducha Świętego przypada 23 maja 2021 r.

2021-03-31 18:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ida Nowakowska: Wierzę w moc rodziny. Wyjątkowy koncert „Bo w rodzinie siła” w TVP

[ TEMATY ]

rodzina

koncert

TVP

AKPA

W czwartek, 6 stycznia o godz. 17.20 TVP1 zaprasza na wyjątkowy koncert zatytułowany „Bo w rodzinie siła” zrealizowany z okazji trwającego Światowego Roku Rodziny ogłoszonego przez Papieża Franciszka. Na scenie plejada gwiazd w wyjątkowym repertuarze poświęconym miłości i sile rodzinnych więzi.

– Rodzina jest pierwszą i najważniejszą drogą... – pisał Św. Jan Paweł II w Liście do Rodzin. – Jest drogą… szczególną, jedyną i niepowtarzalną, tak jak niepowtarzalny jest każdy człowiek. To przesłanie papieża Polaka towarzyszyć będzie artystom występującym w koncercie „Bo rodzinie siła”, który już 6 stycznia będzie można zobaczyć w telewizyjnej Jedynce.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek : historie o tym, jakoby moje decyzje zasmucały Benedykta XVI, to „głuchy telefon”

2023-02-05 18:31

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/TIZIANA FABI / POOL

O tym, że Benedykt XVI zawsze wspierał obecnego Ojca Świętego, a także o przykładach jego reakcji na próby podważenia autorytetu Franciszka, mówił papież podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu, powracającego z wizyty apostolskiej w Demokratycznej Republice Konga i Sudanie Południowym.

Rozmawiając z towarzyszącymi mu w podróży dziennikarzami, papież Franciszek odniósł się m.in. do pytania o to, czy po śmierci Benedykta XVI odczuł w swojej posłudze rosnące napięcia pomiędzy różnymi „skrzydłami” Kościoła. „Zawsze mogłem o wszystkim porozmawiać z papieżem Benedyktem, wymienić się opiniami. On zawsze stał przy mnie, wspierając mnie, a jeśli pojawiały się jakieś trudności, mówił mi o tym i rozmawialiśmy” – mówił Franciszek. Jako przykład ilustrujący sposób reagowania Benedykta XVI, przywołał sytuację, w której do papieża seniora dotarły informacje o tym, jakoby papież Franciszek wspierał niesakramentalne związki par homoseksualnych. „Pewna osoba, uważająca się za wielkiego teologa, za pośrednictwem przyjaciela papieża Benedykta dostała się do niego i złożyła na mnie donos. Benedykt nie przestraszył się, zwrócił się do czterech kardynałów teologów najwyższej próby, i powiedział: wyjaśnijcie mi to, a oni mu wyjaśnili. I tak sprawa się zakończyła. To historia, która pokazuje, w jaki sposób działał Benedykt, kiedy pojawiał się donos. Pewne historie, które się powtarza, o tym, że Benedykt był zasmucony tym, co robi nowy papież – to opowieści z ‘głuchego telefonu’” – skwitował Ojciec Święty. Zapewnił też, że on sam konsultował z Benedyktem XVI niektóre swoje decyzje, a papież senior się z nimi zgadzał.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek : historie o tym, jakoby moje decyzje zasmucały Benedykta XVI, to „głuchy telefon”

2023-02-05 18:31

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/TIZIANA FABI / POOL

O tym, że Benedykt XVI zawsze wspierał obecnego Ojca Świętego, a także o przykładach jego reakcji na próby podważenia autorytetu Franciszka, mówił papież podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu, powracającego z wizyty apostolskiej w Demokratycznej Republice Konga i Sudanie Południowym.

Rozmawiając z towarzyszącymi mu w podróży dziennikarzami, papież Franciszek odniósł się m.in. do pytania o to, czy po śmierci Benedykta XVI odczuł w swojej posłudze rosnące napięcia pomiędzy różnymi „skrzydłami” Kościoła. „Zawsze mogłem o wszystkim porozmawiać z papieżem Benedyktem, wymienić się opiniami. On zawsze stał przy mnie, wspierając mnie, a jeśli pojawiały się jakieś trudności, mówił mi o tym i rozmawialiśmy” – mówił Franciszek. Jako przykład ilustrujący sposób reagowania Benedykta XVI, przywołał sytuację, w której do papieża seniora dotarły informacje o tym, jakoby papież Franciszek wspierał niesakramentalne związki par homoseksualnych. „Pewna osoba, uważająca się za wielkiego teologa, za pośrednictwem przyjaciela papieża Benedykta dostała się do niego i złożyła na mnie donos. Benedykt nie przestraszył się, zwrócił się do czterech kardynałów teologów najwyższej próby, i powiedział: wyjaśnijcie mi to, a oni mu wyjaśnili. I tak sprawa się zakończyła. To historia, która pokazuje, w jaki sposób działał Benedykt, kiedy pojawiał się donos. Pewne historie, które się powtarza, o tym, że Benedykt był zasmucony tym, co robi nowy papież – to opowieści z ‘głuchego telefonu’” – skwitował Ojciec Święty. Zapewnił też, że on sam konsultował z Benedyktem XVI niektóre swoje decyzje, a papież senior się z nimi zgadzał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję