Reklama

Niedziela Częstochowska

Parafio, do ciebie przyszedł?

– Spotkanie ze św. Michałem Archaniołem jest po to, abyśmy sobie uświadomili, jak bardzo Bóg daje nam w aniołach wielką pomoc do walki z grzechem, złem, szatanem. On ma moc nie sam z siebie, ale od Pana Boga – powiedział bp Andrzej Przybylski 10 kwietnia w parafii Przemienienia Pańskiego w Starokrzepicach podczas peregrynacji figury św. Michała Archanioła w tej wspólnocie parafialnej.

Święty Michał Archanioł przybył do Starokrzepic z najstarszego, włoskiego sanktuarium Monte Sant’ Angelo na górze Gargano. Przy znaku figury wierni modlą się i proszą o jego pomoc w walce ze złem.

Z tej racji Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Przybylski. Prosił tego archanioła, „żeby przez nas i w nas ożywił wiarę, dał silną miłość do Boga, bo tam, gdzie jest Bóg, nie ma grzechu, i tam uciekają demony”.

Biskup Andrzej oddał św. Michałowi cały świat, ojczyznę, archidiecezję częstochowską: biskupów, kapłanów, dzieci, młodzież, rodziny, osoby cierpiące i chore. Prosił także o nowe powołania kapłańskie i zakonne oraz o oddalenie pandemii.

Peregrynacja figury św. Michała w Starokrzepicach wpisuje się w radość ze zmartwychwstania Jezusa. Parafia długo czekała na to spotkanie, które miało się odbyć w ubiegłym roku. Dlatego proboszcz ks. Marek Szumilas mówił: – Nasza parafia przeżywa radość spotkania z obrońcą Kościoła, wielkim orędownikiem św. Michałem Archaniołem.

Peregrynację animował ks. Sylwester Szwajca, michalita, dyrektor Centrum Edukacji Młodzieży im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku. Wyjaśnił, że obecność św. Michała w znaku figury jest czasem radości i miłości oraz mocy i łaski. Ten Archanioł pokonał szatana i nam pomaga zwyciężać dobrem wszelkie zło.

Ksiądz Szwajca pytał z zachwytem: – Parafio, do ciebie przyszedł? Święty Michał Archanioł w znaku figury zaprasza nas, abyśmy spieszyli się na spotkaniem z zmartwychwstałym Panem, bo św. Michał to ten, który jest najbliżej Boga. Święty Michał jest potężnym duchem, oddalonym od nas o jeden akt wiary, a więc jest bardzo blisko po to, by nas wspierać, umacniać i pomagać. Ta figura jest zewnętrznym znakiem obecności św. Michała w naszym życiu, który nam pomaga i przypomina o obecności Boga i aniołów, abyśmy nie zwątpili i nie stracili ducha. Bóg również dziś posyła aniołów, by pomagać ludziom walczyć z grzechem, pokusami i słabościami.

Reklama

Święty Michał zaprasza, abyśmy pozwolili Bogu dotknąć się Jego miłością i miłosierdziem, by On dotknął naszych serc uzdrawiającą łaską, aby umocnił, aby nasza wiara była żywa i autentyczna – powiedział ks. Szwajca. Tłumaczył, jak ważne jest to, aby nie pozwolić, by szatan ukradł człowiekowi Boga i pozbawił szczęścia. W tym kontekście podkreślił: – Jego zawołanie: „Któż jak Bóg” niech stanie się drogowskazem, który prowadzi do Boga.

Nawiedzenie figury św. Michała Archanioła w parafii Przemienienia Pańskiego w Starokrzepicach trwa od 9 do 11 kwietnia. Dziś 10 kwietnia o godz. 18 będzie sprawowana Msza św. z modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie z nałogów za przyczyną św. Michała Archanioła z modlitwą wstawienniczą przed Najświętszym Sakramentem, o godz. 21 Apel Jasnogórski.

W niedzielę 11 kwietnia Msze św. z aktem poświęcenia się św. Michałowi będą odprawione o godz. 8 i o godz. 10 – w kaplicy w Kostrzynie, o godz. 11 Msza św. z aktem zawierzenia parafii św. Michałowi. O godz. 15 adoracja Najświętszego Sakramentu, Koronka do Miłosierdzia Bożego i modlitwy przez przyczynę św. Michała Archanioła.

Pożegnanie figury nastąpi 11 kwietnia o godz. 16 po Mszy św. z aktem poświęcenia się św. Michałowi. W tym czasie mocy i łaski jest możliwość przyjęcia szkaplerza św. Michała Archanioła.

2021-04-10 17:41

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dwie tajemnice: Wieczernika i przemienienia

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Starokrzepice

sakrament bierzmowania

Beata Pieczykura/Niedziela

– Po co nam jest potrzebny sakrament bierzmowania, abyśmy nie stchórzyli, abyśmy nie porzucili wiary jako daru nadprzyrodzonego, jako drogi do zbawienia wobec zamętu, szumu, propozycji wygody życia – mówił abp Wacław Depo 28 listopada w parafii Przemienienia Pańskiego w Starokrzepicach.

W ostatnim dniu roku liturgicznego abp Wacław Depo przewodniczył Mszy św. i udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania. W homilii metropolita częstochowski mówił o wierze, która jest osobistym spotkaniem z Bogiem, i o tym, że we współczesnym świecie po wyjściu z kościoła chrześcijanie zdani są „na walkę, na zmaganie, o codzienną wierność prawdzie, Temu, któremu się wierzy, na jakim fundamencie chce się budować swoje życie”. Wobec tego zadał zasadnicze pytania: – Czy poza Bogiem ktoś wyzwoli nas z ciemności, błędów zamętu, zła, grzechu i śmierci? Jaki się cel życia, cierpienia i śmierci? Dokąd zmierzam? Odpowiedzi na te pytanie z pomocą Ducha Świętego w głębi własnego serca musi dać każdy człowiek. Na progu Adwentu, który jest czasem drogi, abp Depo powiedział: – Co to znaczy iść przed siebie – pyta was św. Jan Paweł II – to znaczy mieć świadomość celu, do którego się idzie. Dzisiaj wyruszyliście w drogę, z własnych domów z własnych środowisk, czyli mieliście świadomość do Kogo idziecie. Niebezpiecznych ścieżek we współczesnym świecie jest bardzo wiele. Dlatego prosimy Ducha Świętego o Jego dary: mądrości, rozumu, rady, odwagi, umiejętności, pobożności, bojaźni Bożej, i dlatego jesteśmy dzisiaj razem.

CZYTAJ DALEJ

Czy staram się być dla Boga godnym mieszkaniem?

2023-01-07 14:43

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Łk 2, 22-32.

Czwartek, 2 lutego 2023. Ofiarowanie Pańskie, święto. Dzień Życia Konsekrowanego

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na 2023 r.

2023-02-03 11:43

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/Andrzej Lange

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na 2023 r. - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Budżet zakłada dochody na poziomie 604,5 mld zł, wydatki nie większe niż 672,5 mld zł oraz deficyt, który nie powinien przekroczyć 68 mld zł.

Prezydent Andrzej Duda w czwartek podpisał ustawę budżetową na 2023 r. W budżecie przewidziano wzrost PKB w ujęciu realnym w wysokości 1,7 proc., inflacja średnioroczna została zapisana na poziomie 9,8 proc., a wzrost przeciętnego funduszu wynagrodzeń założono w wysokości 7,8 proc.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję